Katarina, paw i jezuita

Seria: Meridian
Wydawnictwo: Pogranicze
Katerina, pav in jezuit
literatura słoweńska

Aby zgłębić barokową naturę współczesnego świata, Drago Jančar cofa się do wieku osiemnastego, do Europy wojen, pielgrzymek i gorączkowego poszukiwania Boga. Powieść otwiera spotkanie trójki jej protagonistów: Katariny podążającej za umykającą miłością, jezuity zachwianego w swej wierze po traumatycznych doświadczeniach w Ameryce Południowej i oficera austryjackiej armii dumnie oczekującego od życia samych zwycięstw w bitwach. Wszyscy troje są w drodze ze słoweńskich prowincji do katedry w Kelmorajn (Kolonia), przekonani że u kresu podróży dane im będzie dostąpić siły moralnej i objawienia. Czy rzeczywiście? Kunsztownie skonstruowana i pięknie opowiedziana historia miłości na tle zawieruchy dziejowej, odbierającej człowiekowi spokój i pewność uporządkowanego tradycyjnymi wartościami świata.

Gerulka | 2013-09-14
Przeczytana: wrzesień 2013

Niebo takie dzisiaj ciężkie, odrobine barokowe… Postanowiłam, włączyć więc Bacha i w ramach przerwy od pisania magisterki sięgnąć po najprawdziwszą, choć dopiero co przeze mnie odkrytą perłę literatury "Katarinę, pawa i jezuitę" Drago Janczara.

Przez ponad 500 stron przebrnęłam z wypiekami na twarzy w niespełna w jeden dzień. I gdyby nie fakt, że egzemplarz powieści pożyczyłam z biblioteki, bez wahania umieściłabym go w swojej biblioteczce na półce między moimi ukochaną Śmiercią Pięknych Saren Pavla a ulubionym Tracy’m i Jego Tygrysem Saroyana. Według mnie dwóch książek wszechczasów i wszechgustów. Napisałam książki, a nie dzieła, bo te słowo brzmi dla mnie ciemiężnie i egzaltowanie, a kojarzą mi się one właśnie z prostotą, delikatnością i pięknem w wydaniu dalekim od uniwersyteckich dyskusji o estetyce oraz banalnego sentymentalizmem sprzedawanego w dobie konsumcjonizmu na kilogramy w supermarketach. Chociaż przyznać się muszę, że zawsze się wzruszam na opisach przyrody Południa...

Balcar | 2017-10-16
Przeczytana: 16 października 2017

To była trochę sentymentalna podróż, bo "Katarinę, pawia i jezuitę" czytałem już kilka lat temu, teraz postanowiłem powrócić do tej książki i sprawdzić czy powieść Jancara wytrzymała próbę czasu.
Wytrzymała.
Rok 1756, nad Europą wisi widmo wojny, ale też kolejnej pielgrzymki do Kolonii, którą odbywa się co siedem lat(cóż za zbieżność siódemek do spółki z wojną siedmioletnią). W tym właśnie czasie splotły się losy trzech postaci.
Katarina-córka zarządcy dóbr barona Windischa, postać lekko irytująca, która postanawia wyruszyć wraz z pielgrzymami do Kolonii zobaczyć Złotą Skrzynię.
Jezuita-postać dla mnie zdecydowanie najciekawsza. Jego wątki stanowią smutny epizod wojen guarańskich dotyczący redukcji paragwajskich misji Jeuzitów w Ameryce Południowej. Kinomaniacy, którzy oglądali film "Misja" dobrze znają sytuację z obrazu Rolanda Joffe'a. Simon Lovrenc to postać zagubiona, którego pokuta rzuciła na drogę do Kolonii.
No i w końcu paw, czyli kapitan austriackiej artylerii, bratanek...

urszula | 2016-07-29
misiel | 2015-06-28