Listy miłosne Franciszka Starowieyskiego

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7648-507-2
korespondencja, miłość
Pistacia

Autentyczna, niepowtarzalna, bogata w grafiki, korespondencja miłosna wybitnego artysty. Takiego Byka nie znacie! "Jakżesz mi smutno bez Ciebie. Gdy nie pracuję chodzę po mieście i ubieram Cię ze wszystko co jest na wystawach; w ten sposób jestem z tobą cały czas. Jest 10 wieczór, właśnie przyszłaś do mnie w nowym fioletowym kombinezonie samochodowym, do południa byłaś w złoto-brązowej sukni...

Takiego Byka nie znacie!

"Jakżesz mi smutno bez Ciebie. Gdy nie pracuję chodzę po mieście i ubieram Cię ze wszystko co jest na wystawach; w ten sposób jestem z tobą cały czas. Jest 10 wieczór, właśnie przyszłaś do mnie w nowym fioletowym kombinezonie samochodowym, do południa byłaś w złoto-brązowej sukni maxi z błyszczącego aksamitu... żyję bardzo cnotliwie trochę z wierności trochę z powodu bardzo brzydkich dziewczyn: ale bardziej wierności. Jestem trochę oszołomiony natłokiem nowej sztuki" – pisze w jednym z nowojorskich listów do żony, Teresy, Franciszek Starowieyski.

Listy odkrywają przed czytelnikiem historię miłosną artysty i jego muzy, są pasjonującym opisem życia wybitnego malarza oraz jego rodziny, ale też historii Polski z okresu komunizmu. Pełne tak charakterystycznych dla Franciszka Starowieyskiego anegdot, miejscami wzbudzają refleksje, czasem przywołują uśmiech, innym razem wzruszają.

Listy wzbogacone zostały o nigdy dotąd niepublikowane rysunki Mistrza. Książkę otwiera wywiad z Teresą Starowieyską, żoną artysty, zaś przedrukowane w oryginale listy opatrzone zostały licznymi komentarzami.

Oprócz miłosnej korespondencji Franciszka Starowieyskiego czytelnik znajdzie tu też jego listy do synów: Antka i Mikołaja.

[opis wydawcy]

| 2011-07-19

Czy znalazłaś kiedyś plik listów na strychu albo w pudełku? Jeśli tak, to na pewno pamiętasz to uczucie ciekawości połączonej ze zmieszaniem z powodu wkraczania w czyjąś intymność. Tak właśnie się czułam, czytając kolejne „Listy miłosne Franciszka Starowieyskiego”.
Korespondencję pochłonęłam jednym tchem, jest fascynująca. Niektóre listy są zabawne, inne opisują szarą rzeczywistość. Część, jak ten, który przytoczyłam, wzbudzają mieszane uczucia- czasem śmiech, a czasem łzy. Nie mnie oceniać wartość estetyczną listów mistrza, bo przecież, w przeciwieństwie do swoich prac, pan Franciszek nie miał zamiaru pokazywać obcym swoich uczuć i myśli. Z powodu dość charakterystycznego pisma artysty, zawartość listów została przepisana komputerowo, lecz każdy z nich został uwieczniony w oryginale. Większość korespondencji jest także opatrzona komentarzami żony grafika-malarza.

Wiele z tych listów artysta napisał na rysunkach artysty, więc czytelnik ma również okazję do obejrzenia, zapewne...

Demanroe | 2015-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2015