Koniec z nędzą zadanie dla naszego pokolenia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
biznes, finanse

Książka jest światowym bestsellerem, w ciągu roku przetłumaczono ją na 14 języków i sprzedano w setkach tysięcy egzemplarzy. Po raz pierwszy w historii nasze pokolenie ma szansę doprowadzić do likwidacji skrajnego ubóstwa. Obecnie co roku na całym świecie umiera ponad 8 mln ludzi. Czy możemy położyć temu kresa Konkretne pomysły dotyczące likwidacji ubóstwa pojawiły się w trakcie pracy nad projektem Milenijnym ONz, którym kieruje Jeffrey Sachs. Według ekspertów świat bez głodu i nędzy będzie kosztował ok. 135 mld $ rocznie, co stanowi 27% wydatków USA na potrzeby militarne. Czy kraje bogate stać na inwestowanie w rozwój krajów ubogicha Tak naprawdę nie stać nas na to, aby tego nie robić. Sachs pokazuje dlaczego warto podjąć taki wysiłek a nie tylko z powodu moralnego obowiązku, ale ze względu na własne finansowe korzyści. Książka została opatrzona słowem wstępnym lidera rockowej grupy U2 a BONO. Jeszcze przed jej wydaniem w języku polskim, publikacja została zaliczona przez tygodnik Polityka do 7 ważnych książek roku (E. Bendyk, A. Krzemiński, A. Szostkiewicz, J. żakowski, 7 ważnych książek roku, Polityka 2005 nr 25, dodatek Niezbędnik inteligenta).

Natanna | 2012-12-16
Przeczytana: 2010 rok

Jakoś nie mogłam wgryźć się w tę książkę. Przejrzałam ją tylko czytając niektóre rozdziały. Jak widać recepta pana Sachs na walkę z nędzą krajów trzeciego świata raczej się nie sprawdza. Warto przeczytać brzemię białego człowieka W. Easterly, w której autor krytykuje m. in. J. Sachsa za nieefektywność w walce z nędzą określając go jako planistę.

Gibon | 2016-03-30
Marek Blachowski | 2014-04-28