Rzym i Jerozolima

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
83-210-0630-2
historia
Róża_Bzowa

„Rzym i Jerozolima” to ostatnia część cyklu palestyńskiego (poprzedzona książkami: „Herod król Judei” i „Tytus i Berenika”), opowiadającego burzliwe dzieje Palestyny od 65 r.p.n.e., gdy Rzymianie stanęli u jej granic, do 70 r.n.e. – roku zdobycia Jerozolimy po okrutnej wojnie ze zbuntowanymi Żydami. Ostatnia część tryptyku rozpoczyna się od samobójstwa Nerona. Przedstawia wypadki równolegle...

Ostatnia część tryptyku rozpoczyna się od samobójstwa Nerona. Przedstawia wypadki równolegle w stolicy imperium i na terenie Palestyny.

Sikandar | 2013-08-24
Na półkach: Przeczytane, Roma

Ostatnia część trylogii palestyńskiej Aleksandra Krawczuka obejmująca okres od momentu śmierci Nerona do zajęcia Rzymu przez legiony Wespazjana. Autor snuje równoległą opowieść o losach Cesarstwa Rzymskiego i Palestyny z wyczuciem godnym mistrza pióra. Książka bogata wiedzą i stylem. Himalaje literatury historycznej.

Elevander | 2013-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Książka ta zbudowana jest z wielu małych, drobnych elementów, które wspólnie tworzą szerszy obraz świata starożytnego w pełnych zamętu przełomie lat 60. i 70. I w. Dwoma osiami wydarzeń są tytułowe Rzym i Jerozolima, gdzie toczą się ważne wydarzenia: w Palestynie trwa powstanie Żydów, w Cesarstwie zaś walki o władzę. Poza tematami politycznymi sporo w tej książce odniesień do osoby antycznego cudotwórcy Apoloniusza z Tyany oraz do religijności judeochrześcijańskiej. Całościowy obraz jest jednak niestety dość zagmatwany, toteż muszę stwierdzić, że - co bardzo dziwne w przypadku A. Krawczuka! - książki tej nie czytało mi się tak dobrze.

Tomasz Babnis

Krzysztof Polowczyk | 2016-09-28