De profundis

Wydawnictwo: Arcana
poezja
Snoopy

"De profundis" to poetyckie epitafium i zarazem hołd złożony cieniom poległym w Katyniu, na Wołyniu, w Powstaniu Warszawskim, w kazamatach UB i na podsmoleńskim lotnisku. To także próba przeniknięcia duchowego sensu dziejów Polski. Z głębokości nocy i mogił, w natchnionym dialogu z tradycją, Wojciech Wencel pokazuje, jak ze śmierci rodzi się życie, a z rozpaczy nadzieja. Wspaniałe, poruszające wiersze. Wielka narodowa poezja. (Maciej Urbanowski)

...clamavi ad Te, Domine

„De profundis” Wojciecha Wencla to dziś zjawisko wyjątkowe, choć wpisuje się w długą i piękną tradycję naszej literatury. Obywatelski ton odpowiedzialności za Ojczyznę i konieczności pielęgnowania pamięci narodowej brzmiał przecież donośnie od czasów Jana Kochanowskiego, poprzez twórczość Wespazjana Kochowskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, poezję okresu konfederacji barskiej, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Kornela Ujejskiego, Władysława Bełzy, Marii Konopnickiej, Stanisława Wyspiańskiego, Jana Lechonia, aż po dorobek Zbigniewa Herberta i Jarosława Marka Rymkiewicza, by wymienić tylko tych, którzy w pierwszym odruchu przychodzą do głowy. Mimo to wydaje się, że pogoda dla poezji patriotycznej, narodowej niestety minęła (mam nadzieję, że nie bezpowrotnie), a nieliczne jej przejawy tylko ten stan potwierdzają. Z tym większą uwagą czytałem emocjonalne, nie da się ukryć, strofy gdańskiego poety.

Tomik został precyzyjnie zakomponowany. Otwiera go...

wiking | 2012-05-28

zbiorek wierszy
"z czasów kiedy artyści nie musieli wybierać
między narodem a sztuką bo jedno i drugie
było im zapisane w lirycznym testamencie"

książek: 2025
Szeptucha | 2014-10-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 października 2014

Choć jest to poezja podszyta kaczyzmem, to - o dziwo - całkiem nieźle napisana. Gdyby nie kontekst ideolo, to czytałabym bez niesmaku.

Konkwistador_druku | 2014-12-10

Jak to jest, że wrażliwość Poety potrafi wydobyć druzgocącą prawdę, której nie dosięgnęli jeszcze najwybitniejsi badacze?
Spróbujcie Wojciecha Wencla, bo oto duch Zbigniewa Herberta podszeptuje mu najlepsze tchnienia... a może uczeń przerasta już Mistrza?

autofikcja | 2015-02-08
Przeczytana: 2015 rok

WW uber alles. Najważniejszy poeta polski mojego pokolenia. To powinno wystarczyć.

Ananasek | 2016-11-04
Magda Piwnikiewicz | 2016-10-17