Leonardo da Vinci : (Zmartwychwstanie Bogów)

Wydawnictwo: K. Wojnar i Sp.
7 (18 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Воскресшие боги: Леонардо да Винчи
historyczna
wicher_Lab

Powieść biograficzna, przywołująca fascynującą osobowość Leonarda da Vinci- wszechstronnego artysty i badacza, wyprzedzającego śmiałymi odkryciami i wynalazkami kilka epok; twórcy fortec, machin wojennych, mostów, map oraz instrumentów muzycznych. Dwory Sforzów i Borgiów. Savonarola i Machiavelli. Procesy czarownic, wojny i bale dworskie. Leonardo da Vinci, postać tragiczna i niezwykła - Szuka...

Leonardo da Vinci, postać tragiczna i niezwykła - Szuka skrzydeł dla człowieka, drąży kanały, koryguje bieg rzek, maluje obrazy i freski porażające pięknem i siłą, służy swa wiedza i talentem książętom i królom.
Książka ta jest powrotem do kultury polskiej Dymitra Mereżkowskiego, słynnego powieściopisarza, filozofa i poety rosyjskiego, nieobecnego ponad 50 lat z powodów cenzuralnych.

wicher_Lab | 2010-12-03

Po przeczytaniu narzuca mi się porównanie do "Idioty" Dostojewskiego. Tutaj rolę niepasującego, bo zbyt doskonałego człowieka gra Leonardo da Vinci. Mereżkowski pokazuje dramat geniusza, olbrzyma wśród ludzi, którego każdy człowiek prywatnie podziwia, a jako część społeczeństwa pogardza nim. Bohater ukazany jest jakby był Słońcem epoki średniowiecza, rażącym i dającym życie zarazem. Wokół niego krążą mniejsze postacie, takie jak Michał Anioł, Rafael, Machiavelli, papież, królowie, nie wspominając o sprowadzonym do poziomu głuptasa Kolumbie.
Jak to u Ruskich, świetna i głęboka interpretacja Biblii, tutaj z zaskakującym wnioskiem "Antychryst i Chrystus to jedno" ("miłość jest córką wiedzy" - oryginalny odbiór historii Adama i Ewy).

deprywacja | 2011-03-27

kojarzyła mi się z Mistrzem i Małgorzatą. bardzo miłe skojarzenie