Pamiętniki Filipa Pawła de Ségura adiutanta Napoleona

Tłumaczenie: Emilia Leszczyńska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
7 (17 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
La commpagne de Russie. Memoires du général Cte de Ségur Aide de camp de Napoleon
83-11-07438-0
Róża_Bzowa

“Pamiętniki” ukazały się w 1824 roku. W ciągu trzech lat osiągnęły dziesięć nakładów, zapewniając autorowi miejsce w Akademii Francuskiej.

źródło opisu: Z okładki

Andreff | 2013-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Fascynująca historia wyprawy Napoleona i Wielkiej Armii w głębi Rosji do Moskwy. Wyprawa zakończała się całkowitą klęską. Do tej przegranej, oprócz pychy Napoleona, przyczyniły się surowy klimat, bezkresne przestrzenie Rosji, mróz i nieujarzmiona przyroda.
Z czterystu tysięcznej Wielkiej Armii przetrwało sześć tysięcy resztek Starej Gwardii i kilku korpusów, czyli 1.5% całości. Zginęło 98.5% całej Wielkiej Armii. Klęska była całkowita, Napoleon opuścił Armię po przekroczeniu Berezyny, wodzowie zostali pobici. Chyba jedyny z marszałków, który do końca walczył o ocalenie honoru to Ney. Smutne, że tak źle obeszła się z nim historia.

Daga | 2014-08-04

Cała historia rozpoczyna się nocą z 23 na 24 czerwca, od przebycia Niemna przez korpusy marszałków Murata, Davot, i Neya. Wojska Napoleona napotkały pierwsze patrole kozackie, natomiast armia wrogów ciągle prowadziła odwrót. Wtedy to car mianuje Kutuzowa naczelnym wodzem, a Bonaparte odrzuca rosyjską próbę pertraktacji.
Armia rosyjska ciągle wycofuje się w stronę Orszy, Borysowa, a potem na Witebsk, który to zdołano ewakuować dzięki opóźnieniu armii cesarza. Natomiast Rosjanie dalej wycofują się w głąb kraju, docierając aż pod sam Smoleńsk. I historia toczy się dalej, lecz nie o tym chciałabym opowiedzieć....
Ogólnie pamiętnik jest w formie 1 os. l. mng. Autor opisuje wydarzenia ze swojego punktu widzenia, punktu widzenia człowieka który utożsamia się z całą armią, z każdym francuskim żołnierzem. Język w powieści jest łatwy oraz zrozumiały, lecz jednocześnie nie brakuje w nim pięknych, kwiecistych oraz nad wyraz plastycznych określeń, chociażby przyrody. Autor wlał z tekst wiele...

| 2015-10-19
Irena | 2015-04-20