Niesztuka

Semmi muveszet
978-83-07-03223-8
Węgry, postmodernizm, matka
Ula

Najnowsza powieść Pétera Esterházyego Niesztuka nawiązuje do powstałego w latach osiemdziesiątych cyklu Wstęp do literatury pięknej, a zwłaszcza Czasowników posiłkowych serca, uznawanych przez węgierską krytykę za jedno z najwybitniejszych dokonań nurtu tzw. nowej prozy węgierskiej. Autor, podobnie jak w większości swoich powieści, sięga do własnego życiorysu, analizując dzieciństwo, a zwłaszcza trudną relację z matką. O ile w Czasownikach widzimy ukochaną matkę umierającą na oczach zrozpaczonego syna, w Niesztuce Esterházy kreśli obraz matki dalekiej od ideału, niekiedy burzącej jego wyobrażenia o rodzinie. Opuszczona przez męża kobieta zmaga się z siermiężną, trywialną rzeczywistością przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, starając się stworzyć wolny od dramatów dom nieświadomym brutalnych realiów dzieciom. Niesztuka to powieść pełna czarnego humoru, przywołująca tragikomiczny klimat tamtych lat, bardzo sugestywna w opisie, zniewalająca prawdziwością bohaterów, a jednocześnie wpisująca się w kanon specyficznego węgierskiego postmodernizmu.

Darya | 2014-02-24
Przeczytana: luty 2014

Książka przyjmuje formę gawędy, obracającej się głównie wokół tematu matki narratora i piłki nożnej. Historia jest dość chaotyczna i po drodze zahacza o najróżniejsze inne wątki, co przynajmniej mnie w pewnym momencie zaczęło męczyć, bo naprawdę trudno się było czasami połapać o jakich czasach czy postaciach autor teraz chce nam opowiedzieć.
Przypomina mi się Hrabal (te kilometrowe zdania i przeskakiwanie z wątku na wątek), ale jednak w wydaniu węgierskim. Polecałabym raczej osobą mającym podstawową wiedzę o Węgrzech, bo odniesień węgierskich znajdzie się tam w bród.

| 2011-12-31
Przeczytana: czerwiec 2011

Nie jest to książka na miarę poprzedniej "Harmonii Caelestis", którą (gdybym miała wybierać) poleciłabym bardziej. Objętościowo, zdecydowanie mniejsza. Styl jest podobny, ale nie ma tak wielkiego rozmachu. W największym swoim dziele autor rozliczał się i analizował swoje relacje z ojcem, tutaj głównym obiektem zainteresowania jest matka zafascynowana futbolem (sic!), a dokładniej węgierską "złotą drużyną" z lat 50-tych.
Jednak Esterhazy nie schodzi poniżej poziomu porządnej i solidnej literatury.

Ambrose | 2016-06-28
PseudoDionizy | 2014-03-06
dziś_jutro_czytam | 2014-01-03
Przeczytana: 2011 rok
W dniu Wszystkich Świętych

Jak co roku 1 listopada wspominamy pisarzy, poetów, literatów i ludzi kultury, którzy zmarli w minionym roku. Już tradycyjnie oddajemy wspomnienia o nich w Wasze ręce. Fragmentami Waszych opinii pożegnamy kolejny raz Marię Czubaszek, Umberto Eco, Włodzimierza Odojewskiego, Harper Lee, Andrzeja Wajdę i wielu, wielu innych.