Lech Wałęsa - Idea i historia: Biografia polityczna legendarnego przywódcy "Solidarności" do 1988 roku

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Arcana Historii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Arcana
historia, polityka

Bestseller. Książka zdobyła Nagrodę Literacką im. Jozefa Mackiewicza

źródło okładki: http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://olgierd....»

Meehoow | 2011-12-06
Przeczytana: 11 kwietnia 2012

Kaliber książki jest naprawdę ciężki, wymaga ona ciągłego skupienia, bo wątków w niej co niemiara i łatwo się pogubić (fakty, ludzie), tym bardziej, że, mimo układu chronologicznego, w ramach rozdziałów zdarzają się "wycieczki" zarówno w przeszłość, jak i przyszłość (nie jest to oczywiście zarzut). Niewątpliwie najciekawsze momenty tego monumentalnego (ponad 600 stron) opracowania to dzieciństwo Lecha Wałęsy i czasy stanu wojennego. Niezwykle frapująca wydaje się dość szczegółowo przytaczana nagrana "rozmowa z bratem" w Arłamowie. Nie mniej interesujące są kwestie współpracy z SB, "legendarny" rzekomy skok przez bramę/płot/mur stoczni, zawartość słynnej teczki Tymińskiego czy wydane pod własnym nazwiskiem książki, pisane przez... zgoła inne osoby. Autor wykonał naprawdę mrówczą pracę zestawiając masę (często sprzeczych ze sobą) wypowiedzi Wałęsy i powołując się na setki dokumentów i publikacji. Jaki zatem obraz wyłania się z lektury tej biografii? Konkluzja jest prosta: Król jest...

Roman Dłużniewski | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

Miał rację Rokita mówiąc, że za taką pracę magisterską należy się nagroda, wyróżnienie. A co do treści.. Zyzak jest zdecydowanie negatywnie nastawiony do LW i to odbija się na jakości przekazu. Brak chłodnego dystansu, tak widocznego u Cenckiewicza i Gontarczyka. Mimo wszystko warto przeczytać.

Matias Szostak | 2014-09-21
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Miałem opory przed przeczytaniem tej książki. Ale wcześniej trafiła mi do ręki "Tajemnica Wilczego Jaru" Pawła Zyzaka i bardzo spodobał mi się jego styl pisania, podejście do wyszukiwania faktów i warsztatu.

Po jej przeczytaniu już śmiało wziąłem się za Wałęse, który jaki jest każdy widzi, ale najważniejsza jest rzetelna wiedza i fakty. Na jej podstawie mogłem wyrobić swoje zdanie.
Jest to najobszerniejsza książka o Lechu, szkoda tylko że do 1988 roku.
Temat wciągnął mnie na tyle że przeczytałem inne:

"Sprawa Lecha Wałęsy" S. Cenckiewicz
"Wywiad z władzą" Oriana Fallaci
"Za, a nawet przeciw. Zagadka Lecha Wałęsy" P. Semka

gav | 2014-01-06

Ciekawe lecz trudne w odbiorze, nie jest to beletrystyka.

Damian | 2013-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Nie ma co ukrywać , że Zyzak to taki bardziej lekkostrawny Cenckiewicz - inspiracja starszym kolegą jest łatwo dostrzegalna. Czy jest to minus? Zależy dla kogo: dla historyków pewnie tak, ponieważ nie jest tak przesadnie skrupulatny jak prekursor odkłamywania mitu o elektryku z Gdańska. Dla normalnych ludzi, którzy chcą przeczytać prawdziwą biografię Wałęsy i opcjonalnie zajrzeć sobie do przypisów - nie. Także jeżeli bierzesz się za książkę o byłym prezydencie i nie chcesz czuć się jak średniowieczny filozof studiujący w pocie czoła klasyków w grece, to Zyzak będzie jak najbardziej odpowiedni.

Wodzu | 2015-07-24
Na półkach: Od znajomych, Przeczytane
Przeczytana: 20 lipca 2015

Książka trudna, i to nie tylko ze względu na mnogość i obszerność przypisów. Historia, która przez ludzi była idealizowana i wybielana, w rzeczywistości była sterowana przez taje służby. Tak zdobywaliśmy WOLNOŚĆ pod kontrolą tajnych służb. Porażające są informacje o infiltracji środowisk solidarnościowych przez SB.
Warto poukładać sobie najnowszą historię Polski przy pomocy tej książki. Polecam

Marcin Lipigórski | 2013-10-20
Przeczytana: 2010 rok

Gówniarz Zyzak napisła niezwykłą książkę! Czyta się to jak dobra powieść. Wprost nie mozna sie oderwać. Czy to stuprocentowa prawda? Nie wiem.

kachori | 2016-04-22
Na półkach: Historia, Przeczytane