Ostatni dzień skazańca

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Le Dernier Jour d'un condamné
klasyka
breathless

Powieść ma formę złożonego z 49 rozdziałów dziennika pisanego przez skazanego na śmierć w ciągu ostatniego dnia jego życia, w którym opisuje swój proces i niektóre epizody ze swojego życia. Czytelnik nie zna ani nazwiska skazańca, ani powodów, dla których został skazany (pada jedynie ogólnikowe stwierdzenie ja, który przelałem krew). Skazany opisuje swoje uczucia, lęk przed śmiercią, przeświadczenie o możliwości ułaskawienia, strach i obrzydzenie na widok zakuwanych w kajdany galerników, kontynuuje opis wydarzeń aż do momentu, gdy zostaje przewieziony do ratusza w celu zweryfikowania tożsamości i oddania w ręce kata.

źródło okładki: wlasne

allison | 2013-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2013

"Ostatni dzień skazańca" ma sporo wspólnego z "Nędznikami" autora. To przede wszystkim podobna tematyka, a także motywy - w obu utworach pojawia się galernik skazany za kradzież chleba (chociaż nie jest to ta sama postać); w obu dziełach mamy do czynienia z obsesyjnym strachem przed katorgą, która przez wielu więźniów uważana jest za wyrok gorszy od śmierci.
Bezpośrednie nawiązania do "Ostatniego dnia..." odnajdujemy w pierwszym tomie "Nędzników", gdy narrator zwraca się bezpośrednio do czytelnika, zakładając, że zna on jego twórczość.

Tytuł tego opowiadania wskazuje na to, że będziemy towarzyszyć skazańcowi tylko przez jedną dobę. W rzeczywistości jednak poznajemy sporo faktów z jego przeszłości, gdyż wspomina on przebieg procesu, swoją rodzinę, znajomych... Dokonuje także moralnego obrachunku, przyznając się do winy i mając wyrzuty sumienia; nie dowiadujemy się jednak, jaką dokładnie zbrodnię popełnił, co sprawia, że trudno jest nam jednoznacznie go ocenić.

Klimat opowieści...

Beatrycze | 2014-09-03
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Czytając bardziej znane dzieła Victora Hugo, takie, jak "Nędznicy" czy "Katedra Marii Panny w Paryżu", nie możemy nie zauważyć zainteresowania pisarza problemami społecznymi. W "Ostatnim dniu skazańca" Hugo porusza temat kary śmierci, zdecydowanie się jej sprzeciwiając. W tej krótkiej powieści poruszona jest historia mężczyzny skazanego na śmierć. Jest to świetne studium psychologiczne, przyglądamy się bowiem, jak umysł skazańca zmienia się pod wpływem odosobnienia i długich rozmyślań. Dzieło to prowokuje do myślenia: choć do samego końca nie dowiadujemy się, jakie przestępstwo popełnił narrator, zaczynamy się zastanawiać, czy kara śmierci na pewno jest odpowiednia? Kto ma prawo decydować, czy dana osoba zasłużyła sobie na wyrok ostateczny i nieodwracalny? Czy skazując przestępców na śmierć rzeczywiście karano tylko winnych i dawano przestrogę innym? Warto poświęcić wieczór na lekturę tej książki i zastanowieniem się, co chciał nam przez nią przekazać Victor...

illmer | 2016-09-20
Meteorytka | 2016-09-17