Rozmowy polskie 1999-2004

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła zebrane Czesława Miłosza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04557-2
Nobel, wywiad, poezja
Snoopy

Książka jest zbiorem wywiadów, których Czesław Miłosz udzielił w ostatnich pięciu latach swojego życia. Wszystkie drukowano już w polskojęzycznej prasie oraz w publikacjach książkowych. Niektóre z nich ukazały się już po śmierci Noblisty, w latach 2005-2006. Dodatkowo w Aneksie umieszczono rozmowy z lat 1979-1998, pominięte w pierwszym tomie ze względu na ich okolicznościowy charakter lub też odnalezione już po zamknięciu prac nad Rozmowami polskimi 1979-1998.

Rozmówcami Miłosza są m.in. Tadeusz Różewicz, Ireneusz Kania, Anna Bikont, Włodzimierz Bolecki, Marek Edelman, Lech Wałęsa, Stefan Chwin, Piotr Najsztub, Joanna Szczęsna, Adam Szostkiewicz, ks. Józef Sadzik, Jerzy Turowicz oraz Tomas Venclova. A same dysputy dotyczą: kultury, literatury, filozofii, religii oraz historii – tej wielkiej i tej prywatnej. Znajdziemy tu także portrety przyjaciół, anegdoty, przenikliwe obserwacje czy prognozy, których zasadność łatwo już dziś weryfikować.

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: Wydawca

rokita49 Boruta | 2013-10-03
Przeczytana: 16 lutego 2014

Takie książki czyta się całe życie.Jest to tak rzadka możliwość,wziąć udział w rozmowie wielu mądrych ludzi z mędrcem,uważnym świadkiem XX wieku.Poruszane tematy,ich skala i waga, odnosi się do każdego człowieka.Wydaje mi się,że gdyby tę książkę czytała rzesza młodych ludzi,można by było myśleć spokojnie o przyszłości.Zaglądam do statystyki i co się okazuje.Na trzysta pięćdziesiąt tysięcy osób lubiących czytać,do przeczytania tej książki przyznały się 2 (słownie dwie) osoby.Coś jest nie tak!

Patryk | 2015-03-13
gggagg | 2012-05-09