J.R.R. Tolkien. Wizjoner i marzyciel

2010-11-18
978-83-7719-007-4
Agnieszka Sylwanowicz
biografia Tolkien

Wspaniała klasyczna biografia, która omijając plotki i domysły, koncentruje się na tych faktach z życia Tolkiena, które pomogą jeszcze lepiej zrozumieć kontekst powstania mitologii Tolkienowskiej i sposób funkcjonowania jego twórcy. Biografia napisana jest pełnym elegancji stylem z niewielka i wystarczającą ilością cytatów, bez zbędnych opisów i z wielką życzliwością i kulturą wobec opisywanych osób. Dodatkowym atutem jest pokazanie ( nieistniejącej już )mentalności angielskich intelektualistów uniwersyteckich i ich wartości życiowych.

"J.R.R. Tolkien. Biografia" to jak sama nazwa wskazuje biografia jednego z najwybitniejszych pisarzy i twórcy Śródziemia, która została wydana w przepiękny sposób. Książka nie tylko posiada fantastyczną okładkę, ale również idealnie pasuje do pozostałych lektur z ilustrowanej serii książek Tolkiena wydawanej przez wydawnictwo Zysk i Spółka. Humphrey Carpenter był przyjacielem dzieci autora "Hobbita" które nie tylko udostępniły mu różne pisma, dzienniki, dokumenty i zdjęcia należące do J.R.R. Tolkiena, ale również podzieliły się swoimi wspomnieniami związanymi z ojcem. Jak to bywa w przypadku biografii, historię pisarza poznajemy od jego narodzin w 1892 roku w Bloemfontein w Afryce Południowej. Kolejne lata pisarza związane były z przeprowadzką do Birmingham, gdzie skończył szkołę. Następnie zdobył stypendium i rozpoczął naukę w Oksfordzie, gdzie w późniejszych latach był profesorem. Z książki dowiemy się również sporo o ogólnej twórczości pisarza, o procesie powstawania Śródziemia oraz jego innych, ponadczasowych dziełach, które do dziś są chętnie czytane na całym świecie. Przeczytamy również o relacjach rodzinnych z żoną oraz dziećmi, a w środku znajdziemy kilka fotografii, w tym ostatnie zdjęcie Tolkiena. Miłośnicy twórczości pisarza powinni być jak najbardziej zadowoleni z lektury.

Czasami bywa tak, że książka o autorze może być ciekawsza niż jego twórczość. W przypadku biografii J. R. R. Tolkiena byłoby to jednak z powodów oczywistych niemożliwe – nie ma nic lepszego od świata przez niego stworzonego. Mimo to życiorys twórcy „Silmarillionu” opisany przez Humphreya Carpentera to naprawdę wspaniała lektura nie tylko dla fanów fantastyki; to przede wszystkim opowieść o człowieku, który pasji poświęcił większość swojego życia. Daje ona bardzo dogłębny wgląd w to dlaczego, po co i przede wszystkim jak tworzył ojciec fantastyki XX wieku, autor, na którego wykłady ze staroangielskiego w Oxfordzie ustawiały się kolejki studentów.
– Marcin, zastępca dyrektora

Człowiek, który stworzył cały alfabet (i to nie jeden),mitologię, świat fantastyczny, zostaje nam bliżej przedstawiony w niezwykłej biografii autorstwa Humphrey’ego Carpentera.
Kim był ten brytyjski pisarz i jak zaczęła się jego podróż?

Na początku przyznam, iż po gatunek, jakim są biografie, sięgam wyjątkowo rzadko. Częściej wybieram powieści. Ponieważ jednak jestem ogromną wielbicielką Śródziemia, postanowiłam poznać lepiej tego, który je wykreował. Martwiłam się, że książka okaże się ciężka i szybko mnie zniechęci do dalszego czytania. Moja obawa odeszła w siną dal już po kilku pierwszych stronach.

Autor zadbał o lekki i zrozumiały język. Nie zasypał nas każdą szczegółową datą, zaznaczając tylko te kluczowe, a zwykle ograniczając ją wyłącznie do roku. Informacje podawane były zwięźle i w ciekawy sposób, przez co lektura wciągnęła mnie bez reszty.

Poznawałam życie pisarza od narodzin w Afryce Południowej, aż po kres jego dni. Czytając o dzieciństwie, dowiedziałam się wielu rzeczy, o stworzonym przez niego świecie. Skąd czerpał inspiracje, dlaczego stwierdził, że wykreuje coś tak, a nie inaczej? Dowiedziałam się, iż w swoich dziełach często nawiązywał do własnych wspomnień. Gdy opowiadał o jakimś wydarzeniu, dajmy na to moment, w którym wraz z bratem zostali nakryci i przegonieni przez pobliskiego młynarza za kradzież pieczarek, miałam przed oczami Merry’ego i Pippina, którzy często znajdowali się w podobnej sytuacji we Władcy Pierścieni. To tylko jeden z wielu przykładów, jak niesamowicie autor potrafił przekuć własne doświadczenia, w stworzenie nieśmiertelnego uniwersum.

Dowiedziałam się o jego w związku z Edith, który wcale nie był tak kolorowy, jak by się mogło wydawać, jednak pokazuje nam, że miłość, jeśli jest prawdziwa, przetrwa wiele.

Więcej na: CzasoStrefa

Kim był ten brytyjski pisarz i jak zaczęła się jego podróż?

Z różnych powodów niektóre książki stają się kultowe. Zdarzają się takie, które są po prostu świetnie napisane. Czasem napisze je ktoś ważny albo znany. Ale często bywa, że zwyczajnie nakład wydawniczy jest zbyt mały, by zaspokoić popyt, więc takie książki stają się z czasem ‘białymi krukami’, a ich cena winduje.

Biografia Tolkiena autorstwa Carpentera była przez długie lata nieosiągalnym ‘Świętym Graalem’. Była dość rzadka, ale przede wszystkim, to uważana za jedną z najlepiej napisanych biografii na świecie i to nie tylko Tolkiena, ale tak ogólnie.

Tolkien jest szeroko znany jako autor „Władcy Pierścieni” oraz „Hobbita”. Część fanów tychże dzieł z powodzeniem znajdzie w biografii źródła inspiracji pisarza, który przecież z własnego, prywatnego życia czerpał inspiracje do swoich książek. Mam jednak nadzieję, że poznając życiorys pisarza, każdy zapragnie poznać więcej, niż powyższe, najbardziej popularne przez ekranizacje książki. A Tolkien pisał sporo, więc jest co nadrabiać. Tym bardziej, że jego monumentalny, dopracowany w drobnych szczegółach fikcyjny świat gwarantuje, że każdy znajdzie tam coś z czym będzie mógł się utożsamić i/lub sympatyzować.

Carpenter oraz Tolkien żyli w podobnym środowisku. Obaj większość życia spędzili w Oksfordzie. Może dlatego powstała ta, w końcu jedyna ‘autoryzowana’ biografia...
Co ciekawe, obaj pochowani zostali na tym samym cmentarzu.

Paweł

Biografia Tolkiena autorstwa Carpentera była przez długie...

Z Oxfordu do Śródziemia

Biorąc pod uwagę z jakim zapałem Tolkien podważał zasadność czytania biografii, jako uzupełnienia twórczości, zaskakujące jest, ile elementów jego własnego życiorysu przewija się w jego powieściach. Czytelnikom szukającym skandali i szokujących faktów biografia autorstwa Humphreya Carpentera nie przyniesienie większej satysfakcji, ale wszyscy miłośnicy prozy Tolkiena, którzy chcieliby poznać fascynujące początki Śródziemia, będą zachwyceni tym, jak prywatne życie pisarza nierozerwalnie splotło się z wykreowanym przez niego światem.

Lektura biografii Tolkiena dostarcza nie tylko wielu informacji na temat jego prywatnego życia, pracy pisarskiej czy uniwersyteckiej. Jest to również pozycja, która pod względem literackim sprawia czytelnikowi dużo przyjemności. Wyczuwalna jest duża sympatia Carpentera zarówno do Tolkiena, jak i jego twórczości, chociaż biografii nie nazwałbym laurką. Z jej treści wyłania się portret nieco specyficznego, ale bardzo sumiennego i godnego szacunku człowieka, dla którego rodzina, praca i spokojne życie były najważniejszymi wartościami.

Carpenter wnikliwie przedstawił źródła twórczości Tolkiena, jego fascynację językami, mitologią oraz religią (filozofią religii). Gdyby nie fakt, że książkę rozpoczyna relacja spotkania autora z pisarzem, w ogóle nie dałoby się odczuć, że jest to tytuł, który powstał w latach siedemdziesiątych – sposób poprowadzenia narracji w tym przypadku w ogóle się nie zestarzał.

Świetnie się składa, że biografia autorstwa Humphreya Carpentera doczekała się kolejnego wznowienia, ponieważ jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników Śródziemia i zapewne wielu czytelników czekało, aż tytuł ponownie pojawi się na rynku. Książka napisana z polotem – barwna, ale nie ubarwiona, ciekawie opisująca powstanie najsłynniejszych dzieł Tolkiena, ale bez wnikliwej analizy, która mogłaby podziałać na niektórych odstraszająco. Ja polecam!

Z Oxfordu do Śródziemia

J.R.R. Tolkien. Biografia
Humphrey Carpenter
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Okładka książki J.R.R. Tolkien. Biografia Humphrey Carpenter

Zapraszam na recenzje książki, która została wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka, któremu serdecznie dziękuje za egzemplarz książki do recenzji w ramach współpracy barterowej.
Niektóre pozycje wydawnicze dla nas książkowych pożeraczy są wręcz absolutnie konieczne i obowiązkowe - do takich właśnie często zaliczam biografie znanych pisarzy.
Dziś zarekomenduje wam właśnie taka biografię znanego chyba każdemu Tolkiena, która jest jedyna w swoim rodzaju. Biografia ta po pierwsze jest niezwykle pięknie wydana w grubej oprawie z obwolutą, będzie stanowić niezwykle cenną perełkę w waszych bibliotekach, zwłaszcza gdy jesteście fanami tego autora. Po drugie znajdziemy tutaj bardzo dużo informacji, szczegółów i opisów z życia artysty, które nie były dotąd znane. Książka bogata jest w opisy twórczości, życia i codzienności Tolkiena. Znajdziemy tutaj również zdjęcia rodzinne, które przybliża nam jego postać.
Warto wspomnieć, że biografia została podzielona na rozdziały, które pomogą nam znaleźć najbardziej interesujące nas fragmenty lub uporządkować całość życia i tworzenia autora. Ponadto książka została napisana bardzo płynnym językiem, który idealnie komponuje się z treścią.
Bardzo ciesze się ze mogłam sięgnąć po tę pozycje i poznać z bliska postać tak słynnego pisarza.
Polecam

J.R.R. Tolkien. Biografia
Humphrey Carpenter
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Okładka książki J.R.R. Tolkien. Biografia Humphrey Carpenter

Niektóre pozycje wydawnicze dla nas książkowych pożeraczy są...

Sięgnąłem po tą biuografie by dowiedzieć się coś więcej poza obiegowe informacje o Tolkienie. W szczególności zainteresowany byłem informacjami jak powstawało Śródziemie. Muszę przyznac iż zaspokoiłem swoją ciekawość do tego stopnia iz zachęcony zostałem do powrotu do Śródziemia i przeczytania innych książek niż tylko Hobbit, Władca pierścieni czy Silmarillion. Obraz pisara prezentowany w książce jest obrazem zwykłego czlowieka z jego niedoskonałościami, przywarami i obiekcjami. Autor nie starał się w żaden sposónb stawiac Tolkiena na jakimkolwiek piedestale, przedstawił jego życie takie jakie było codziennie. Bardzo ciekawy obraz człowieka, którego znało się li tylko z jego powieści. Nie jest to też dogłębna analiza przyczyn powstania wiekopomnych dzieł Tolkiena, ale można sie dowiedzieć w jakich bólach i trudach te dzieła powstawały.
Biografia godna polecenia nie tylko fanom Tolkiena.

Zdecydowanie zbyt rzadko sięgam po biografie i autobiografie stawiając przede wszystkim na powieści fabularne, ale staram się nadrabiać zaległości tak często jak mogę. A jeśli pojawia się historia osoby, którą cenię naprawdę mocno, wówczas nie ma przebacz - rzucam wszystko co aktualnie czytane i zaczynam wertować strony nowej opowieści. Wam również polecam ten krok, ponieważ "J.R.R. Tolkien. Biografia" zdecydowanie warta jest uwagi!

Zacznijmy od tego, że to jedyna taka biografia Tolkiena, która zamyka w sobie wszystkie najważniejsze informacje a dodatkowo podrzuca smaczki nie znane nikomu do tej pory. Przyznaję, że nie spodziewałam się natłoku aż takiej ilości szczegółów, które zostały przedstawiony w sposób bardzo jasny oraz emocjonalny, bo bardzo łatwo było stanąć u boku Tolkiena, rozumieć przeżywane przez niego stany, jego twórczą naturę czy proces poszukiwania inspiracji. To człowieka z bogatą osobowością, charyzmą a także wyobraźnią zdecydowanie godną pozazdroszczenia.

To historia intrygująca, ponieważ przedstawiająca cały przebieg zmian zachodzących w Tolkienie. Autor uchwycił jak życiowe doświadczenia czy osoby spotkane na drodze zmieniły naszego bohatera oraz miały wpływ na jego pisarską karierę. Całość czyta się z zapartym tchem a ten kto wcześniej nie przepadał za tym gatunkiem zacznie doceniać intensywność wrażeń związanych z dobrym stylem autora, który stoi na równi z fabularnymi historiami. Nie znając wcześniej tajników prywatnego życia Tolkiena byłam zachwycona jak Carpenter sprytnie przemycał wszystkie ciekawe fakty.

Każdy słyszał o Władcy Pierścieni, czytał książkę lub widział ekranizację. Nie dało się tego obejść, ponieważ opowieść podbiła świat i zjednała sobie całe mnóstwo wszelkiego rodzaju fanów. Nic więc dziwnego, że mamy apetyt na bliższe poznanie autora, jego dziecięce życie w Afryce, lata spędzone po śmierci rodziców czy miłość, która w końcu zawróciła mu w głowie. Humphrey Carpenter, przyjaciel dzieci Tolkiena, dostał od nich zgodę na ujawnienie wszystkich faktów i bazując na opowieściach, listach, dokumentach wykorzystując okazję tak bardzo jak to było możliwe.

Lubicie czytać biografie? Nie? Tą polubicie. Gwarantuję! Ciekawie napisana, mądrze przedstawiona, pełna emocji, niuansów i sekretów po które chce się sięgać książka. "J.R.R. Tolkien. Biografia" to świat równie bogaty co ten obserwowany we Władcy Pierścieni, bo w końcu tolkienowy, czyli jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny, bogaty w doświadczenia oraz zaskakujący w najmniej spodziewanych momentach.

Mimo, że biografia po raz pierwszy została wydana w 1977 r., to ja po raz pierwszy ją przeczytałam. Nazywana jest „autoryzowaną biografią” J.R.R. Tolkiena (1892-1973),ponieważ autor uzyskał nieograniczony dostęp do wszystkich dokumentów Tolkiena i przeprowadził wywiady z jego przyjaciółmi i rodziną.
Biografia przedstawiła dokładną historię życia Tolkiena, z ukazaniem jego zalet i wad, cech charakterystycznych osobowości, przyzwyczajeń, zwykłych i niezwykłych zainteresowań. Autor prezentuje sylwetkę w taki sposób, który pozwala zrozumieć i docenić Tolkiena zarówno jako osobę, jak i autora. Pozornie zwyczajne życie jednego z oksfordzkich profesorów okazuje się być fascynujące, pełne inspiracji i kreatywności. Biograf pokazał na jakiej podstawie rodziła się wewnętrzna wyobraźnia Tolkiena. Połączone tu zostały dane historyczne, osobiste spostrzeżenia, cytaty z listów samego Tolkiena i jego przyjaciół oraz pozornie nieistotne szczegóły (jak dziecięca fascynacja walijskimi nazwami miejscowości, przyzwyczajenia do miejsc, pasja do poznawania języków, nawyki pisarskie, przejście na katolicyzm i głęboka wiara). Autor prezentuje zainteresowania Tolkiena językiem fińskim, etapy konstruowania zupełnie innego języka, budowanie światów elfów, opowieści i w końcu pracę nad książkami, które przyniosły mu największy rozgłos. Pokazane są również prawdopodobne przyczyny ciągłych wprowadzanych przez Tolkiena poprawek. W tym wszystkim poznajemy Tolkiena, który ma czas nie tylko na pracę na uczelni, spotkania w klubach dyskusyjnych, poranną Mszę Świętą, ale również zabawę i spacery z dziećmi, których ze związku z Edith na świat przyszła czwórka. W ten sposób stworzony został bogaty portret niepozornego człowieka.
Biografia napisana jest lekkim, przystępnym i wciągającym stylem. Czytelnik poznaje życie Tolkiena chronologicznie począwszy od historii jego rodziców, aż po jego śmierć we wrześniu 1973 r. Urodzony w styczniu 1892 r. w Republice Południowej Afryki, John Ronald Reuel Tolkien został zbyt wcześnie przez rodziców osierocony i wraz z bratem wychowywany przez przyjaciół matki. Studiował w Oxfordzie, służył podczas pierwszej wojny światowej, przeżył bitwę nad Sommą, w której stracił wielu najbliższych przyjaciół. Po wojnie powrócił do życia akademickiego, zdobył dobrą reputację jako uczony i nauczyciel akademicki i ostatecznie został profesorem języka angielskiego w Merton w Oksfordzie. Był także bliskim przyjacielem C.S. Lewisa i innych pisarzy znanych jako Inklingowie. Carpenter jest zresztą autorem książki „Inklingowie. C.S.Lewis, J.R.R.Tolkien, Charles Williams i ich przyjaciele” (wydawnictwo Zysk i S-ka, wyd. 2000),którą obecnie bardzo trudno zdobyć w przyzwoitej cenie, wobec czego mam nadzieję, że zostanie ponownie wydana.
Książka poruszająca, napisana z polotem, biografia, ukazująca zrównoważony obraz człowieka pełnego pasji i nieoczywistych zainteresowań. To właściwie podstawowe źródło faktów i anegdot o życiu Tolkiena, który moim zdaniem był perfekcjonistą. Bardzo polecam.

Biografia przedstawiła dokładną historię życia Tolkiena, z ukazaniem jego...

• Biografie
  • Tolkien