Żadnego prawa - nigdzie. Dziennik z Breslau 1933-1931. Wybrane fragmenty

Wydawnictwo: Via Nova
Kein Recht, nirgends : Breslauer Tagebucher 1933-1941 : eine Auswahl
historia
Kibou

Wrocławski historyk Willy Cohn (1888-1941) do momentu wywiezienia z Wrocławia prowadził dziennik. W tym niezwykłym dokumencie, spisanym przez bystrego obserwatora, znajdziemy obraz dziejów wrocławskich żydów w narodowo-socjalistycznych Niemczech. Opisy detali życia codziennego, antyżydowskich szykan i odruchów ludzkiej życzliwości łączą się z refleksjami autora, zapisem jego zwątpień i nadziei. Willy Cohn zginął w Kownie zamordowany przez nazistów.

źródło opisu: nota wydawcy

Fille | 2017-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Książka, od której trudno się oderwać. Autor dzienników, niemiecki Żyd mieszkający w Breslau postanowił je prowadzić z myślą dla potomnych. Od kiedy zmieniła się polityka i do władzy doszli naziści dla Żydów życie w Niemczech z każdym rokiem stawało się coraz trudniejsze. Willy postanowił rejestrować te pozornie niewielkie zmiany, które z czasem doprowadziły do całkowitego pozbawienia Żydów praw obywatelskich i majątków, a potem do próby zmiecenia tej nacji z powierzchni Ziemi.
Wielu Żydów zawczasu opuściło Rzeszę, dzięki czemu udało im się przeżyć. Willy trwał na posterunku, z różnych powodów. Po pierwsze dlatego, że bardziej czuł się Niemcem niż Żydem, dopiero z czasem świadomie wybiera żydowską tożsamość, kiedy niemiecka została mu odebrana. To jest również przyczyna, dla której trudno zdecydować mu się na emigrację - jest synem niemieckiej ziemi i nie wyobraża sobie życia gdzie indziej. Jedynym wyjściem, jakie bierze pod uwagę jest Palestyna, ale to nie takie proste, o ile nie...

Kaziu | 2015-10-11

Wstrząsajaca opowieść o mieście, którego już nie ma. Bardzo dokładna relacja. Opatrzona interesującym wstępem oraz wieloma przypisami w tekście. Całość bardzo plastycznie oddaje to co się wtedy działo w Breslau. Wciągająca lektura, bez dwóch zdań, obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika historii naszego miasta.

laster | 2017-04-04

naprawdę nic ciekawego a kosztuje full kasy, nuda a nie książka

Emina | 2015-03-29

Lektura obowiązkowa.