Dagome iudex
Piastowie, Polanie
historyczna
A--

Bohaterem powieści Nienacki uczynił Dago Piastuna - legendarnego Piasta, dziada Mieszka I. Na opisywaną przez siebie rzeczywistość spróbował spojrzeć tak, jakby mogli to uczynić bohaterowie jego książki. Intencją autora była też próba przyjrzenia się mechanizmom zdobycia i utrzymania władzy. Dago wierzy, że jest synem olbrzyma i powinien dokonać czegoś niezwykłego. Przeżywa wiele dramatycznych przygód, by wreszcie osiągnąć swój cel: państwo, którego zostaje władcą. U schyłku życia Nienacki zrealizował - tak jak potrafił - daną kiedyś Pawłowi Jasienicy obietnicę napisania "pierwszego rozdziału" historii ojczystej. Tytuł powieści nawiązuje do nazwy jednego z najbardziej znanych tekstów dotyczących końca X wieku. "Dagome iudex" to regest dokumentu wystawionego przez Mieszka I, który oddaje swoje państwo pod opiekę papieża. Ta trzytomowa dotąd powieść została wydana w jednym woluminie.

Kamil | 2014-06-03

Naprawdę niesamowita książka. Może nie doskonała, ale niezwykle wciągająca i napisana z pomysłem. Mimo różnych obiekcji do osoby Nienackiego, po przeczytaniu Dagome Iudex robi się go naprawdę żal. W kategorii literatury popularnej był on naprawdę wielkim talentem, który pozostał właściwie nieodkryty. Dagome Iudex o kilka klas przewyższa 99% literatury fantasy. Gdyby książka została napisana w USA, zostałaby obsypana nagrodami, a po max 5 latach zobaczylibyśmy bestsellerowy serial HBO na jej podstawie ;).

Bociek | 2016-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2016

Dagome Iudex to w zasadzie trzy książki w jednej, ponieważ jest to wydanie zawierające w sobie trzy tomy, opublikowane uprzednio jako trylogia: "Ja Dago", "Ja, Dago Piastun" i "Ja, Dago władca". Pomimo umieszczenia ich w jednym tomie, podczas lektury można odczuć, że części te, choć stanowią kontynuację losów Dago, to jednak różnią się między sobą, a podział na oddzielne części nie był wcale sztuczny i nie był zabiegiem czysto marketingowym. Czas, przez jaki Zbigniew Nienacki pisał powieść odbija się na treści książki, stanowiącej jego opus vitae.

Jak to zwykle bywa tom pierwszy jest najciekawszy, a trzeci i ostatni tom zawiera mniej treści, która przykuwałaby uwagę czytelnika. Nie mogę powiedzieć, że "Ja, Dago władca" jest nudny, aczkolwiek niebezpiecznie zbliża się do takiego miana i wyraźnie widać w nim zmęczenie autora fabułą i brak pomysłów. Zapewne jest to wynikiem długiego okresu czasu, przez jaki powieść była pisana.

W zasadzie trudno mi jednoznacznie sklasyfikować tę...

VilgefortzzRoggeveen | 2012-09-04
Przeczytana: 10 września 2011

Wspaniała książka wg mnie najlepsza w dorobku Nienackiego. Niemal namacalne odtworzenie pogańskich obyczajów i okrucieństwa pierwszych Polaków. Do tego uniwersalna rozprawa o tym czym jest władza. Dlatego jest ponadczasowa i wciąż aktualna. Bardzo chętnie obejrzałbym serial lub film na podstawie trylogii Dagome iudex :)

Wojciech Zieliński | 2013-12-24

Świetna książka! Chciałbym obejrzeć film na jej podstawie ;]

Vicek1 | 2017-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 czerwca 2017

To nie jest zwykła powieść opisująca alternatywną historię powstania państwa polskiego, ale przede wszystkim rozprawa o prawdziwej naturze władzy. A czym jest władza według Księgi grzmotów i błyskawic, która jest swoistym credo Dago, głównego bohatera książki? Sztuką manipulowania ludźmi, niedotrzymywania obietnic i stwarzania pozorów. We władzy nie ma niczego szlachetnego, bo jeśli ktoś próbuje być dobrym i szlachetnym, nie może być skutecznym władcą. I te kuluary władzy, to, o czym się zwykle nie mówi, odsłania przed nami Nienacki w sposób bezkompromisowy, bo i w powieści wszelkie kompromisy, umowy czy obietnice są pokryte grubą warstwą fałszu.

Ale władza to nie jedyna rzecz, na której autor się skupił. Nie ona jedna rządzi ludzkim zachowaniem, bo tuż obok niej, niemal na tej samej półce, stoją żądze cielesne. I w tym tkwi największy problem, jaki miałem z tą powieścią, ponieważ generalnie źle reaguję na sceny seksualne w książkach. Tu zaś są one opisane niekiedy mocno...

Tadeusz | 2016-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Pierwszy tom mnie zainteresował,drugi już mniej,trzeci odpuściłem.

tomale | 2017-01-04

Dla mnie jedna z najlepszych książek, którą śmiało można stawiać obok Sapkowskiego czy Grzędowicza. Nawet sam autor uważał ją za najwybitniejszą w swojej twórczości.
Dziwi mnie to, że jest pozycją zupełnie nieznaną, wręcz zapomnianą.
Może to wina tego, że Nienacki kojarzony jest wyłącznie z książek dla dzieci i młodzieży, może ta książka zbyt szokowała i nie pasowała. Przeznaczona jest dla osób dorosłych, bo jest brutalna i pełno tu scen seksu wręcz pornografii.
Jest to powieść fantasy o historii powstawania państwa polskiego. Akcja rozgrywa się w czasach pogańskich. Dago, główny bohater, potomek olbrzymów, przez krwawe i okrutne koleje swojego losu, dąży do połączenia dzikich plemion, tworząc armię zdolną do wojny, podbija i obala wszystkich po drodze i zostaje pierwszym piastem nowego państwa. Może nie jest złym człowiekiem, ale poprzez piastowaną władzę i kierując się kodeksem Dagome iudex staję się władcą bezlitosnym i okrutnym. Po latach kiedy jego synowie dorosną, zwrócą się...

IsaBelle | 2017-04-12

Czytam i skończyć nie mogę i tak już chyba pozostanie. Odkładam na półkę na wieczne niedokończenie. Początek i w ogóle sam pomysł - rewelacja, dlatego będzie ocena "dobra". Ale ... autor pojechał z wulgaryzmami, i to że aż ho ho ... ale to jeszcze ujdzie... bo druga część tak jakby na siłę pisana, z nużącą jednostajnością, przeciąganiem treści. Już po połowie chciałam żeby się skończyło. I żeby nie było, że nie próbowałam. Próbowałam i już więcej nie.

Cosmo Orzechowsky | 2014-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2014

Niesamowite podejście do tematu powstania państwa polskiego, a także spojrzenie na podejście do władzy, przyjaźni i miłości.
Nie jest może to książka lekka i przyjemna, ale bawi czytelnika wyłapywanie opisów krain geograficznych i wydarzeń historycznych.

Jedno z może, o ile niedocenionych to złe słowo, o tyle z pewnością za mało znanych dzieł.

Bartosz | 2011-07-24

niesamowita opowieść o początkach państwa polskiego... kto wie może naprawde tak było..