Polska w Europie i świecie 1918-1939

6,67 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
2
6
1
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
83-7436-009-7
liczba stron
335
słowa kluczowe
II Rzeczpospolita
kategoria
historia
język
polski
dodał
Krzysiek W

Zamierzamy zastanowić sie w tej książce nad niektórymi współ-zależnościami oraz analogiami dziejów Polski i innych krajów w latach 1918-1939. Nie będzie to wykład historii Polski na tle dziejów powszechnych, lecz próba wskazania wybranych wzajemnych związków, podobieństw oraz różnic. Niektóre z owych zagadnień stanowiły już przedmiot zainteresowania wielu badaczy, inne są jeszcze znane niezbyt...

Zamierzamy zastanowić sie w tej książce nad niektórymi współ-zależnościami oraz analogiami dziejów Polski i innych krajów w latach 1918-1939. Nie będzie to wykład historii Polski na tle dziejów powszechnych, lecz próba wskazania wybranych wzajemnych związków, podobieństw oraz różnic. Niektóre z owych zagadnień stanowiły już przedmiot zainteresowania wielu badaczy, inne są jeszcze znane niezbyt dokładnie lub prawie wcale. Będzie to powodować nieuniknione dysproporcje w przedstawieniu rozmaitych kwestii, a także łatwo dostrzegalne luki. Pragniemy podkreślić, że nawet tam, gdzie postęp badań okazał się w ostatnich dziesięcioleciach szczególnie owocny, utrzymują się między historykami istotne rozbieżności poglądów, sa formułowane odmienne oceny i wnioski. Prezentujemy więc nie raz na zawsze ustalone prawdy, lecz jedynie stanowisko, które uważamy za uzasadnione obecnym stanem wiedzy, choć niekoniecznie podzielane przez innych historyków. Dopiero przyszłość może przyznać rację jednej ze stron uczestniczących w tych polemikach. Być może zresztą okaże się, iż rzeczywistość była bardziej złożona i każdy ze współczesnych badaczy zdołał uchwycić tylko jeden jej fragment.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 1042
Elevander | 2016-02-06
Przeczytana: 04 lutego 2016

„Polska w Europie i świecie 1918-1939” to bardzo interesujące ujęcie dziejów II RP w perspektywie porównawczej z innymi państwami. W prawdzie Autorzy mogliby pominąć w tytule „świat”, bo właściwie nie odnieśli się do spraw pozaeuropejskich, ale nie jest to istotny mankament. Treść książki podzielona jest na dziewięć rozdziałów poświęconych zróżnicowanej problematyce, choć w moim odczuciu najwięcej miejsca poświęcone zostało kwestiom gospodarki. Nic dziwnego, bo przecież Z. Landau i J. Tomaszewski gros swoich prac właśnie historii gospodarczej. Drugim stosunkowo najmocniej zarysowanym zagadnieniem jest społeczeństwo II RP. Problemy ściśle polityczne przedstawione zostały przede wszystkim w rozdziale pierwszym (Powstawanie Rzeczypospolitej Polskiej) i dziewiątym (Mocarstwowe aspiracje).

Książka Landaua i Tomaszewskiego ukazuje II RP jako państwo o słabej gospodarce, uzależnione od kapitału obcego, pełne trudnych do rozwiązania problemów społecznych, a na domiar złego położone między dwoma wyraźnie agresywnymi sąsiadami. Sami Autorzy w zakończeniu odwołują się do kategorii pesymistycznego, czy też optymistycznego postrzegania dziejów i stwierdzają, że nie było ich zamiarem przedstawianie Polski przedwojennej w negatywnym świetle, a jedynie ukazanie prawdziwych problemów w porównaniu z innymi państwami, zwłaszcza tymi o podobnej do polskiej sytuacji społeczno-gospodarczej. Myślę, że najcenniejsze są w tej pracy uwagi o zagadnieniach ekonomicznych, zwłaszcza że zwykle niezbyt wiele się o nich mówi. Książka z pewnością godna polecenia, uzupełnia trochę obraz znany z podręczników dziejów XX wieku.

Tomasz Babnis

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Królestwo kanciarzy

Książka ta nie pociągnęła fenomenu pierwszej części. W sumie książka mało nawiązywała do swojej poprzedniczki. Trochę się tam działo, ale moim zdaniem...

zgłoś błąd zgłoś błąd