999 Ostatni strażnik

999 L’ultimo custode
978-83-7508-326-2
literatura włoska
Ag2S

Wrzesień 2009 roku. Guido de Mola otrzymuje tajemniczą przesyłkę od niedawno zmarłego i prawie mu nieznanego dziadka. Wewnątrz znajduje list i dwa rękopisy: współczesny i bardzo stary, wyglądający na średniowieczny. Zagłębiając się w lekturę tekstów, de Mola odkrywa, że jego rodzina od wieków strzeże niezwykłego i strasznego sekretu dotyczącego filozofa Giovanniego Pico della Mirandola, jego...

Zagłębiając się w lekturę tekstów, de Mola odkrywa, że jego rodzina od wieków strzeże niezwykłego i strasznego sekretu dotyczącego filozofa Giovanniego Pico della Mirandola, jego ezoterycznych i niezwykłych tez oraz początków trzech wielkich religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.
Od fascynującego i realistycznego XV-wiecznego Rzymu papieża Innocentego VIII, przez Florencję Wawrzyńca Wspaniałego, po faszystowskie Włochy lat 30. XX wieku i wreszcie dzień dzisiejszy – „999 Ostatni strażnik” porywa czytelnika w niezapomnianą podróż w czasie i przestrzeni, w głąb tajników wiedzy

źródło opisu: Opis wydawcy

źródło okładki: Wydawca

allison | 2013-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2013

„999 Ostatni strażnik” to ciekawa powieść historyczno-sensacyjna, oparta na schemacie łączenia odległych zdarzeń z bieżącymi perypetiami.
Carlo A. Martigli w wiarygodny sposób przedstawił realia życia w piętnastowiecznej Europie, która z jednej strony stoi przed wielkimi odkryciami geograficznymi, z drugiej jednak wciąż jest spętana zabobonami oraz rosnącą siłą Kościoła - instytucji zakłamanej, silnie strzegącej swoich przywilejów. W tym świecie korupcji i bezpardonowej walki o władzę nie ma miejsca na wolnomyślicielstwo i odkrywcze tezy, jakie głosi wszechstronny filozof Mirandola.
Jego dzieło, wydane bez zgody papieża, oraz suplement odkrywający wielką tajemnicę dotyczącą roli Matki Bożej staje się niebezpieczną księgą, która może zachwiać podstawami religii chrześcijańskiej i obrócić w pył rolę prawd głoszonych przez Watykan.
W obliczu takiego zagrożenia władze kościelne wybierają niecodzienną drogę walki z uznanymi za heretyckie tezami. Oprócz pościgu za autorem i spalenia...

BagatElka | 2014-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Czytałam,czytałam- krok za krokiem,strona po stronie i czułam się coraz bardziej znużona.
Pomysł niezły ale autor ma specyficzny sposób usypiania czytelnika.
Możliwe,że nie autor zawinił a ja sama bo przeczytałam już sporo książek o podobnej tematyce i wiem,że nie każda z nich musi być jak film akcji ale nie powinna też wzbudzać chęci zajęcia się czymkolwiek innym niż czytaniem tej opowieści.

zolzowata_franca | 2015-09-15
Przeczytana: 14 września 2015

Wrzesień 2009 rok, Guido de Mola otrzymuje od zmarłego dziadka starą opieczętowaną księgę, historia w niej opowiedziana ma już na zawsze odmienić jego życie. Zostaje strażnikiem sekretnej księgi Giovanni Pico della Mirandola.

Carlo A. Martigli przenosi nas do 1486 roku, kiedy zaczyna się ta ciekawa historia. Książka jest przemieszaniem faktów historycznych z fikcją literacką. Autor ciekawie opisuje XV wiek, wiek rządów i knowań Giovanni Batista Cibo - papieża Innocentego VIII, oraz równie podstępnego kardynała Rodrigo de Borja, późniejszego papieża Aleksandra VI. W tych jakże ciekawych czasach Giovanni Pico della Mirandola napisał 900 tez, których to zamierzał bronić w Rzymie, wzbudzając gniew papieża Innocentego VIII. To czasy, kiedy powstał i był realizowany traktat Malleus Maleficarum, czyli Młot na czarownice, kobiety płonące na stosach w Europie. Książka opisuje również prześladowanie Żydów.
Autor przenosi nas w kolejnym wątku do 1938 roku, do faszystowskich Włoch. Poznajemy...

Anna | 2013-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2013

Przez tysiąclecia, aż do dziś, Kościół skrywał i skrywa przed światem wiele tajemnic. Wśród nich jest tajemnicza rola i pozycja kobiety we wszystkich trzech religiach: chrześcijaństwie, judaizmie i mahometanizmie. Kult Matki, kobiety dobrej, kochającej i sprawiedliwej, nie tylko rodzicielki Chrystusa, nie mieścił się w kanonach ówczesnego Kościoła. To Bóg miał decydować o wszystkich ziemskich sprawach. W kobiecie widziano jedynie zło, demoralizację, oskarżano je o kontakty z demonami; to przez takie ich postrzeganie w średniowieczu - z woli Kościoła - zginęło na stosach tysiące niewinnych kobiet. Rola kobiety nie została wyjaśniona do dziś, a Kościół niechętnie do tego nawiązuję. Tajemnica dot. tej kwestii została zawarta w 999 tezach Giovanniego Pico della Mirandola, które do dziś nie ujrzały światła dziennego, choć są rzekomo gdzieś skrywane. Książka tak samo tajemnicza i zagadkowa jak "Kod Leonarda da Vinci", czyta się ją z zaciekawieniem. Jej akcja rozgrywa się w poł. XV wieku...

eR_ | 2014-06-21

Tajemnice na grobie we Florencji-pomyślałem "będzie dobrze"
Niestety nie jest.
Książka przegadana,miejscami tak nużąca,że z większym zainteresowaniem czyta się listę zakupów.
To druga powieść tego autora którą przeczytałem i równie "wybitna"
Oby to był "Ostatni strażnik" ,bo temu Panu już podziękuję i mówię stanowcze nie!!

Dan Szabel | 2012-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2012

Bardzo ciekawa powieść zawierająca głęboką rozprawę teologiczną, po której można nawet zastanowić się nad sensem naszej i innych religii.Świetnie opisany krajobraz XV wiecznych Włoch i ich mieszkańców oraz obraz i nastroje tych okolic w wieku XX w przed dzień II wojny światowej opowiadają historie zakonu strzegącego wielkiej tajemnicy odkrytej przez młodego hrabiego Pico Della Mirandola Martigli - filozofa żyjącego we Florencji w XV wieku.Wiele faktów historycznych wplecionych w opowieść jak na przykład polowanie na czarownice w XV wiecznej Europie jest wynikiem ukrycia przez papieża tajemnicy odkrytej przez hrabiego i opisanych w owych 999 tezach.Mamy tu także wiele autentycznych postaci t.j.papież Innocenty VIII,Krzysztof Kolumb czy Benito Mussolini, którzy dodają autentyczności całej historii.Waga całej sprawy jest tak wysoka, że towarzyszą jej dziwne i niebezpieczne historie jednak ,aby poznać ową tajemnicę nie wystarczy tylko przeczytać tą książkę trzeba się jeszcze głęboko...

Magdalena | 2014-11-01

Opis na okładce zaciekawił mnie, lubię takie klimaty, więc z ochotą wzięłam się za czytanie - pierwsze kartki i myśl "Boże! co to jest!" pop przebrnięciu kilku rozdizłów akcja jako tako się rozkręciła, ale nadal opis okładkowy nijak ma się do przedstawienia fabuły. Pomysł fajny, gorzej trochę z wykonaniem.

Elżbieta | 2012-01-04
Przeczytana: grudzień 2011

Intrygujący dreszczowiec historyczny o dziwnych losach renesansowego filozofa, autora powiedzenia, że "człowiek jest kowalem własnego losu". Wiele tu faktów dotyczących papieży i czasów inkwizycji, i ciekawe hipotezy...

Magdalena | 2012-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2012

Przeczytałam tylko 2 albo 3 pierwsze rozdziały. Nie byłam zachwycona. Nie wciągnęła mnie ta książka.

Qsiak | 2016-11-11