H.P. Lovecraft. Biografia

2010-11-30
978-83-7506-480-3
Mateusz Kopacz
biografia Lovecraft

Okładka książki Akolici Cthulhu Jorge Luis Borges, Joseph Payne Brennan, Donald R. Burleson, Peter Cannon, Hugh B. Cave, Searight Franklyn, Neil Gaiman, Randall Garrett, John Glasby, Edmond Hamilton, S.T. Joshi, David V. Kaufman, Gustav Meyrink, Earl Pierce, Searight F. Richard
Akolici Cthulhu Jorge Luis Borges, ...
Okładka książki Clark Ashton Smith: A Comprehensive Bibliography Scott Connors, S.T. Joshi, David E. Schultz
Clark Ashton S... Scott Connors, S.T....
Okładka książki The Astounding Illustrated History of Fantasy & Horror Mike Ashley, Matt Cardin, Rosie Fletcher, Dave Golder, S.T. Joshi, Michael Kerrigan, Roger Luckhurst, Russ Thorne
The Astounding... Mike Ashley, Matt C...

Porządnie napisana i dostępna w bibliotece akademickiej niż w publicznej.

Porządnie napisana i dostępna w bibliotece akademickiej niż w publicznej.

Lovecraft bardzo zyskuje według mnie w polskich tłumaczeniach. Książka przybliża mroczną stronę tego artysty... Rasista, socjopata, mistrz tworzenia spiskowych teorii. Wartościowa poznawczo, to niewątpliwie

To liczące 1162 strony monumentalne dzieło jest bogatą biografią, najbardziej kompletnym źródłem wiedzy o Lovecrafcie.
To nie jest pozycja dla każdego, jest raczej dla zagorzałych fanów. Przystępnie napisana, omawia dokładnie, momentami zbyt szczegółowo jego życie, znajomości, podróże i poglądy, które z czasem się zmieniały.
Autor analizuje tu jego utwory, skąd czerpał do nich inspirację oraz jakie miewał trudności z ich publikacją, gdyż w jego czasach nie były do końca akceptowane. Lovecraft był wnikliwym obserwatorem i komentatorem tamtych lat pod względem politycznym, ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. Był bardzo skromny, gdy chodzi o jego własne osiągnięcia na polu literackim. Jego poczucie estetyki nie pozwalało dopasowywać się do potrzeb rynku ani nie zgadzał się na poprawki jakich życzyli sobie wydawcy, przez co nie mamy jego spuścizny literackiej tyle ile byśmy chcieli, ale za to jest na wysokim poziomie.
Autor badaniem Lovecrafta zajmował się 25 lat i widać ogrom pracy włożonej w to dzieło, analiza wszystkich zachowanych listów, próby dotarcia do jego krewnych czy znajomych. Dokładność tej pracy pozwala nam w pełni zobaczyć obraz człowieka jakim był Lovecraft.
Gdy ją skończyłam poczułam smutek, za życia nie został należycie doceniony, był człowiekiem o genialnym umyśle, nieporadny życiowo, żyjący zgodnie ze swoimi zasadami, uchodzący nieraz za dziwaka. Taka mnie naszła refleksja, że gdyby wiedział jaki będzie miał wpływ, że będzie natchnieniem dla wielu to miałby o wiele lepsze poczucie własnej wartości. Był przede wszystkim człowiekiem, z krwi i kości, z wadami i zaletami. Odczuwał kruchość człowieka w tym całym kosmosie.
Brakowało mi tu zdjęć, ale wtedy ta księga miałaby z 2 tys. stron, wiec pomijając to zupełnie nie dziwi mnie to, że książka ta otrzymała Bram Stoker Award.

Autor analizuje tu jego utwory, skąd czerpał do...

Świetna biografia, ale raczej tylko dla naprawdę zagorzałych fanów HPL-a ze względu na ogromną szczegółowość oraz podjęte tematy. Książka nie tylko omawia krócej lub dłużej każdy utwór napisany lub współtworzony przez niego, ale też opisuje podróże, znajomości, poglądy filozoficzne, estetyczne i polityczne – każdy aspekt życia. A że Lovecraft miał życie niezbyt ekscytujące i pełne rozczarowań, to nie wierzę, żeby to była dobra lektura dla kogoś, kto szuka biografii zapewniającej łatwą rozrywkę i inspirację.

Nie uważam, żeby to była zła książka – przeciwnie, sądzę, że jest to praca godna najwyższego podziwu. Autor potrafił nie tylko zebrać imponującą kolekcję faktów z życia Lovecrafta, ale też przedstawić je w możliwie ciekawy i przejrzysty sposób. Myślę, że duża w tym zasługa zaangażowanego stylu pisania, gdzie nie tylko są podawane informacje, ale też komentowane pod kątem wiarygodności i znaczenia. Joshi nie boi się oceniać Lovecrafta i osób, z którymi się stykał, ale nie jest to ani krytykanctwo, ani uwielbienie – mnie osobiście odpowiada jego spojrzenie, ze współczesnej perspektywy, ale ze zrozumieniem ówczesnych warunków. Zamiast encyklopedycznej wyliczanki dat i faktów dostajemy opowieść skupioną na człowieku, podkreślającą co według autora było punktami zwrotnymi i ważnymi wydarzeniami, stawiającej hipotezy tam, gdzie nie ma pewności, ale są wystarczające wskazówki. Podobały mi się też odpowiedzi Joshiego do współczesnych komentatorów uważających, że wiedzą lepiej, co Lovecraft powinien robić ze swoim życiem, a co nie. Ogólnie – dużo wartości dodanej i nastawienie na syntezę, a nie samo podawanie faktów. W pełni kupuję to podejście.

Wszystko pisane żywym językiem, wydaje się, że polski tłumacz wykonał dobrą pracę. Mimo to nie jest to lekka lektura – to ogromna książka, nastawiona na przekaz faktów a nie dostarczanie rozrywki.

Autor rzeczonej księgi wykonał ogromną pracę - pokazał Lovecrafta nie tylko jako zapoznanego geniusza grozy, ale też w jako zwykłego człowieka, korespondenta, korektora.... Joshi przedstawił nam pisarza zarówno w całej jego wielkości jak i małości, co może niektórych razić, gdyż brązu nie ma w niej zbyt dużo.

Opasłe, znakomicie udokumentowane tomiszcze - kopalnia wiedzy o Lovecrafcie. Czytałem dwa razy - za każdym razem z przyjemnością i zainteresowaniem. Znakomita książka.

Jeżeli interesuje Cię:
-jak długo Lovecraft szukał idealnego garnituru,
-jak długo żywił się tylko chlebem z fasolą z puszki,
-dlaczego dżentelmen może być utrzymywany przez żonę i jest to w porządku, ale już rozwód nie jest czymś, co zrobiłby PRAWDZIWY dżentelmen,
-do ilu ludzi HPL pisał listy
to ta biografia jest dla Ciebie!
Wielu ludzi twierdzi, że Joshi jest zbyt drobiazgowy i zgadzam się z tym zdaniem. Książka ma ponad 1000 stron (dokładnie 1100 czystego tekstu, a do tego dochodzi jeszcze bibliografia!) i niektóre rozdziały potwornie się dłużą. Na pewno wielkim plusem jest styl autora, dzięki temu książkę czyta się dość szybko i przyjemnie, prawie jak wciągającą powieść. Mogę jedynie zarzucić, że w tak obszernej i szczegółowej powieści brakuje mi zdjęć, poza okładką nie mamy ani jednego zdjęcia przedstawiającego wizerunek HPL. Kilka razy musiałam odłożyć książkę i poszukać na własną rękę jak wyglądali ludzie/rzeczy o których czytam, jak chociażby rodzice HPL, jego żona czy przyjaciele. Ogólnie polecam tę pozycję, bo możemy dowiedzieć się naprawdę zaskakujących rzeczy o Lovecrafcie - wbrew powszechnej opinii nie był takim odludkiem, za jakiego wszyscy go maja, miał żonę (a powody zawarcia małżeństwa były co najmniej interesujące),chociaż bardzo kochał koty, to w swoim życiu miał TYLKO jednego kota.

Jeżeli interesuje Cię:
-jak długo Lovecraft szukał idealnego garnituru,
-jak długo żywił się tylko chlebem z fasolą z puszki,
-do ilu ludzi HPL pisał listy
to ta biografia jest dla Ciebie!
Wielu ludzi twierdzi, że Joshi jest zbyt...

Świetna biografia! Wszystko co można by chcieć i oczekiwać. No może w dodatkach nieco kuleje, ale poza tym jest wybitna.

Biografia totalna - nic dodać, nic ująć. Olbrzymie, szczegółowe kompendium wiedzy. Miejscami bywa męcząca, ale w końcu jest to biografia nie beletrystyka.

Dla miłośników twórczości H.P. Lovecrafta to książką obowiązkowa. Oczywiście mogą nieco kręcić nosem ci, którzy niewiele o tej postaci wiedzą i woleliby bardziej zwięzłe kompendium. Joshi nie tylko omawia wnikliwie twórczość L. ale przede wszystkim rozprawia się z wieloma mitami związanymi z jego życiorysem, burząc jednowymiarowy obraz, jaki zdążył już do autora "Zewu Cthulhu" przylgnąć. Okazuje się, że Lovecraft nie był wcale takim odludkiem, za jakiego zwykle go mamy.

• Biografie
  • Biografia