Wszystkiego, co naprawdę muszę wiedzieć, dowiedziałem się w przedszkolu

Tłumaczenie: Julian Brudzewski
Wydawnictwo: Kos
All I Really Need to Know I Learned in Kindergarten
978-83-60528-68-6
Celaeno

Piętnaście lat temu Robert Fulghum opublikował proste credo, które pod tytułem "Wszystkiego, co naprawdę muszę wiedzieć, dowiedziałem się w przedszkolu" zajęło pierwsze miejsce na liście bestsellerów New York Timesa. Obecnie Fulghum powraca do tej książki, tak ciepło przyjętej na całym świecie, i wzbogaca ją o nowe wprowadzenie oraz dwadzieścia pięć dodatkowych opowiadań.

Bardzo mądra książka która bez filozoficznego zadęcia opowiada o prostych-trudnych sprawach które każdemu mogą przytrafić się w życiu i o sposobach radzenia sobie z nimi. Jednocześnie skarbnica cytatów:
- Kije i kamienie mogą połamać nam kości, ale słowa łamią nam serca
- To pomaga, kiedy się zawsze ma kogoś do pocałowania na dobranoc
- Ludzie którzy mają dobre intencje, dają dobre prezenty
- Do trzech razy sztuka, a potem fora ze dwora
- Wszystko wygląda lepiej z dystansu
No i ostatnio mój ulubiony:
- Chcę umrzeć na tańcach albo w knajpce - z nadmiaru przyjemności albo jedzenia

Polecam (do czytania "po kawałku", choć gdy już się zacznie, ciężko się oderwać :) ). Co jakiś czas sam będę do niej wracał, bo naprawdę warto.

Ps1. Jeśli komuś nie zrobił się w gardle "gul" i nie zeszkliły oczy podczas czytania "Syreny" to zapewne nie ma serca :)
Ps2. W dzieciństwie ominęła mnie zabawa w sardynki no ale ... nigdy nie jest za późno, żeby polecieć ;)

Zbigniew_Malinowski | 2017-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2017

"No cóż, mam już dość słuchania ciągle, jaki ten świat jest podły, a ludzie źli. Po co tak mówić?"
Są książki, z których można się wiele dowiedzieć, są takie, które dają emocje dobre, są niestety i takie które dają emocje złe, są takie, które nic nie dają. Jest ich tysiące.

Ale są też nieliczne książki, które dają nadzieję, tak jak ta właśnie. Taki zbiór krótkich ni to opowiadanek z życia autor ni to przypowieści. Podarował mi ją przyjaciel, ale odleżała prawie rok zanim po nią sięgnąłem. On wiedział co robi! A ja przypadkowo przeczytałem ją w dobrym momencie. Moment jest dobry, bo zbliżają się święta Bożego Narodzenia.

I teraz będzie naprawdę z grubej rury: zbliżają się święta Bożego Narodzenia a po przeczytaniu tej książki mam przekonanie, że gdyby Jezus wrócił dziś to pozostawiłby nam dość podobne myśli. Tak, to było naprawdę z grubej rury, ale czytając tę książeczkę nie mogłem się pozbyć wrażenia, że ktoś mi już kiedyś o tym wszystkim opowiadał.

"Nadal będziecie czytać...

Sandra | 2014-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2014

Najcudowniejszy prezent na świecie.
jak się okazało, pastor, Robert Fulghum, napisał przecudowną powieść, która uczy czytelników, jak żyć szczęśliwie i doceniać to co się ma.
Autor opisuje z pozoru proste i codzienne historie, z których wyciąga niesamowite wnioski i nauki życiowe. Nauki nie tylko dla niego lecz dla nas również!
Dobry samarytanin i kable rozruchowe. Bo jak nie pomóc komuś, komu tylko siadł akumulator?
Kto zabronił uczniowi szkoły szkolącej na służbę w kościele pracować w pubie jako barman?
Schodząc juz na odległy margines, Flughum pokazuje nam, że wiara w Boga to wyłącznie dobroć, i jeszcze raz dobroć, a nie realia kościoła, na które wszyscy dziś patrzą. Bo cudownie jest w coś wierzyć i mieć nadzieję.
I to takie cudowne, że nie przymusza nas do niczego. Bo to książka o życiu, jego i naszym też i wszystkich ludzi tak cudownych, którzy pojawili się w jego życiu, i o zawiązaniu tych, którzy są w naszym. Kto by pomyślał, ile może nas nauczyć głuchy chłopiec, lub...

marzkaaa | 2012-03-30

Zbiór krótkich opowiadań o życiu, które w prosty i zrozumiały sposób ukazują codzienne i niecodzienne dylematy. Książka "jak to się mówi" nie do czytania na raz, powiedziałabym wręcz, że każde z opowiadań trzeba czytać z pewną perspektywą czasową. To jeden z tytułów, który z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że jest warty przeczytania.

Severyn | 2011-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2011

Mała książeczka, która służy do wywoływania uśmiechu na twarzy, kiedy świat wydaje Ci się brudny i brzydki i nie wiesz, po co wstajesz rano z łóżka.

DeeM | 2012-07-01
Przeczytana: 13 czerwca 1988

Pył kosmiczny, trawnik ... itp hmmm proste miłe, i wzruszające jednak ukryta głębia.

Barbara Przychoćko | 2011-08-22

Piękne opowiadania warto po nie sięgnąć

Nora | 2011-01-09
Przeczytana: lipiec 2010

Bardzo ciekawe opowiadania, z morałem.

storczyk | 2012-01-11

mam inne wydanie