Dagome iudex
Piastowie, Polanie
historyczna
A--

Bohaterem powieści Nienacki uczynił Dago Piastuna - legendarnego Piasta, dziada Mieszka I. Na opisywaną przez siebie rzeczywistość spróbował spojrzeć tak, jakby mogli to uczynić bohaterowie jego książki. Intencją autora była też próba przyjrzenia się mechanizmom zdobycia i utrzymania władzy. Dago wierzy, że jest synem olbrzyma i powinien dokonać czegoś niezwykłego. Przeżywa wiele dramatycznych przygód, by wreszcie osiągnąć swój cel: państwo, którego zostaje władcą. U schyłku życia Nienacki zrealizował - tak jak potrafił - daną kiedyś Pawłowi Jasienicy obietnicę napisania "pierwszego rozdziału" historii ojczystej. Tytuł powieści nawiązuje do nazwy jednego z najbardziej znanych tekstów dotyczących końca X wieku. "Dagome iudex" to regest dokumentu wystawionego przez Mieszka I, który oddaje swoje państwo pod opiekę papieża. Ta trzytomowa dotąd powieść została wydana w jednym woluminie.

Bociek | 2016-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2016

Dagome Iudex to w zasadzie trzy książki w jednej, ponieważ jest to wydanie zawierające w sobie trzy tomy, opublikowane uprzednio jako trylogia: "Ja Dago", "Ja, Dago Piastun" i "Ja, Dago władca". Pomimo umieszczenia ich w jednym tomie, podczas lektury można odczuć, że części te, choć stanowią kontynuację losów Dago, to jednak różnią się między sobą, a podział na oddzielne części nie był wcale sztuczny i nie był zabiegiem czysto marketingowym. Czas, przez jaki Zbigniew Nienacki pisał powieść odbija się na treści książki, stanowiącej jego opus vitae.

Jak to zwykle bywa tom pierwszy jest najciekawszy, a trzeci i ostatni tom zawiera mniej treści, która przykuwałaby uwagę czytelnika. Nie mogę powiedzieć, że "Ja, Dago władca" jest nudny, aczkolwiek niebezpiecznie zbliża się do takiego miana i wyraźnie widać w nim zmęczenie autora fabułą i brak pomysłów. Zapewne jest to wynikiem długiego okresu czasu, przez jaki powieść była pisana.

W zasadzie trudno mi jednoznacznie sklasyfikować tę...

Kamil | 2014-06-03

Naprawdę niesamowita książka. Może nie doskonała, ale niezwykle wciągająca i napisana z pomysłem. Mimo różnych obiekcji do osoby Nienackiego, po przeczytaniu Dagome Iudex robi się go naprawdę żal. W kategorii literatury popularnej był on naprawdę wielkim talentem, który pozostał właściwie nieodkryty. Dagome Iudex o kilka klas przewyższa 99% literatury fantasy. Gdyby książka została napisana w USA, zostałaby obsypana nagrodami, a po max 5 latach zobaczylibyśmy bestsellerowy serial HBO na jej podstawie ;).

VilgefortzzRoggeveen | 2012-09-04
Przeczytana: 10 września 2011

Wspaniała książka wg mnie najlepsza w dorobku Nienackiego. Niemal namacalne odtworzenie pogańskich obyczajów i okrucieństwa pierwszych Polaków. Do tego uniwersalna rozprawa o tym czym jest władza. Dlatego jest ponadczasowa i wciąż aktualna. Bardzo chętnie obejrzałbym serial lub film na podstawie trylogii Dagome iudex :)

Wojciech Zieliński | 2013-12-24

Świetna książka! Chciałbym obejrzeć film na jej podstawie ;]

Tadeusz | 2016-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Pierwszy tom mnie zainteresował,drugi już mniej,trzeci odpuściłem.

Cosmo Orzechowsky | 2014-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2014

Niesamowite podejście do tematu powstania państwa polskiego, a także spojrzenie na podejście do władzy, przyjaźni i miłości.
Nie jest może to książka lekka i przyjemna, ale bawi czytelnika wyłapywanie opisów krain geograficznych i wydarzeń historycznych.

Jedno z może, o ile niedocenionych to złe słowo, o tyle z pewnością za mało znanych dzieł.

Bartosz | 2011-07-24

niesamowita opowieść o początkach państwa polskiego... kto wie może naprawde tak było..

Aurelianus | 2014-04-27
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Być może jestem zbyt pruderyjny bo niektóre fragmenty wydały mi się zbędne, mimo to książka dobrze oddaje nasze wyobrażenie o nieistniejących już ludach wczesnego średniowiecza.

Czar0wnica | 2015-02-08
Przeczytana: 2013 rok

Jedyna w swoim rodzaju książka, która moim zdaniem powinna znaleźć się w kanonie książek obowiązkowych. Opowiadanie o "barbarzyńcy" Dago, które rozgrywa się gdzieś przed powstaniem pastwa Polskiego. Taki nasz "Conan", ale lepszy:)

MILENA | 2011-01-06
Przeczytana: październik 1990

trochę byłam za młoda na tą lekturę :)