Wuj Oswald

1986-01-01
Andrzej Grabowski
powieść angielska erotyka

Okładka książki Nigdy nie dorastaj! Quentin Blake, Roald Dahl
Nigdy nie dora... Quentin Blake, Roal...
Okładka książki The Witches Penelope Bagieu, Roald Dahl
The Witches Penelope Bagieu, Ro...
Okładka książki Wielkomilud Roald Dahl, Marianna Sztyma
Wielkomilud Roald Dahl, Mariann...

świetnie się bawiłam przy tej książce

świetnie się bawiłam przy tej książce

śmieszna i zabawna książka.czyta się lekko łatwo i przyjemnie.

śmieszna i zabawna książka.czyta się lekko łatwo i przyjemnie.

Śmieszne, urocze, ładnie napisane, niezobowiązujące.
W żadnym razie nie nazwałabym tej książki pornograficzną. W porównaniu z pleniącymi się aktualnie na prawo i lewo pożal się Boże "dziełami", powieść Dahla to urocze świntuszenie w wysublimowanej formie.

Śmieszne, urocze, ładnie napisane, niezobowiązujące.

Prosta, choć oparta na oryginalnym pomyśle fabuła, mająca na celu głównie bawić, choć bez trudu można doszukać się szczypty ironii czy przekąsu z jakimi Autor opisuje społeczeństwo (że wspomnę tylko niewielkiego wzrostem Pana Ambasadora z pierwszych stron powieści, czy opis snuta przez bohatera wizja przyszłych klientek jego biznesu). Książka, którą dawno temu czytałem (z oczywistymi wypiekami na twarzy) jako powieść w odcinkach w zapomnianym już, jak sądzę, periodyku Fakty i fikcje. Czy żałuję, że podkusiło mnie wrócić do niej po latach?
Chyba nie. Na pewno nie można odmówić Wujowi lekkości typowej dla czysto rozrywkowych pozycji, tak jak nie można Autorowi odmówić lekkości pióra, ciętego języka i fantastycznego, czasami wręcz absurdalnego poczucia humoru. Do tematu zagadnień damsko-męskich książka podchodzi bardzo lekko i swobodnie: od pierwszej strony Czytelnik nie ma wątpliwości (obaw?),że trafi na jakieś ciężkie, psychoanalityczne rozważania. Ogólnie, bardzo przyzwoita rozrywka, okraszona nutką pikanterii, napisana przez kogoś, kto zdecydowanie potrafi posługiwać się piórem i dla kogo poruszanie się, nawet tak powierzchowne, po obszarze erotyki, nie oznacza upadku w odmęty grafomanii. Ok, trafia w moje gusta, dobrze bawiłem się podczas lektury, ale na pewno nie jest to powieść, o której będę pamiętał zbyt długo.

Trafiłam na "Wuja Oswalda" przydatkiem na Regale Miejskim. Z opisu nic konkretnego. Po pierwszych dziesięciu stronach miałam oczy jak spodki ze zdumienia. Po kolejnych kilkunastu już pękałam ze śmiechu nad całkowitym absurdem przygód wuja Oswalda i jeszcze większym absurdem narracji. Po lekturze zdecydowałam, że to cudeńko musi wrócić w obieg, by bawić i zaskakiwać kolejnych czytelników. Dziś żałuję, bo chętnie wróciłaby jeszcze kilka razy do tej wyśmienitej pozycji.

Trochę pikanterii, trochę humoru.
Pozycja nie jest obowiązkowa do czytania, ale polecam w wolnym czasie.

Trochę pikanterii, trochę humoru.
Pozycja nie jest obowiązkowa do czytania, ale polecam w wolnym czasie.

Spodziewałam się błyskotliwej literatury z wątkiem erotycznym, dostałam nudną, wręcz nijaką lekturę o bezideowym facecie, którego życie krąży wokół wymyślania sposobów na zdobywanie kolejnych kobiet. Żeby jeszcze z polotem! Nic podobnego. Topór, młot, taboret i kwadrat w jednym! Jedyną zaletą tej książki jest to, że jest krótka, więc nie trzeba się zbyt długo męczyć nad wypocinami podstarzałego erotomana o wyobraźni tablicy korkowej.

Szybko się czyta i przy niektórych wątkach naprawdę się uśmiałam! myślałam, że to będzie typowe 'książkowe porno', jednak moje przypuszczenia były błędne. Warte przeczytania, nawet dla samej rozrywki! :))

Kocham tego autora. Przy jego ksiązkach moge się smiać i nigdy nie mam dosyć. Zazdroszczę talentu :) Polecam!

Mam dużo wspomnień związanych z tą książką. Podróż w krainę fantazji ;-)

Mam dużo wspomnień związanych z tą książką. Podróż w krainę fantazji ;-)

• Przeczytane 2017
  • Na domowej półce