Sędzia i jego ćpun

Okładka książki Sędzia i jego ćpun Detlef Wolff
Okładka książki Sędzia i jego ćpun
Detlef Wolff Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Klub Srebrnego Klucza kryminał, sensacja, thriller
Klub Srebrnego Klucza
Der Richter und sein Fixer
Wydawnictwo Iskry
1988-01-01
1988-01-01
8320710928
Marek Wydmuch
kryminał detektyw ćpun narkomania

Dość ciekawy kryminał, o bardzo oryginalnej narracji. Na początku trochę trudno się przyzwyczaić do książki pisanej w znacznej części jako dialog wewnętrzny jej bohaterów, ale ma to swój urok. A nietypowy pomysł na intrygę jest przyjemną odmianą dla miłośników kryminałów.

Powieść Detlera Wolffa to klasyczny kryminał. Komisarz niemieckiej policji kryminalnej Gernot Katenkamp wyjeżdża wraz z żoną na urlop do Bangkoku, gdzie spotyka rodaka, sędziego Hannsa Überlendera i jego piękną, młodą drugą żonę. Tytułowy sędzia prosi gliniarza o pomoc w odszukaniu swego syna narkomana, który ma przebywać w mieście. Jak szybko się okazuje, prośba ta ma drugie dno. Sprawa szybko nabiera kryminalnego aspektu. Co dalej przekonajcie się sami.

Sędzia i jego ćpun to lektura, którą polecałbym raczej miłośnikom gatunku, niż wszystkim czytelnikom. Jej nietypowy układ, w którym praktycznie wszystko od początku jest wiadome, przypomina raczej zbeletryzowany reportaż kryminalny niż wymyśloną powieść. Brak stąd napięcia i zagadek, których nieodłącznie oczekujemy od kryminału. Wiemy kto zabił i dlaczego. Jedyne, czego nie wiemy, to czy jeszcze zabije i jak wpadnie. W dodatku postać sprawcy jakaś taka dęta. Motywy oraz mechanizmy światka przestępczego i narkotykowego dość ciekawie opisane, ale to dla mnie za mało, by ocenić tę powieść na wyżej niż cztery w starej skali ocen i dłużej się nad nią rozwodzić. Jeśli nie macie co robić i uwielbiacie kryminałki, to możecie sobie toto wypożyczyć. Przeciętnemu czytelnikowi nie polecam a zakup odradzam absolutnie. Lepiej zainwestować choćby w piwo.

Wasz Andrew

• Kryminał
  • NAMÓWIŁ/A MNIE
  • W biblioteczce
  • Specyficzne
  • Zaczęłam czytać, lecz nie skończyłam

Dodaj cytat z książki Sędzia i jego ćpun