Kobiety, które igrały z bogami

Wydawnictwo: Agora SA
978-83-268-0045-0
przecinek92

Dora Maar nigdy nie wprowadziła się do Pabla Picassa. Nigdy nie przychodziła nieproszona, zawsze czekała na telefon. Lila Brik twierdziła, że nie ma nic łatwiejszego niż zdobycie mężczyzny – trzeba mu wmawiać, że jest genialny, i pozwalać na wszystko, czego zabraniają w domu. Resztę załatwią dobre buty i jedwabne dessous. Maria Komornicka w 31. roku życia wyrwała sobie wszystkie zęby, spaliła kobiece stroje... i zaczęła żyć jak mężczyzna. Alma Mahler-Werfel pewnie nie zostałaby muzą secesjonistów, gdyby ojciec nie powtarzał jej: „Dziecko, igraj z bogami”.
Kobiet igrających ze stereotypami, z życiem i mężczyznami było więcej. Książka przestawia portrety tych, które zatrzęsły światem – pięknych, niezależnych, mądrych, a przede wszystkim odważnych. Zawiera 17 opowieści o wybitnych osobowościach, ich pasjach i miłościach, które przeplatały się z wielką sztuką i wielką historią.

źródło opisu: http://www.lideria.pl/Kobiety-ktore-igraly-z-bogam...(?)

karola | 2011-01-16
Przeczytana: 15 stycznia 2011

„Igraj z bogami” – powiedział ojciec młodziutkiej Almie Mahler, późniejszej władczyni wiedeńskich salonów. I pomimo czasów, w których żyła, a w których kobiecie nie przystoi być kim więcej niż dodatkiem do męża, posłuchała ojca i walczyła o siebie. Robiły to wszystkie kobiety, będące bohaterkami książki „Kobiety, które igrały z bogami”. 17 historii, 17 kobiet, które odrzuciły rolę przypisywaną im przez społeczeństwo i konwenanse, które czuły że mogą więcej i poszły za głosem swego serca. Florence Foster-Jenkins, która śpiewała całą sobą, choć robiła to fatalnie. Peggy Guggeheim, która stworzyła najwspanialszą kolekcję sztuki. Charlotte Perkins Gilman, feministka z prawdziwego zdarzenia. Anna Magnani, muza włoskiego kina. Stanisława Walasiewicz, Polka z wyboru, biegaczka, kontrowersyjna po śmierci. Elena Poniatowska, dziennikarka, idąca tam, gdzie inni nie chcieli nawet zajrzeć. Elżbieta Czyżewska, gwiazda nie tylko w Polsce, ale i za oceanem, zawsze wierna sobie. I jeszcze wiele...

przecinek92 | 2010-12-26
Przeczytana: 20 grudnia 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ciekawe studium psychologii kobiet, a przez to także ich (nie zawsze tylko ich...) mężczyzn. Bo kim byłby Picasso bez Dory, ile dzieł nie ujrzałoby światła dziennego? I dlaczego bohaterka "Białej bluzki" Osieckiej jest literackim nawiązaniem do postaci Elżbiety Czyżewskiej? Osobiście mnie najbardziej poruszyła historia opowiedziana przez A. Wójtowicz - Vosloo, o kostnicach na Wall Street, w których setki często niezidentyfikowanych ciał swobodnie się rozkłada, w sali sąsiadującej z firmą utylizującą odpady.
Całość niebanalna, choć od strony warsztatowej pozostawiająca troszkę do życzenia. Dobre, uczciwe 4 gwiazdki.

Lauretka | 2015-10-26

Krótkie wieloaspektowe szkice, które przybliżają nam sylwetki nietuzinkowych osobowości kobiecych. Historie zabawne, innym razem nostaliczne z bardziej lub mniej intymnymi faktami oddającymi charakter podejścia tych kobiet do życia, pracy, mężczyzn, kariery...
To właśnie m.in. w tej pozycji znajdziemy historię najgorszej śpiewaczki Florence Foster-Jenkins, którą z wielkim kunsztem przedstawiła Krystyna Janda w "Boskiej" , wielkiej polskiej aktorki Elżbiety Czyżewskiej czy ekscentrycznej Krystyny Mazurówny.

pawelr | 2012-05-01

Większość historii jest niesamowita. Intrygujące, nieprawdopodobne historie ukazują życie siedemnastu, na pozór znanych nam kobiet, od zupełnie innej strony.

Sławka | 2012-06-13

Słaba, chociaż kobiety w tych krótkich opowiastkach były barwnymi postaciami nie odczułam tego.Publikacja GW, zebrane felietony i niepotrzebnie wydane w formie książki - i pieniądze też niepotrzebnie wydane.

| 2012-02-08

Zapewne dobra książka warta polecenia, lecz niestety nie mogę przez nią przebrnąć do końca.

iog | 2010-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2010

Mało ciekawie opisane, w typowo gazetowy sposób - w zasadzie tego można oczekiwać po zebranych reportażach i wywiadach. Dla mnie nudne i niewiele wnoszące.

Karolina | 2013-07-14

Dobrze się czyta, lekko. A wyłaniający się obrazy kobiet mobilizują do działania i uczą, by czerpać z życia. Mądra i przyjemna rzecz.

Weronika | 2012-11-19

Bardzo ciekawa, szkoda, bo brakuje pewnej dziennikarskiej finezji w artykułach.

Nayla | 2016-07-15