Niewinni. Powieść w jedenastu opowiadaniach

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Die Schuldlosen
powieść austriacka

Hermann Broch w cyklu opowiadań "Niewinni" (1950) dokonuje oceny okresu nazistowskiego w Niemczech, piętnuje polityczną obojętność Niemców, która doprowadziła do przejęcia władzy przez Hitlera.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

czytający | 2016-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Z pewnością dotychczas powstało wiele dzieł literackich, które wykorzystując swoją siłę społecznego przekazu, próbują się wkraść w umysły czytelników siejąc w nich ziarno wątpliwości. Niektóre z nich są zajadle atakującymi napastnikami, narzucającymi z marszu swój punkt widzenia. Inne dawkują swoją słodką truciznę, sącząc interesujące idee w czytelników nie podejrzewających żadnego podstępu. Ale są też takie, które za pomocą różnego rodzaju porównań demaskują ukryte pułapki ludzkiego postępowania i przekraczając granice widzialnego świata stają się zwierciadłami duszy. I one to właśnie w swojej wielowymiarowości prowadzą niekończące się dyskusje na temat moralności i niedoskonałości ludzi. Moim zdaniem do takich dzieł należą "Niewinni" a ich przestroga przed tym, że jeśli nawet to co złe nie istnieje, to jednak może się kiedyś wydarzyć, nabiera szczególnego znaczenia w okresie, kiedy nazizm podbijał Europę.

Bohaterowie tej powieści właśnie przez swoją niewinność stają się...

Anna | 2016-10-21
Na półkach: Nike, Posiadam, Przeczytane