Cabezano. Król karłów

Wydawnictwo: Videograf II
978-83-7183-852-1
fantasy
Dorota_1988

Nowa powieść fantastyczna autora kilkunastu książek. Barwna opowieść o nietypowym karle, który ma przeciwko sobie mieszkańców Karlego Dworu. Cabezano jest zbyt wysoki jak na karła, zbyt niski, aby być człowiekiem. Liczy, że pewna mikstura pomoże mu zjednać sobie przeciwników i zdobyć serce ukochanej Rosalindy. Marzy też, że dostanie się kiedyś na szczęśliwą wyspę, jednak musi najpierw stawić...

Cabezano jest zbyt wysoki jak na karła, zbyt niski, aby być człowiekiem. Liczy, że pewna mikstura pomoże mu zjednać sobie przeciwników i zdobyć serce ukochanej Rosalindy. Marzy też, że dostanie się kiedyś na szczęśliwą wyspę, jednak musi najpierw stawić czoła intrygom szefa pałacowej bezpieki.

utracjusz | 2016-05-03

Ani paskudna okładka, ani niska średnia ocen na LC nie zachęcają do sięgnięcia po tę powieść. A jednak stanowi ona doskonały dowód, że nie należy sądzić wedle pozorów, co w niezamierzony zapewne sposób doskonale oddaje zarazem jej wymowę. Zaklasyfikowanie „Cabezano” do świata fantasy to również pójście na skróty, bo Pawlak zawiesił perypetie swoich bohaterów w miejscu bardzo nieodległym od realnego świata, odległość tę wyznaczają zaś kreacja niesamowitego nastroju i niepozorne dysonanse, a nie tanie fantastyczne rekwizyty.
Akcja toczy się pewnie gdzieś w XVI wieku, ale jednocześnie mocno pachnie klimatem fin de siècle. Rzecz traktuje bowiem o końcu pewnego świata i gwałtownych przemianach społecznych, tu odgrywanych w skali mikro, jako że autor cały świat powieści zamknął w dworze pomniejszego i podupadłego hiszpańskiego księcia, by jak pod lupą obserwować sieć nieuniknionych współzależności karlo–karlich, ludzko–ludzkich i karlo–ludzkich.
„Cabezano” to niepowierzchowna,...

Beatrice1 | 2017-08-02
Przeczytana: lipiec 2017

Recenzja znajdzie się na blogu : https://podrozksiazkach.blogspot.com/

Filip de Mouton | 2017-01-13
ralphienator | 2016-12-25