Romantyczne wędrówki po Galicji

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
83-04-02442-X
Róża_Bzowa

Antologia zawiera opisy wędrówek krajoznawczych odbywanych w latach 1813-1861 na terenie ówczesnej Galicji i Wolnego Miasta Krakowa z okręgiem, czyli Rzeczypospolitej Krakowskiej (od 1846r., po wcieleniu do cesarstwa austriackiego, nazywanej Wielkim Księstwem Krakowskim), wraz ze Spiszem i Orawą. Datę początkową określa pierwszy przedrukowany tekst Jan Nepomucena Rostworowskiego z 1813r., ujawniający cechy romantycznego podróżopisarstwa, datę końcową zaś tekst ostatni, z 1861r., bliskiego momentowi zamknięcia pewnej epoki w dziejach politycznych narodu, a także dziejach literatury.
Testy uszeregowany chronologicznie. Brano pod uwagę rok odbycia wędrówki lub rok ogłoszenia publikacji.

Wybrał, opracował i przedmową poprzedził: Andrzej Zieliński.

źródło opisu: Z „Uwag edytorskich” w książce.

absensumbra | 2011-06-18
Bogusław | 2016-08-16