Wszystko jest takie kruche

Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
Beata

Po dziesięciu latach od chwili, kiedy dla Ewy Błaszczyk zatrzymał się czas – najpierw po krótkiej chorobie zmarł jej mąż, a sto dni później córka Ola zakrztusiła się tabletką i zapadła w śpiączkę – aktorka decyduje się opowiedzieć o tym, jak każdego dnia zmaga się z codziennością, towarzysząc w dorastaniu drugiej córce, Mani, i trwając przy Oli, oraz jakie miejsce w jej życiu zajmuje Fundacja „Akogo?”, a jakie intensywna praca zawodowa. To portret matki, kobiety i aktorki. Opowiedziana na dwa głosy przejmująca historia o odwadze, sile i nieustającej walce, o to, co w życiu najważniejsze. Rzecz o miłości, z której wypływa nadzieja.

Książkowo_czyta | 2012-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2012

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Święty Paweł za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Ewa Błaszczyk jest znaną aktorką teatralną i filmową, bo któż nie kojarzy jej podwójnej kreacji w serialu "Zmiennicy" w reżyserii Stanisława Barei. Uznaniem cieszą się także jej recitale...

W szczerej rozmowie z Izabelą Górnicką-Zdziech, która w formie wywiadu stanowi meritum tej publikacji pani Ewa bez patosu opowiada o swojej życiowej traumie, którą była nagła śmierć męża oraz trwająca do chwili obecnej śpiączka jednej z jej córek - Oli...

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż książka ta traktuje o wielu różnych aspektach życia... Opowiada nieco o pracy zawodowej autorki, o jej relacjach z drugą córką Marysią oraz o tym, że choć niewątpliwie nie jest to łatwe to w każdym "bezsensie" tkwi coś wartościowego, co możemy odnajdywać w każdym dniu naszej codzienności...

Całości dopełniają przepiękne fotografie autorstwa ks. Wojciecha Drozdowicza wraz, z którym autorka założyła Fundację...

Książka jest przepiękna - i literacko, i tempem akcji, i bohaterami!
Ewa Błaszczyk to mama bliźniaczek Oli i Mani, wdowa po pisarzu Jacku Janczarskim oraz wybitna aktorska poprzedniego i ówczesnego wieku.
Dopóki jej córeczka Ola nie zapadła w śpiączkę, Ewa Błaszczyk przede wszystkim grała: w filmach, w serialach, w teatrze. Później stała się kobietą waleczną -która wypowiedziała wojnę cierpieniu...
Książkę przeczytałam jednym tchem, aż czuję niedosyt! Gdyby było jeszcze 100 stron, nie obraziłabym się :).
Gorąco polecam!
Moja ocena:
10/10

Evik | 2012-06-15
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 14 czerwca 2012

Jest to wywiad - album z Ewą Błaszczyk. Aktorka opowiada o swoim życiu - dzieciństwie, fascynacji sportem (pływanie), pierwszych miłościach.

Aktorka mówi o tragicznych wydarzeniach, które odcisnęły piętno na jej życiu - śmierci męża (2 lutego 2000) i wypadku, któremu uległa jedna z jej córek - bliźniaczek. Trzy miesiące po śmierci męża, 11 maja 2000 jej córka Ola zakrztusiła się tabletką, wskutek czego dziewczynka znalazła się w śpiączce. Ostatnie słowa dziewczynki brzmiały "Co się dzieje".

Ewa Błaszczyk dzieli się z nami tym, jak dzieli pracę zawodową z opieką nad Olą, prowadzeniem fundacji i opieką nad drugą córką Anią.
Książka wzbogacona jest pięknymi ilustracjami z filmów/przedstawień, w których brała udział aktorka.
Można tu znaleźć także zdjęcia rodzinne - córek pani Ewy, zdjęć z jej podróży. Zdjęcia stanowią ponad połowę objętości książki.

"Wszystko jest takie kruche". W jednej chwili życie każdego z nas może zmienić się o 180%. Historia pani Ewy może to nam uzmysłowić.

biebronka | 2016-03-27
Przeczytana: 27 marca 2016

Wszyscy wiemy, kim jest Ewa Błaszczyk. Można Panią Ewę podziwiać za wiele rzeczy moje największe uznanie wzbudza jej postawa wobec życia, które okrutnie ją potraktowało. Mam wrażenie, że właśnie z nieszczęść zrodziła się jej siła, wola przetrwania i parcia przed siebie, jej potrzeba życia dla innych. Ta kobieta nie złorzeczy, nie pyta bez końca "dlaczego" i nie szuka winnych, ale pozostawiając przeszłość za sobą, tworzy nowe. W teatrze, w klinice, w społeczeństwie. Nie tylko chce zmieniać wizerunek "uwięzionej świadomości", ona to po prostu robi. Przenosi góry, walczy z wiatrakami i realizuje swoje zamierzenia. Jest wielka.
Książka - album poruszyła mnie, zmusiła do przemyśleń i umniejszyła mojemu własnemu poczuciu "pokrzywdzenia". Paradoksalnie dodała mi otuchy. Chociaż nie zawiera w sobie wielu słów, to mówi bardzo dużo.
Dochód z jej sprzedaży zasila konto kliniki Budzik, pamiętajcie o tym, robiąc zakupy w księgarniach :)

Magdalena Ru | 2013-01-17
Na półkach: Przeczytane, Biografia
Przeczytana: 09 października 2011

Rozmowa z wyjątkową, silną i mądrą kobietą doświadczoną przez los, pełną życia, bólu i cierpienia a zarazem radości i ciepła. Trochę jest ta rozmowa może zbyt powierzchowna chwilami, ale mimo to interesująca i dodająca wiary, że wszystko ma sens, warto walczyć, mieć cele w życiu, nie poddawać się zwątpieniu nawet w najtrudniejszych chwilach. Pięknie wydana, interesujące zdjęcia aktorki a także jej Rodziny. Polecam.

cookiemonster | 2016-10-03
Na półkach: 2016, Przeczytane