Jan Kiepura

esej, wspomnienia,
hunter

Paweł | 2016-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2016

„Brunetki, blondynki ja wszystkie was dziewczynki całować chce..” śpiewał swojego czasu Jan Kiepura, a prawdę tę nadal z powodzeniem kultywuje męski ród;) Jerzy Waldorff podjął się zadania opisania zwięzłej biografii jednego z najsłynniejszych polskich śpiewaków XX wieku. Postać bardzo wdzięczna do opisania ciekawej historii. Uczestnik I powstania śląskiego, następnie muzyczne objawienie na europejskich scenach muzycznych, showman amerykańskich estrad, a w czasie II Wojny Światowej zaangażowany działacz patriotyczny. Niestety autor dosyć pobieżnie opisał życie Jana Kiepury. Można odnieść wrażenie, że po prostu nie dysponował wystarczającym materiałem źródłowym. Artysta większość swojego życia spędził w USA, a Waldorff pisał swoją książkę z pozycji poukładanego w PRL-u dziennikarza, odciętego od specjalistycznych informacji z zachodniego świata. Myślę, że Jan Kiepura jeszcze musi poczekać na godnego siebie kronikarza.

skalorek | 2015-08-18
Joanna Wiśniewska | 2015-04-04