Prefekt

Cykl: Przestrzeń Objawienia (tom 5)
Wydawnictwo: Mag
The Prefect
space opera
Dorota_1988

Tom Dreyfus jest prefektem, jednym z oficerów organizacji policyjnej o nazwie Panoplia. Jego rewirem jest Migotliwa Wstęga – olbrzymi wir kosmicznych habitatów orbitujących wokół planety Yellowstone, rojnego ośrodka międzygwiezdnego imperium rozciągającego się na wiele światów. Najnowsza sprawa: dochodzenie w sprawie zabójczego ataku na jeden z habitatów, na którym zginęło ponad dziewięciuset...

Najnowsza sprawa: dochodzenie w sprawie zabójczego ataku na jeden z habitatów, na którym zginęło ponad dziewięciuset ludzi. W trakcie śledztwa natrafia na trop sprawy o wiele poważniejszej niż masowe morderstwo – sekretnego spisku zawiązanego przez tajemniczą istotę, dążącą do przejęcia całkowitej władzy nad Migotliwą Wstęgą.

źródło opisu: opis okładkowy

Marcus | 2016-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2016

A. Reynolds to moje prywatne odkrycie literackie. Akcja powieści osadzona jest w stworzonym przez autora uniwersum - bardzo ciekawym i nietuzinkowym. Pisarz jest dobrym futurologiem. Pokazuje czytelnikowi jak ludzie się zmieniają. Ale cała ta otoczka to nie wszystko. Świetny pomysł na fabułę i wartka akcja - to są mocne strony "Prefekta". Ani przez chwilę nie nudziłem się. Książka właściwie nie posiada istotnych wad. Zakończenie mogłoby rozwiązywać całkowicie zagadkę, ale tragedii nie ma. Tylko te "hiperświnie" - ludzie z racicami. No, przesada! Jest to hard s-f. Entuzjaści fantastyki naukowej będą zadowoleni.
Polecam.

behemot | 2014-02-14
Przeczytana: styczeń 2014

Powieść ta była dla mnie pierwszym spotkaniem z uniwersum wykreowanym przez Alistaira Reynoldsa, tym niemniej w mojej ocenie nie ma potrzeby znajomości wcześniejszych jego książek, doskonale sprawdza się jako dzieło samodzielne.
Na pierwszych kilkudziesięciu stronach autor płynnie wprowadzi nas w zasady rządzące wymyślonym przez niego światem. I dla mnie to właśnie socjologia i technika jest najmocniejszą stroną tej opowieści. Sposób funkcjonowania Migotliwej Wstęgi, zarówno od strony humanistyczno-społecznej, jak i fizyczno-mechanicznej, zostały dogłębnie przemyślane i tworzą spójną, logiczną i wiarygodną całość.
Od strony fabularnej jest tak sobie. Owszem, historia jest dość ciekawa, ale liniowa i przewidywalna. Wszystkie nieoczekiwane zwroty akcji wiodą do jak najbardziej oczekiwanych i wielokrotnie znanych rozwiązań. Całość robiła na mnie wrażenie praktycznie gotowego scenariusza pod taśmową hollywoodzką produkcję klasy B. Nawet momenty kiedy autor zawieszał akcję próbując...

rybieudka | 2014-01-17
Przeczytana: 26 września 2013

Kilka miesięcy temu w ramach nadrabiania czytelniczych zaległości postanowiłem wreszcie sięgnąć po twórczość jednego z najbardziej uznanych autorów współczesnej space opery – Alastaira Reynoldsa. Dwie nowelki zamieszczone w zbiorze Diamentowe psy. Turkusowe dni. zrobiły wrażenie co najmniej dobre, czekałem zatem na okazję, aby ponownie pochylić się nad lekturami pióra Brytyjczyka. Padło na tekst w pewnym sensie wyjęty z głównego wątku narracyjnego rozpoczętego Przestrzenią objawienia, a mianowicie na Prefekta. Zresztą w ramach wewnętrznej chronologii Reynoldsowskiego uniwersum jest to powieść, której akcja toczy się znacznie wcześniej niż zasadniczy cykl – nie miałem zatem obaw, że zepsuję sobie zabawę. Bo już po kilku stronach lektury nie miałem wątpliwości, że moja przygoda z Reynoldsem się w tym momencie nie skończy.

W najprostszych słowach można określić ostatnią jak do tej pory pozycję umiejscowioną w uniwersum Przestrzeni objawienia jako dość klasyczną space operę z...

zuzia5135 | 2017-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2017

Chyba muszę zacząć od tego, że nie doceniłam wartości tej pozycji ze względu na niską cenę w Biedronce. Kupiłam ją za pięć złotych, wobec czego spodziewałam się czegoś, wadliwego, uszkodzonego, dennego. Do tego grubość książki i mała czcionka spotęgowały przeczucie, że za chwilkę będę się męczyć z tą książką tygodniami, po kilka stron.
W rzeczywistości na początku może i trochę tak było, ale po jakimś czasie, nawet nie zauważyłam, jak gładko się zaadaptowałam w klimacie gwiezdnych wojen...
Mimo tego wszystkiego, czego trzeba było się nauczyć, jakoś bardzo miło mi się czytało i świetnie spędziłam czas, siedząc sobie po nocach z ciepłym kubkiem kakao. Całość jest spójna, bohaterzy są wyraziści i żywi, wątki pięknie się przeplatają i dobrze rozwiązują- poznajemy wszystkie tajemnice, bez owijania w bawełnę. To lubię i to polecam.

TyDraniu | 2017-05-10

Książka odmienna od cyklu "Przestrzeń Objawienia", w zasadzie to kryminał ze sporą ilością dialogów. Jednak wolę twardą sf Reynoldsa.

Michał | 2012-09-16
Przeczytana: 16 września 2012

Kolejna świetna książka Reynoldsa, ale brakowało mi charakterystycznego podzielenia fabuły związanego z podróżami z prędkościami pod świetlnymi. Fabuła Prefekta związana jest z jednym układem słonecznym niestety niema tu podróży międzygwiezdnych. Największym atutem książki jest Zegarmistrz, który przypomina mi trochę Tkacza z Dworca Perdido; podobna kreacja obcej inteligencji o niemożliwych do odgadnięcia motywach działań.

Sebastian | 2014-11-26
Na półkach: Przeczytane, SF
Przeczytana: 26 listopada 2014

na początku trochę flaki z olejem, potem się fajnie rozwija

DarkStar | 2017-09-07
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

"Prefekt" to powieść detektywistyczna w uniwersum Przestrzeni Objawienia. Przedstawione wydarzenia mają miejsce jeszcze przed wydarzeniami z sagi oraz przed wydarzeniami z "Migotliwej Wstęgi". Myślę, że można ją śmiało czytać nie znając serii, ale na czytelników, którzy "Przestrzeń Objawienia" oraz "Migotliwą Wstęgę" mają za sobą czekają pewne małe smaczki w postaci różnych nawiązań. Pozwalają one się domyślać pewnych wydarzeń, co mi osobiście sprawiło przyjemność.

RoodyTheBill | 2017-06-19
Przeczytana: sierpień 2015

Warta przeczytania dla wszystkich którzy są już zaznajomieni z uniwersum Reynolds'a, jak komuś się nie podobał główny trzon Przestrzeni Objawienia, to ta książka tym bardziej mu się nie spodoba i na odwrót. Tutaj jest trochę bardziej w klimacie kryminału (ale nie będę w to tak wnikał, bo nie znam się tym gatunku. Polecam wszystkim fanom tego świata (takim jak ja) bo uzupełnia niektóre wątki i historię układu Yellowstone.

Colos | 2018-04-11
Przeczytana: 2015 rok