Ann

Drugi tom korespondencji S. I. Witkiewicza z żoną zawiera 320 listów, kartek, pocztówek i telegramów z lat 1928-1931. To niezwykły zapis codziennego życia Witkacego. Z końcem 1928 roku wraz z matką przenosi się do zakopiańskiej willi Olma, należącej do doktorstwa Białynickich-Birula. Właśnie tam odbywają się orgie, czyli kontrolowane eksperymenty z peyotlem i meskaliną Mercka. Plotka o wybrykach Witkacego szybko roznosi się po Zakopanem; dla wielu mieszkańców jest on alkoholikiem, narkomanem, błaznem nakładającym maski, wódczanym demonem, rozpustnikiem. Nie trzeba już dzisiaj przekonywać, jak bardzo powierzchowne i płytkie były oceny karmiących się legendą Witkacego. Prezentowane Listy do żony stanowią na to jeden z wielu dowodów. Wyziera z nich człowiek trapiony rozmaitymi chorobami, człowiek walczący z nałogiem palenia papierosów. Wyziera z nich artysta borykający się z poważnymi kłopotami materialnymi, z trudem, przez wiele miesięcy poprawiający Nienasycenie, co i rusz ponawiający próby rozpoczęcia Nowego Życia na Wielką Skalę. Wyziera z nich wreszcie mąż wdający się w liczne romanse, także w trwały związek z Czesławą Oknińską. Bardzo utrudniało to Witkacemu dobre relacje z żoną, a jednak wciąż zapewniał ją o swojej miłości. Wszystkie listy zostały opatrzone szczegółowymi przypisami.

Książkolub | 2015-09-21

"Stan mój ten sam: zupełna pustka, nic mnie nie obchodzi, złość, obojętność..."

Kilka dni temu minęła kolejna rocznica samobójstwa (?) Witkaca. Czasem przy takiej okazji (ale i bez niej) wracam do twórczości tego osobliwego człowieka. Czego by o nim nie mówić, dla mnie był posiadaczem najpiękniejszego stylu literackiego, jaki miałam okazję poznać.

Listy do jego Nini są tym typem literatury, do której można powracać, zaglądać, podczytywać, czytać.
Moim skromnym zdaniem nie są kwintesencją tych pięknych językowych form, których pełno chociażby w powieściach Witkiewicza (niestety, nielicznych), ale znajdziemy tu sporo emocji- radość, smutek, melancholię, zniechęcenie. Znajdziemy także humor, zakopiańskie krajobrazy, wyrazy miłości (choć swoiste) do żony, a przede wszystkim poznamy urywek życia szalonego Stasia.
Polecam, bo jakże inaczej!

EasyRest | 2016-05-06
Przeczytana: 10 maja 2015