rozwińzwiń

Bohater naszych czasów

Okładka książki Bohater naszych czasów Michaił Lermontow
Okładka książki Bohater naszych czasów
Michaił Lermontow Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy klasyka
124 str. 2 godz. 4 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Gieroj naszego wriemieni
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1985-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1985-01-01
Liczba stron:
124
Czas czytania
2 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
83-06-01-279-8
Tłumacz:
Wacław Rogowicz
Tagi:
romantyzm literatura rosyjska literatura XIX wieku
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
30 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
67
21

Na półkach:

Nastawiałem się na coś więcej, jednak ostatnie dwa opowiadania (Mery, Fatalista) świetnie. Uważam, że książka mogłaby być zbudowana tylko na bazie tych dwóch opowiadań.
Z drugiej strony fundament XIX rosyjskiej literatury i niesamowicie zróźnicowana forma i treść w zależności, kto opowiada historię

Nastawiałem się na coś więcej, jednak ostatnie dwa opowiadania (Mery, Fatalista) świetnie. Uważam, że książka mogłaby być zbudowana tylko na bazie tych dwóch opowiadań.
Z drugiej strony fundament XIX rosyjskiej literatury i niesamowicie zróźnicowana forma i treść w zależności, kto opowiada historię

Pokaż mimo to

avatar
494
273

Na półkach: ,

Hmmmm jakie czasy taki bohater.... Pieczorin, lekkoduch, któremu wszystko się udaje i który wychodzi z założenia, że w najgorszym razie czeka go śmierć, ale przecież taka kara czeka każdego innego człowieka, więc dlatego on niczym nie ryzykuje. To uwodziciel niemogący pokochać w pełni innej kobiety, lubiący podboje i zabawę, mistrz pojedynków. Czy polubiłam głównego bohatera? Hmmmm coś mi w jego historii umknęło, czegoś niestety zabrakło. Nie zachwyciłam się tą książką, miło ją jednak było przeczytać.

Hmmmm jakie czasy taki bohater.... Pieczorin, lekkoduch, któremu wszystko się udaje i który wychodzi z założenia, że w najgorszym razie czeka go śmierć, ale przecież taka kara czeka każdego innego człowieka, więc dlatego on niczym nie ryzykuje. To uwodziciel niemogący pokochać w pełni innej kobiety, lubiący podboje i zabawę, mistrz pojedynków. Czy polubiłam głównego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
879
879

Na półkach:

Ależ mnie ta powieść pozytywnie zaskoczyła! Nie sądziłabym, że myśląc o wielkiej literaturze rosyjskiej do głowy przychodzić mi będzie od teraz nie Dostojewski, Tołstoj, czy Gogol, ale Lermontow i jego Pieczorin. Bohater zblazowany, okrutny, znudzony życiem, otoczeniem i sobą. Zawadiaka, który nie dba o ludzkość, o bliźnich, o siebie, prowadzi próżniacze życie, byle kolejna przyjemność, podnieta, wyzwanie, byle do jutra. Jest trudny do polubienia, bo kawał z niego drania, ale fascynujący. I on sam, i ludzie, którzy stają na jego drodze. Do tego obrazki z życia Kaukazu pełne opisów pięknych górskich krajobrazów sprzed ponad 200 lat oraz duszę szczypiaszcza rosyjska wrażliwość. Kniaziowie, kozacy, konie, branki, bale, pojedynki. Lermontow to obrazowo opisał, a potem sam zginął w takim pojedynku mając zaledwie 27 lat. Można tylko żałować, że nie zdążył stworzyć więcej dzieł i bohaterów.
Od napisania powieści minęły dwa wieki, ale wcale tak wiele się nie zmieniło. Ziemia do dziś nosi takich Pieczorinów, bo to bohaterowie wszystkich czasów, warto przeczytać i sprawdzić.

Dzieje duszy ludzkiej, choćby najpłytszej, bodaj czy nie są ciekawsze i pożyteczniejsze od dziejów całego narodu (cytat z książki).

Ależ mnie ta powieść pozytywnie zaskoczyła! Nie sądziłabym, że myśląc o wielkiej literaturze rosyjskiej do głowy przychodzić mi będzie od teraz nie Dostojewski, Tołstoj, czy Gogol, ale Lermontow i jego Pieczorin. Bohater zblazowany, okrutny, znudzony życiem, otoczeniem i sobą. Zawadiaka, który nie dba o ludzkość, o bliźnich, o siebie, prowadzi próżniacze życie, byle...

więcej Pokaż mimo to

avatar
32
15

Na półkach:

Bardzo podobał mi się dziwny trójkąt miłosny między Narratorem, Maksymem Maksymiczem i Pieczorinem ♥

Bardzo podobał mi się dziwny trójkąt miłosny między Narratorem, Maksymem Maksymiczem i Pieczorinem ♥

Pokaż mimo to

avatar
356
80

Na półkach: , ,

Powieść bardzo poczytna i absolutnie kluczowa dla zrozumienia literatury rosyjskiej i tzw. „rosyjskiego ducha".
Lermontow zrobił coś niesamowitego- kreując jedną postać zawarł w niej wszystkie przywary współczesnego mu społeczeństwa. Nihilizm, apatia, a przy tym silne pragnienie posiadania pełnej władzy nad drugim człowiekiem- oto cechy Pieczorina, głównego bohatera powieści, a zarazem symbolu całego narodu XIX-wiecznej Rosji. Ciekawie jest czytać o tym wszystkim współcześnie...

Powieść bardzo poczytna i absolutnie kluczowa dla zrozumienia literatury rosyjskiej i tzw. „rosyjskiego ducha".
Lermontow zrobił coś niesamowitego- kreując jedną postać zawarł w niej wszystkie przywary współczesnego mu społeczeństwa. Nihilizm, apatia, a przy tym silne pragnienie posiadania pełnej władzy nad drugim człowiekiem- oto cechy Pieczorina, głównego bohatera...

więcej Pokaż mimo to

avatar
215
216

Na półkach: , , , ,

Bohater naszych czasów to taki człowiek, który jeśli zechce, może mieć wszystko. Co się dzieje z kimś takim? Nudzi się. Nuda. Wszechobecna nuda. Taki jest Pieczorin. Ma czego tylko chce, więc…jak tu nie ziewać z nudów? Gubi życiowy cel i…. właściwie nie wie co czynić dalej. Żeby się rozerwać wymyśla coś na siłę i knuje intrygi. Cokolwiek przydarza mu się dobrego, nie docenia tego i nudzi go to strasznie. Także i to, że na ogół ma szczęście i okoliczności mu sprzyjają. To kawał drania i cynika. Jedyne co go raduje to konfrontacja z innymi. I wygrywanie. Po co mu przyjaciel? Przecież to nudne jak cholera. Lepiej odbić mu kobietę. A potem się z nim pojedynkować. Wreszcie coś się będzie działo ciekawego!
Dobrze znamy Pieczorina. Najpierw ktoś o nim opowiada, potem chwila osobistego poznania, a potem on sam opowiada nam o sobie. Analizuje sam siebie w swoich pamiętnikach. A czego nie dopowie, to dopowiedzą przypisy. Kawa na ławę. Czy mi się to podoba? Czy polecam? Jeśli ktoś ciekaw jak rozumuje taki cynik jak on, to polecam. Czemu nie? Bohater w końcu dość nietuzinkowy, chociaż nie chciałabym kogoś takiego spotkać osobiście. Ta opowieść jest nazywana pierwszą rosyjską powieścią psychologiczną. Człowiek w sumie ciekaw jest jak to się dla niego skończy.
To co mi się spodobało to opisy przyrody. Nieczęste, ale egzotyczne i piękne. Aż chciałoby się tam pojechać i zobaczyć na żywo. I to, że można się z tej książki w sumie dużo dowiedzieć. M.in. z przypisów. O ludach Kaukazu, o ich historii i zwyczajach. O uzdrowiskach i bywalcach. O literaturze. Tak. Polecam. W sumie.

Bohater naszych czasów to taki człowiek, który jeśli zechce, może mieć wszystko. Co się dzieje z kimś takim? Nudzi się. Nuda. Wszechobecna nuda. Taki jest Pieczorin. Ma czego tylko chce, więc…jak tu nie ziewać z nudów? Gubi życiowy cel i…. właściwie nie wie co czynić dalej. Żeby się rozerwać wymyśla coś na siłę i knuje intrygi. Cokolwiek przydarza mu się dobrego, nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
443
31

Na półkach:

Romantyzm rosyjski. Jedna z lepszych książek przeczytanych na drugim roku studiów.

Romantyzm rosyjski. Jedna z lepszych książek przeczytanych na drugim roku studiów.

Pokaż mimo to

avatar
728
727

Na półkach: ,

Niezmiennie fascynuje i zachwyca mnie literatura rosyjska. Tym razem sięgnąłem po powieść Michała Lermontowa, którego wcześniej nie czytałem. Książka krótka, ale jakże ciekawa, treściwa i niesłychanie wciągająca. Mistrzowska struktura narracyjna, troszkę jak powieść szkatułkowa, bo było tu opowiadanie w opowiadaniu. Historia Pieczorina, który miał tu obrazować charakter i porter wad całego ówczesnego społeczeństwa rosyjskiego. Pieczorin był cyniczny, kpiący, bawił się uczuciami i gubił kobiety. I charakter kobiet też został znakomicie zarysowany, ich pokrętna logika, zakochiwanie się w kimś kto je zwodzi i nie szanuje, a odtrącanie oddania i uczucia. Można wysnuć wniosek, że same są sobie winne. Pieczorin może nie wzbudzać sympatii, ale to postać charakterna i fascynująca. Ogólnie powieść czytało się jednym tchem i nie dało się oderwać, Lermontow pokazał, że nie trzeba opasłego tomu aby stworzyć wybitne i ponadczasowe dzieło. To musi być pozycja obowiązkowa.

Niezmiennie fascynuje i zachwyca mnie literatura rosyjska. Tym razem sięgnąłem po powieść Michała Lermontowa, którego wcześniej nie czytałem. Książka krótka, ale jakże ciekawa, treściwa i niesłychanie wciągająca. Mistrzowska struktura narracyjna, troszkę jak powieść szkatułkowa, bo było tu opowiadanie w opowiadaniu. Historia Pieczorina, który miał tu obrazować charakter i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

A więc co mogę napisać? W pieczorinie widzę Doriana Greya, Wrońskiego i wielu im podobnych. Dla mnie klasyka.

A więc co mogę napisać? W pieczorinie widzę Doriana Greya, Wrońskiego i wielu im podobnych. Dla mnie klasyka.

Pokaż mimo to

avatar
353
334

Na półkach: , ,

Przefiltrowałam uchem, pogubiłam wątki. Jakieś strzępy stepów przykleiły się jednak do kory mózgowej, a na ich tle także awanturnicze pojedynki o „honor” męski pod uszytym według ówczesnej mody płaszczem obrony cnót niewieścich. Ślady krajobrazu i przyrody z niewyraźnie odciśniętymi „tamziemcami” wydają mi się najciekawszym wymiarem tego bardziej chyba historycznego niż literackiego tekstu.

Przefiltrowałam uchem, pogubiłam wątki. Jakieś strzępy stepów przykleiły się jednak do kory mózgowej, a na ich tle także awanturnicze pojedynki o „honor” męski pod uszytym według ówczesnej mody płaszczem obrony cnót niewieścich. Ślady krajobrazu i przyrody z niewyraźnie odciśniętymi „tamziemcami” wydają mi się najciekawszym wymiarem tego bardziej chyba historycznego niż...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 185
  • Chcę przeczytać
    802
  • Posiadam
    207
  • Literatura rosyjska
    65
  • Ulubione
    54
  • Teraz czytam
    19
  • Klasyka
    18
  • Chcę w prezencie
    16
  • Rosja
    16
  • Literatura rosyjska
    14

Cytaty

Więcej
Michaił Lermontow Bohater naszych czasów Zobacz więcej
Michaił Lermontow Bohater naszych czasów Zobacz więcej
Michaił Lermontow Bohater naszych czasów Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także