Świat „opery żebraczej”. Obraz włóczęgów i nędzarzy w literaturach europejskich XV-XVII wieku

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
83-06-00428-0
żebracy, włóczędzy, jałmużna
historyczna
Róża_Bzowa

«Świat „opery żebraczej”» stanowi swego rodzaju monografię o ludziach marginesu społecznego Europy Zachodniej w XV-XVII wieku oraz – fragmentarycznie – Polski w tym okresie. Znajdujemy tu interesujący i wnikliwy obraz różnych środowisk żebraczych, włóczęgowskich i przestępczych. Wiadomości o nich czerpie autor ze świadectw urzędowych i dokumentów policyjnych, ale podstawą dla jego rozważań są dzieła literackie tej epoki, ponieważ w nich najdobitniej wyraża się stosunek ówczesnych społeczeństw do zagadnienia. Z jednej strony jest to potrzeba realizacji chrześcijańskich nakazów miłosierdzia, pomagania ubogim, z drugiej – rosnąca niechęć do próżniactwa, włóczęgostwa, wyłudzania wszelkimi sposobami jałmużny, pasożytniczego trybu życia oraz lęk przed światem przestępczym i poczucie zagrożenia z jego powodu.

źródło opisu: Ze skrzydełka na obwolucie

dodo | 2015-07-03
Goliardus | 2014-02-10