Ostatni lot. Przyczyny katastrofy smoleńskiej. Śledztwo dziennikarskie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7648-526-3
literatura faktu
Pistacia

Materiały do tej książki zbieraliśmy przez kilka miesięcy. Z każdym dniem naszej pracy dochodziliśmy do coraz bardziej zaskakujących wniosków. Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, przecierali oczy ze zdumienia, widząc wyniki naszych analiz. I nawet jeśli od razu się z nimi nie godzili, po namyśle przyznawali nam rację. Na podstawie analiz zebranych informacji udało się nam odtworzyć nie tylko...

Na podstawie analiz zebranych informacji udało się nam odtworzyć nie tylko ostatnie chwile lotu prezydenckiego Tu-154 M - śledztwo dziennikarskie doprowadziło nas do zaskakujących odkryć. Jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem nie tylko podać przebieg katastrofy, ale i jej przyczyny.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2010

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

daab | 2012-07-09

W zasadzie to najlepsza ksiazka o przyczynach katastrofy smolenskiej na polskim rynku. Najbardziej polecana wewnatrz środowiska lotniczego, takze dla tych laików, ktorzy chca poznac prawdziwe przyczyny tego feralnego lotu z dnia dziesiątego kwietnia 2010 roku. I dla tych ktorzy maja dosc produkowanych bredni o sztucznych mglach, bombach prozniowych, łamliwych brzozach i rozypylaczach helu, oraz setek innych teorii spiskowych rojacych sie w glowach naszej pozal sie boze prawicy. Polecam tylko wydanie pozniejsze, ktore zostalo zaktualizowane raportem komisji Millera, ktora wstyd to przyznac - starala sie wybielic polskich pilotow na żądanie polityków, co dawno odkrylo srodowisko lotnicze.

ewela1216 | 2015-06-19
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Bardzo fajnie napisana książka o katastrofie smoleńskiej. Opisuje jej przebieg jaki najprawdopodobniej miała. Dla kogoś kto się nie interesuje samolotami to i tak jest napisana jasno i zrozumiale. Polecam wszystkim którzy interesują się tym tematem. Można dowiedzieć się wielu naprawdę interesujących rzeczy!

lily_rose | 2014-07-07

Nie, nie ma tutaj sztucznej mgły, pola magnetycznego czy innej wydumanej teorii.
Za to książka zawiera komentarze ekspertów lotnictwa. Ludzi, którzy na lotnictwie się znają. Niech o poziomie tej książki świadczy, że jeden z jej autorów - Rober Latkowski - jest najstarszym stażem w Polsce pilotem Tu-154M. Latało z nim trzech prezydentów, ośmiu premierów, a nawet papież! Nie jest więc t to książka napisana przez laików czy koneserów spiskowych teorii.
Książka wiele mówi o Tu-154, jak wyglądały początki i zakup tych samolotów w Polsce. Wbrew pozorom - to były całkiem dobre i solidny maszyny - z jednym zastrzeżeniem - trzeba było się trzymać ściśle procedur.
Książka mówi, jak wyglądało szkolenie pilotów w 36.SPLT. Zamieszczono sporo zdjęć z kokpitu Tu-154.
Pokazane są uchybienia i zła organizacja w 36.SPLT. Brak pieniędzy na szkolenia na symulatorze lotu. Te problemy narastały latami, nie wzięły się od wczoraj. Nagminne łamanie przepisów. Na przykład - ktoś z załogi świadomie złamał...

Kamulka84 | 2012-10-21
Przeczytana: 21 października 2012

Książka wyjaśnia przyczyny katastrofy smoleńskiej opierając się tylko i wyłącznie na sprawności samolotu i umiejętnościach załogi lotniczej. Nie rozpatruje żadnych teorii spiskowych, domniemań i wyobrażeń. Tylko czyste fakty, odtworzenie przebiegu lotu, zapisu z czarnych skrzynek. Krótko, rzeczowo i na temat.

Los_Emilos | 2011-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2011

Tą książkę jest opisać bardzo ciężko, gdyż wiąże się z pewnym paradoksem bo jak można powiedzieć że jest bardzo dobra chodź opisuje jedną z najstraszniejszych chwil w dziejach III Rzeczpospolitej? Postaram się więc przedstawić wam obiektywnie co przedstawia książka, a na koniec, jeżeli będę wstanie ocenić go adekwatnie do wartości merytorycznych i historii jakiej dotyczy.

Utwór składa się z trzech części, pierwsza opisana jest przez pułkownika pilota Roberta Latkowskiego, który opisuje w swoim dzienniku jak kiedyś wyglądało szkolenie załóg 36. SPLT i jak na przestrzeni lat się to zmieniało. Druga część dotyczy kolejnych działań które doprowadziły do katastrofy, natomiast trzecia pozwala spojrzeć na to co wydarzyło się w kabinie pilotów. Szczególną moją uwagę skierowałem właśnie na część pierwszą, która pokazała zarządzenie 36. SPLT oraz inne wydarzenia które doprowadziły do zmniejszenia bezpieczeństwa VIP'ów oraz ich samych niebezpieczne zachowanie.

Na podstawie książki doszedłem...

Naomi | 2011-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2011

Szczerze mówiąc to cięzko mówić o książce, że jest 'dobra' jeśli mówi o katastrofie. Niemniej warto przeczytać dla informacji w niej zawartych, a potem śmiać się z klepiących głupoty zwolenników teorii spiskowych.

Zaczytana_88 | 2016-07-06
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 06 lipca 2016

Nowe, różne od tego co przedstawiają media, spojrzenie na przyczyny katastrofy. Warto sięgnąć po tę książkę.

janusz5721 | 2013-05-20
Przeczytana: 01 marca 2013

Informacja o treści książki zamieszczona na ostatniej stronie nie odpowiada absolutnie temu co zostało napisane w książce.
Twierdzę że treść nasila uczucie nie dopowiedzeń, a co z kolei wpływa na skłanianie się w kierunku tzw. teorii spiskowych.
Książka ta jest doskonałym podręcznikiem dla tych którzy chcą specjalizować się w dezinformowaniu i wprowadzaniu w bląd potęcjalnego czytelnika.
Stwierdzenia "powiedziano", "prawdopodobnie" są na porządku dziennym tej książki.
Dziwi mnie bezpośrednie uczestnictwo Pana Mieczyslawa Prószyńskiego w promowanie tego dziennikarskiego gniota. To wstyd dla wydawnictwa Prószyński i Spółka uczestniczyć w takim przdsięwzięciu wydawniczym jaki jest "Ostatni lot".
Trzej autorzy książki to z pewnością ludzie posiadający inteligencję i zdolność logicznego myślenia, tym bardziej źle o tych Panach świadczy serwując czytelnikom taki zestaw przemilczeń, zakłamań, przeinaczeń.
W mistrzowski sposób wprowadzania czytelnika w błąd.
Szczególnie doświadczenia...

Bartosz Winiarski | 2014-01-19

Rzeczowe podejście do tematu. Bez zbędnych emocji, teorii spiskowych i pseudointelektualnych wywodów.

Blancaa | 2014-02-06

Książka dla osób, które chca jasnego i nie spiskowego wyjasnienia katastrofy smoleńkiej. Napisana dość prostym jezykiem, niekiedy specjalistycznym, ale do zrozumienia.