Polityka obłudy. Kontrola rozrodczości w Rumunii pod rządami Ceausescu

The Politics of Duplicity: Controlling Reproduction in Ceausescu's Romania
97883-242-1388-7
literatura faktu
Anna

Reżim komunistyczny Ceausescu należał do najbardziej okrutnych. Koszmarna bieda, cynizm i hipokryzja, stalinowskie wzory terroru zespolone z językiem nacjonalizmu i ksenofobii - taka była istota tego reżimu. Ceausescu był zarazem despotą zręcznym. Poprzez kontrolowaną odwilż i język narodowej suwerenności wobec Związku Sowieckiego potrafił zdobywać poparcie w kraju. Adam Michnik

źródło opisu: Univertas, 2010

źródło okładki: Wydawca (http://www.universitas.com.pl)

„Trudność nie polega na życiu z bliźnimi, lecz na ich zrozumieniu.” to jeden z moich ulubionych cytatów. Chyba głównie ze względu na jego sens zdecydowałam się na wybór do recenzji książki „Polityka obłudy”, chociaż od początku wiedziałam, że mój pogląd na poruszane przez autorkę sprawy jest całkowicie kontrastowy. Chyba w gruncie rzeczy bałam się zderzenia dwóch całkiem innych światopoglądów i tego, że zmienię spojrzenie co do aborcji. Czy tak się stało? Tego dowiecie się czytając recenzję książki .

Gail Kligman w swojej publikacji pokazuje problem aborcji, ale również życia rumuńskich kobiet w czasie rządów Nicolae Causescu. Władza zdecydowała się wtedy na całkowity zakaz przerywania ciąży oraz zastosowanie represji w stosunku zarówno do pacjentek jak i lekarzy decydujących się na nielegalne zabiegi. Wszystko miało spowodować wzrost liczby ludności kraju.

Autorka umie pokazać życie kobiet w socjalistycznym państwie w sposób pełny przez co książka nie jest tylko udowodnieniem...

Oro | 2011-07-18
Niedźwiedzica | 2016-10-16