Francuska powieść

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Le roman français
978-83-7392-333-1
Dorota_1988

Autor zaczął pisać tę książkę „w głowie”, uciekając od twardych realiów aresztu, w którym spędził 36 godzin, po tym jak policja zatrzymała go w chwili, gdy w eleganckiej paryskiej dzielnicy, po kilku drinkach w kolejnych barach, wciągał działkę kokainy z maski stojącego na ulicy samochodu. W ciasnej betonowej celi, marząc o jakiejś książce lub proszku na sen, Beigbeder ucieka myślami do dzieciństwa, którego nie pamięta, bo ten okres jego życia objęła dziwna amnezja. Wychodząc od jedynego wyraźnego obrazu, stara się przywołać więcej wspomnień i dochodzi do wniosku, że ich brak wywołała zmowa milczenia wokół rozwodu rodziców. Opisuje typową zamożną rodzinę francuską, z czułością mówi o swoich dziadkach, rodzicach i bracie, powraca do młodzieńczych lektur i muzyki, której kiedyś słuchał. Odnalezione nareszcie wspomnienia przeplatają się z drobiazgową i niepozbawioną poczucia humoru relacją z aresztu. Za powieść tę pisarz otrzymał Prix Renaudot 2009.

źródło opisu: nota wydawcy

orzech | 2016-01-10

Chyba najbardziej z całej powieści spodobała mi się jej okładka. Portret autora w akwareli namalowany gdy miał 9 lat jest naprawde bardzo ładny. Poza tym doceniłam kilka refleksji o rodzinie czy wzruszający sposób, w jaki pisze o swojej matce czy córce.

Wspomnienia z dzieciństwa, które ożyły gdy autor przesiedział prawie 48 godzin w więziennej celi, do której trafił przyłapany na spożywaniu kokainy w miejscu publicznym, są dosyc nużące a multum faktów i nazwisk, niby z wielkiego świata, mało interesujące. Poza tym pelno tu dygresji, tytułów, wyliczeń, które w większości mało co mi mówiły i wydały mi się więcej niż zbyteczne a porównanie osób chorych na raka z narkomanami zupelnie nie na miejscu. Wszystko to napisane w niezgrabnym i nierównym według mnie stylu. Książka otrzymała w 2009 roku dosyc prestiżową nagrodę Renaudot, naprawdę nie rozumiem dlaczego.

Iwona | 2015-12-08

Tę powieść — jak to się pisze na blogach — miałam w „planach czytelniczych” od dawna, właściwie od daty jej wydania. Wszystko dlatego, że lubię Beigbedera — wprawdzie bardziej za prześmiewczą, wyluzowaną postawę niż literacki talent, ale to wystarcza, by z przyjemnością sięgać po jego książki. Z reguły zresztą Beigbederowskie powieści trzymają poziom, i choć to nie ekstraklasa (z jednym wyjątkiem — "29,99" to autentycznie odjazdowa satyra na świat reklamy), czyta się je naprawdę dobrze.

"Francuską powieść" też pochłania się błyskawicznie. Książka ma charakter autobiograficzny — podczas nocnej imprezy autor zostaje zatrzymany za narkotyzowanie się. Czekając w areszcie na wypuszczenie, by nie dać się klaustrofobicznym lękom, zaczyna przypominać sobie dzieciństwo i młodość, a po wyjściu na wolność przelewa te wspomnienia na papier. Książkowa opowieść biegnie jednak dwutorowo: są reminiscencje z młodości i są komentarze do warunków przetrzymywania w areszcie. Same wspomnienia —...

b27 | 2015-03-17
Przeczytana: 12 marca 2015

Przed sięgnięciem po tę pozycję spotkałem się z głosami krytyki. Niektóre osoby w recenzjach wypominały Fredericowi Beigbederowi snobizm. Mi osobiście dzieło bardzo przypadło do gustu. Być może to styl w jakim napisana jest książka bardzo mi odpowiada, a może przyczyniło się do tego moje lekkie zafascynowanie postacią autora. Z pewnością druga przypadłość, która mi dolega, może być konieczna do przeczytania książki z zapartym tchem. W "Powieści francuskiej" można napotkać na akapity wypełnionymi wieloma informacjami na temat przodków autora. Z pewnością wielu będzie to nudziło. Zdarzają się również fragmenty, które potrafią rozśmieszyć i zainspirować. Snobizmu nie dostrzegłem.

Pozdrawiam,
Życiowy lamus i debil, ale jakże zajebisty...

czytankianki | 2011-11-28
Przeczytana: 25 listopada 2011

Bardzo się starałam, doczytać do końca, niestety nie dałam rady, spasowałam na ok. setnej stronie. Po pierwsze - nuda. Rodzinna historia autora nie była w stanie mnie zainteresować. Po drugie - zmęczenie Beigbederem trującym wciąż o sobie. Popisuje się erudycją (ileż to świetnych filmów widział autor, ile rewelacyjnych książek przeczytał!), wciąż napomyka o byciu znaną osobą z telewizji i o tym, jak cierpi jego artystyczna dusza. Trudno mi uwierzyć, że to jedynie poza stworzona na potrzeby powieści.

Dobrym posunięciem było prowadzenie akcji książki dwutorowo: saga rodzinna przeplata się z relacją z pobytu w areszcie. Wprowadza to pewne urozmaicenie, dla mnie jednak za małe, żeby wytrwać do końca tego spotkania.

Twixy | 2015-04-09

Zachwyca nieco mniej niż 29,99, ze względu na biograficnzość, ale wciąż błyskotliwie urokliwa.

barbara_anna | 2012-09-17
Przeczytana: sierpień 2014

Przepłakałam pół książki. Cudowne.

Trithemius | 2016-07-09
Piotr | 2016-01-25
forlorn | 2015-02-15
Na półkach: Francja, Przeczytane
Antek2108 | 2015-01-29
15 wielkich francuskich powieści

14 lipca we Francji przypada święto narodowe – obchodzone jest w rocznicę wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej, zapoczątkowanej zdobyciem Bastylii. Z tej okazji dziś proponujemy Wam zestawienie najlepszych współczesnych książek francuskich autorów. Vive la révolution! Vive la littérature!