Bohater naszych czasów

Okładka książki Bohater naszych czasów Michaił Lermontow
Okładka książki Bohater naszych czasów
Michaił Lermontow Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy klasyka
klasyka
Gieroj naszego wriemieni
Państwowy Instytut Wydawniczy
1985-01-01
1985-01-01
83-06-01-279-8
Wacław Rogowicz
romantyzm literatura rosyjska literatura XIX wieku

Nastawiałem się na coś więcej, jednak ostatnie dwa opowiadania (Mery, Fatalista) świetnie. Uważam, że książka mogłaby być zbudowana tylko na bazie tych dwóch opowiadań.
Z drugiej strony fundament XIX rosyjskiej literatury i niesamowicie zróźnicowana forma i treść w zależności, kto opowiada historię

Hmmmm jakie czasy taki bohater.... Pieczorin, lekkoduch, któremu wszystko się udaje i który wychodzi z założenia, że w najgorszym razie czeka go śmierć, ale przecież taka kara czeka każdego innego człowieka, więc dlatego on niczym nie ryzykuje. To uwodziciel niemogący pokochać w pełni innej kobiety, lubiący podboje i zabawę, mistrz pojedynków. Czy polubiłam głównego bohatera? Hmmmm coś mi w jego historii umknęło, czegoś niestety zabrakło. Nie zachwyciłam się tą książką, miło ją jednak było przeczytać.

Ależ mnie ta powieść pozytywnie zaskoczyła! Nie sądziłabym, że myśląc o wielkiej literaturze rosyjskiej do głowy przychodzić mi będzie od teraz nie Dostojewski, Tołstoj, czy Gogol, ale Lermontow i jego Pieczorin. Bohater zblazowany, okrutny, znudzony życiem, otoczeniem i sobą. Zawadiaka, który nie dba o ludzkość, o bliźnich, o siebie, prowadzi próżniacze życie, byle kolejna przyjemność, podnieta, wyzwanie, byle do jutra. Jest trudny do polubienia, bo kawał z niego drania, ale fascynujący. I on sam, i ludzie, którzy stają na jego drodze. Do tego obrazki z życia Kaukazu pełne opisów pięknych górskich krajobrazów sprzed ponad 200 lat oraz duszę szczypiaszcza rosyjska wrażliwość. Kniaziowie, kozacy, konie, branki, bale, pojedynki. Lermontow to obrazowo opisał, a potem sam zginął w takim pojedynku mając zaledwie 27 lat. Można tylko żałować, że nie zdążył stworzyć więcej dzieł i bohaterów.
Od napisania powieści minęły dwa wieki, ale wcale tak wiele się nie zmieniło. Ziemia do dziś nosi takich Pieczorinów, bo to bohaterowie wszystkich czasów, warto przeczytać i sprawdzić.

Dzieje duszy ludzkiej, choćby najpłytszej, bodaj czy nie są ciekawsze i pożyteczniejsze od dziejów całego narodu (cytat z książki).

Bardzo podobał mi się dziwny trójkąt miłosny między Narratorem, Maksymem Maksymiczem i Pieczorinem ♥

Powieść bardzo poczytna i absolutnie kluczowa dla zrozumienia literatury rosyjskiej i tzw. „rosyjskiego ducha".
Lermontow zrobił coś niesamowitego- kreując jedną postać zawarł w niej wszystkie przywary współczesnego mu społeczeństwa. Nihilizm, apatia, a przy tym silne pragnienie posiadania pełnej władzy nad drugim człowiekiem- oto cechy Pieczorina, głównego bohatera powieści, a zarazem symbolu całego narodu XIX-wiecznej Rosji. Ciekawie jest czytać o tym wszystkim współcześnie...

Bohater naszych czasów to taki człowiek, który jeśli zechce, może mieć wszystko. Co się dzieje z kimś takim? Nudzi się. Nuda. Wszechobecna nuda. Taki jest Pieczorin. Ma czego tylko chce, więc…jak tu nie ziewać z nudów? Gubi życiowy cel i…. właściwie nie wie co czynić dalej. Żeby się rozerwać wymyśla coś na siłę i knuje intrygi. Cokolwiek przydarza mu się dobrego, nie docenia tego i nudzi go to strasznie. Także i to, że na ogół ma szczęście i okoliczności mu sprzyjają. To kawał drania i cynika. Jedyne co go raduje to konfrontacja z innymi. I wygrywanie. Po co mu przyjaciel? Przecież to nudne jak cholera. Lepiej odbić mu kobietę. A potem się z nim pojedynkować. Wreszcie coś się będzie działo ciekawego!
Dobrze znamy Pieczorina. Najpierw ktoś o nim opowiada, potem chwila osobistego poznania, a potem on sam opowiada nam o sobie. Analizuje sam siebie w swoich pamiętnikach. A czego nie dopowie, to dopowiedzą przypisy. Kawa na ławę. Czy mi się to podoba? Czy polecam? Jeśli ktoś ciekaw jak rozumuje taki cynik jak on, to polecam. Czemu nie? Bohater w końcu dość nietuzinkowy, chociaż nie chciałabym kogoś takiego spotkać osobiście. Ta opowieść jest nazywana pierwszą rosyjską powieścią psychologiczną. Człowiek w sumie ciekaw jest jak to się dla niego skończy.
To co mi się spodobało to opisy przyrody. Nieczęste, ale egzotyczne i piękne. Aż chciałoby się tam pojechać i zobaczyć na żywo. I to, że można się z tej książki w sumie dużo dowiedzieć. M.in. z przypisów. O ludach Kaukazu, o ich historii i zwyczajach. O uzdrowiskach i bywalcach. O literaturze. Tak. Polecam. W sumie.

Romantyzm rosyjski. Jedna z lepszych książek przeczytanych na drugim roku studiów.

Niezmiennie fascynuje i zachwyca mnie literatura rosyjska. Tym razem sięgnąłem po powieść Michała Lermontowa, którego wcześniej nie czytałem. Książka krótka, ale jakże ciekawa, treściwa i niesłychanie wciągająca. Mistrzowska struktura narracyjna, troszkę jak powieść szkatułkowa, bo było tu opowiadanie w opowiadaniu. Historia Pieczorina, który miał tu obrazować charakter i porter wad całego ówczesnego społeczeństwa rosyjskiego. Pieczorin był cyniczny, kpiący, bawił się uczuciami i gubił kobiety. I charakter kobiet też został znakomicie zarysowany, ich pokrętna logika, zakochiwanie się w kimś kto je zwodzi i nie szanuje, a odtrącanie oddania i uczucia. Można wysnuć wniosek, że same są sobie winne. Pieczorin może nie wzbudzać sympatii, ale to postać charakterna i fascynująca. Ogólnie powieść czytało się jednym tchem i nie dało się oderwać, Lermontow pokazał, że nie trzeba opasłego tomu aby stworzyć wybitne i ponadczasowe dzieło. To musi być pozycja obowiązkowa.

A więc co mogę napisać? W pieczorinie widzę Doriana Greya, Wrońskiego i wielu im podobnych. Dla mnie klasyka.

Przefiltrowałam uchem, pogubiłam wątki. Jakieś strzępy stepów przykleiły się jednak do kory mózgowej, a na ich tle także awanturnicze pojedynki o „honor” męski pod uszytym według ówczesnej mody płaszczem obrony cnót niewieścich. Ślady krajobrazu i przyrody z niewyraźnie odciśniętymi „tamziemcami” wydają mi się najciekawszym wymiarem tego bardziej chyba historycznego niż literackiego tekstu.

• Literatura rosyjska
  • Klasyka