Lapidarium II

Kapuścinski
Czombe

Wojciech Gołębiewski | 2018-03-07
Przeczytana: 07 marca 2018

Po "Busz po polsku" biorę się akurat za "Lapidarium II" (z 1995), bo akurat mam, choć lepiej by było lecieć chronologicznie.

Kapuściński zatytułował zbiór swoich notatek, niedokończonych reportaży etc - Lapidarium i wydal 6 tomów: 1990, 1995, 1997, 2000, 2002 i 2007

Ludzie! Oczom nie wierzę! Na LC 7,2 (119 ocen i 1 opinia). Ja przy „Buszu po polsku” wytłumaczyłem brak moich recenzji; a Państwo ? 23 lata i jedna opinia ?! Chyba dlatego, że to luźne refleksje autora na przeróżne tematy, a nie dzieło „cesarza reportażu”

Ta luźna forma zapisków wymaga szczególnej uwagi w wyławianiu ciekawych uwag. O literaturze (s.16):
„...Drogi literatury rozchodzą się, idzie ona w dwóch kierunkach – w kierunku eseizacji, encyklopedyzacji, oraz w kierunku serialu telewizyjnego. W pierwszym wypadku najważniejsza jest myśl, refleksja, w drugim - intryga, przygoda...”

Cytuje ...

robofree | 2018-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2018

Atutami Kapuścińskiego jest jego wyjątkowa przenikliwość i wrażliwość w spojrzeniu na problemy świata. Świata wielu różnic i barier, gdzie obok państw o wysokim poziomie rozwoju i konsumpcji, istnieją regiony, gdzie ludzkość wegetuję z dnia na dzień. Autor, jako wnikliwy obserwator - szuka źródeł, tych różnic cywilizacyjnych, pomiędzy obszarami naszego globu. Tutaj ważną rolę odgrywa: mentalność, klimat jak i historia poszczególnych regionów świata. Zastanawiające, iż niektóre współczesne państwa Azji, ale również będące w przeszłości, po wpływem kolonialnym Europy, poszły o wiele lepszą drogą rozwoju, niż wiele państw postkolonialnych Afryki. Kapuściński, również, albo może przede wszystkim - skupia się na samym człowieku, jego stanie intelektualnym i co tak naprawdę go kształtuję. Człowiek i jego potrzeby. Jakże inne u tych co zamieszkują kraje trzeciego świata i zupełnie odmienne u mieszkańców Berlina. To świat pełen kontrastów, różnych religii; odmiennych historii, które tak -...

zeebi | 2012-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Skarbnica mądrości. Kapuściński pokazuje nie tylko swój talent doskonałego obserwatora, ale w wielu aspektach okazuje się być także wizjonerem. Wartość jego tekstów widać szczególnie z perspektywy lat. Tym razem mówi wiele o pisarstwie, dziennikarstwie i świecie mediów oraz przemianach polityczno-społecznych końca XX wieku.

AdKu | 2019-05-14
Przeczytana: 09 maja 2019

Kapuściński-inteligentny błyskotliwy i oczytany jak zawsze. Do tego był wnikliwym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości.
Znakomite spostrzeżenia, na którymi warto się pochylić. Wiele z nich ma swoje odbicie także dzisiaj.

andrzejkyz | 2019-02-16
DonKichot | 2019-01-13