Prefekt

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Przestrzeń objawienia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Mag
The Prefect
978-83-7480-187-4
space opera
Dorota_1988

Tom Dreyfus jest prefektem, jednym z oficerów organizacji policyjnej o nazwie Panoplia. Jego rewirem jest Migotliwa Wstęga – olbrzymi wir kosmicznych habitatów orbitujących wokół planety Yellowstone, rojnego ośrodka międzygwiezdnego imperium rozciągającego się na wiele światów. Najnowsza sprawa: dochodzenie w sprawie zabójczego ataku na jeden z habitatów, na którym zginęło ponad dziewięciuset...

Najnowsza sprawa: dochodzenie w sprawie zabójczego ataku na jeden z habitatów, na którym zginęło ponad dziewięciuset ludzi. W trakcie śledztwa natrafia na trop sprawy o wiele poważniejszej niż masowe morderstwo – sekretnego spisku zawiązanego przez tajemniczą istotę, dążącą do przejęcia całkowitej władzy nad Migotliwą Wstęgą.

behemot | 2014-02-14
Przeczytana: styczeń 2014

Powieść ta była dla mnie pierwszym spotkaniem z uniwersum wykreowanym przez Alistaira Reynoldsa, tym niemniej w mojej ocenie nie ma potrzeby znajomości wcześniejszych jego książek, doskonale sprawdza się jako dzieło samodzielne.
Na pierwszych kilkudziesięciu stronach autor płynnie wprowadzi nas w zasady rządzące wymyślonym przez niego światem. I dla mnie to właśnie socjologia i technika jest najmocniejszą stroną tej opowieści. Sposób funkcjonowania Migotliwej Wstęgi, zarówno od strony humanistyczno-społecznej, jak i fizyczno-mechanicznej, zostały dogłębnie przemyślane i tworzą spójną, logiczną i wiarygodną całość.
Od strony fabularnej jest tak sobie. Owszem, historia jest dość ciekawa, ale liniowa i przewidywalna. Wszystkie nieoczekiwane zwroty akcji wiodą do jak najbardziej oczekiwanych i wielokrotnie znanych rozwiązań. Całość robiła na mnie wrażenie praktycznie gotowego scenariusza pod taśmową hollywoodzką produkcję klasy B. Nawet momenty kiedy autor zawieszał akcję próbując...

rybieudka | 2014-01-17
Przeczytana: 26 września 2013

Kilka miesięcy temu w ramach nadrabiania czytelniczych zaległości postanowiłem wreszcie sięgnąć po twórczość jednego z najbardziej uznanych autorów współczesnej space opery – Alastaira Reynoldsa. Dwie nowelki zamieszczone w zbiorze Diamentowe psy. Turkusowe dni. zrobiły wrażenie co najmniej dobre, czekałem zatem na okazję, aby ponownie pochylić się nad lekturami pióra Brytyjczyka. Padło na tekst w pewnym sensie wyjęty z głównego wątku narracyjnego rozpoczętego Przestrzenią objawienia, a mianowicie na Prefekta. Zresztą w ramach wewnętrznej chronologii Reynoldsowskiego uniwersum jest to powieść, której akcja toczy się znacznie wcześniej niż zasadniczy cykl – nie miałem zatem obaw, że zepsuję sobie zabawę. Bo już po kilku stronach lektury nie miałem wątpliwości, że moja przygoda z Reynoldsem się w tym momencie nie skończy.

W najprostszych słowach można określić ostatnią jak do tej pory pozycję umiejscowioną w uniwersum Przestrzeni objawienia jako dość klasyczną space operę z...

Marcus | 2016-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2016

A. Reynolds to moje prywatne odkrycie literackie. Akcja powieści osadzona jest w stworzonym przez autora uniwersum - bardzo ciekawym i nietuzinkowym. Pisarz jest dobrym futurologiem. Pokazuje czytelnikowi jak ludzie się zmieniają. Ale cała ta otoczka to nie wszystko. Świetny pomysł na fabułę i wartka akcja - to są mocne strony "Prefekta". Ani przez chwilę nie nudziłem się. Książka właściwie nie posiada istotnych wad. Zakończenie mogłoby rozwiązywać całkowicie zagadkę, ale tragedii nie ma. Tylko te "hiperświnie" - ludzie z racicami. No, przesada! Jest to hard s-f. Entuzjaści fantastyki naukowej będą zadowoleni.
Polecam.

Michał | 2012-09-16
Przeczytana: 16 września 2012

Kolejna świetna książka Reynoldsa, ale brakowało mi charakterystycznego podzielenia fabuły związanego z podróżami z prędkościami pod świetlnymi. Fabuła Prefekta związana jest z jednym układem słonecznym niestety niema tu podróży międzygwiezdnych. Największym atutem książki jest Zegarmistrz, który przypomina mi trochę Tkacza z Dworca Perdido; podobna kreacja obcej inteligencji o niemożliwych do odgadnięcia motywach działań.

Sebastian | 2014-11-26
Na półkach: Przeczytane, SF
Przeczytana: 26 listopada 2014

na początku trochę flaki z olejem, potem się fajnie rozwija

Marek | 2016-10-25
Na półkach: 2016, Przeczytane