Konkwistadorzy

Conquistadors
meksyk, podbój, peru
historia
Honorka22

Hiszpański podbój obu Ameryk w XVI wieku był jednym z przełomowych i najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii świata. Michael Wood podróżuje śladami konkwistadorów od jeziora Titicaca do Amazonii, od pustyń Nowego Meksyku do Machu Picchu. Wnikliwie opisuje wyprawy Hernana Cortesa i braci Pizarro - historię zagłady państwa Azteków oraz andyjskiego imperium Inków - oraz podróże Orellany wzdłuż Amazonki i Cabezy de Vaca przez Amerykę do Pacyfiku.

Tekst wzbogacają niezwykle interesujące ilustracje.

Konkwistadorrr | 2013-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2013

Książa ta to całkiem dobry wstęp dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani nowożytną Konkwistą. Bardzo ogólnie opisane wyprawy takich wielkich zdobywców jak Cortes, F. Pizzaro, oczywiście między innymi, ale te nazwiska są jak sądzę najbardziej znane. Ta książka to też jakby album ze względu na sporą ilość zdjęć przedstawiających współczesne zdjęcia krain zdobywanych przez konkwistadorów, na przykład dżungla amazońska. Jest także kilka map, które korespondują z opisami szlaków konkwisty. Autor zaznacza, że niektóre z tych szlaków są hipotetyczne, a to z tego powodu, że do naszych czasów nie zachowały się źródła potwierdzające taką, a nie inną drogę.
Te dawne opisy tych niesamowitych podróży przeplatają się z wędrówką M. Wooda w tamte rejony (m. in. Meksyk, Peru, USA) i to najbardziej mnie irytowało w tej książkowej pozycji. Po prostu moim zdaniem autor mógł sobie darować własne przemyślenia, wrażenia. Jednak rozumiem, że takie było założenie.
Ogromną zaletą są dwie rzeczy. Po...

kroofy | 2014-03-18
Przeczytana: 01 stycznia 2003

To książka, która została napisana pod wydawcę. Wkrojona w wytyczone ramy, miałam wrażenie że napisana na kolanie, w bardzo krótkim czasie.
Zdjęcia są piękne, właściwie to głównie dzięki nim ocena tak wysoka.
Ja sama historią niewiele się interesuję, właściwie tylko tyle ile zazębia się z innymi moimi zainteresowaniami, dlatego "Konkwistadorzy" również są dla każdego. Polecam ją wszystkim, którzy rozważają podróż do Ameryki Południowej, po lekturze i zdjęciach z pewnością się nie zniechęcicie :)

Dzieckokwiatu | 2012-03-29
Przeczytana: 29 marca 2012

Ta książka, czy album zdjęciowy to sukces dla popularyzacji historii. Książka posiada wiele zdjęć, ilustracji czasem na całe dwie strony. Jej strona graficzna jest dopracowana perfekcyjnie i po tak zrobioną książkę sięgnie pewnie dużo więcej osób, niż po dwa razy cieńszy tekstowy odpowiednik. Dramatyczna narracja sprawi, że grono osób przyswoi z niej więcej, niż ze zwykłej książki.

Zarzut? Nie znam tematu, nie jestem specjalistą, mogę się mylić. Widzę jedynie, że została pominięta kwestia prawna, jak Hiszpania prawnie regulowała sprawę indian. Ktoś powie - NUDA - ale coś mi świta, że Izabela wydaje edykt bardzo przychylny ludom z Nowego Świata. Brakuje mi podkreślenia faktu, że Aztekowie mieli wrogów w okół siebie, inne plemiona chciały zagłady Azteków, dlatego pomagały Cortezowi. Przecież te ofiary z ludzi to nie byli 'swoi' tylko jacykolwiek inni, więc posiadanie za sąsiada taki Azteków nikomu nie było na ręke. Warto podkreślić, co w tej książce tego nie widać, że mieszkańcy...

Balboa | 2016-06-12

genialna książka