Fachowiec. Powieść współczesna

Wydawnictwo: Czytelnik

Tekst wg wyd. z roku 1895. Zawiera również Wykaz recenzji o "Fachowcu". Powieść drukowana była w „Gazecie Polskiej" 1894-95, a wydana osobno w Warszawie 1895. Oparta na przykładzie dziejów młodego, uzdolnionego literacko inteligenta, Kazimierza Zaliwskiego, entuzjasty haseł pracy organicznej, który rezygnuje z ambicji pisarskich, aby zostać robotnikiem fabrycznym. Pisarz przeprowadza ...

Tekst wg wyd. z roku 1895. Zawiera również Wykaz recenzji o "Fachowcu".

Pisarz przeprowadza wnikliwą krytykę pozytywizmu w zestawieniu z rzeczywistością. Złudzeniom bohatera kładzie kres klęska i samobójcza śmierć majstra-wynalazcy. Wyobcowany z obu środowisk społecznych, dawnego i nowego, zepchnięty do roli mechanizmu zależnego od fabrykanta, przemęczony, traci zdolności twórcze, popada w nędzę i otępienie umysłowe oraz rozgoryczenie panującymi stosunkami społecznymi. W ironicznym tytule mieści się problem krzywdy człowieka - ofiary pseudoideologów. Fachowiec jest powieścią realistyczną w formie pamiętnika, o spoistej konstrukcji, oszczędnej i zwięzłej narracji.

źródło opisu: Czytelnik, 1956

źródło okładki: zdjęcie autorskie