Zbigniew Nienacki. Życie i twórczość

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia"
978-83-60586-12-9
Zbigniew, Nienacki, Pan Samochodzik
A--

Wybór życiowy Zbigniewa Nienackiego, jakim było osiedlenie się w Jerzwałdzie nad rozległym Jeziorakiem, stał się wyborem samotności, ale jakże dla niego cennym, gdyż owocującym w najważniejsze dokonania pisarskie. Zanim podjął tę decyzję, był w Łodzi ciekawym świata dziennikarzem, nie znoszącym szablonu i z góry narzuconych konwencji w publicystyce. Równolegle w tym czasie powstawały jego pierwsze powieści. Jednakże obszar inspiracji twórczych poszerzał się, a miejski tryb życia tłumił pragnienie przestrzeni, energii życiowej.

To pierwsza biografia Zbigniewa Nienanckiego. Z licznych opracowań, artykułów i wywiadów M. Szylak starał się wydobyć prawdę o twórczości Pisarza i o nim samym. Książka ta jest pisana z pozycji sympatyka twórczości Nienackiego, a nie krytyka literackiego. Może dlatego postać Pisarza, jego zmagania z krytykami i walka o czytelników zostały ukazane tak wyraziście.
Mottem książki jej autor uczynił słowa Z. Nienackiego: "Byłem przez całe życie złym pisarzem... z milionami czytelników", które najpełniej oddają fenomen prozy Pana Zbigniewa i jego ciągłej obecności na rynku czytelniczym. Zbigniew Nienacki stał się - jak stwierdza we wstępie do biografii Stefan Połom - autentycznym klasykiem polskiej współczesnej powieści popularnej.

Agnieszka3140 | 2016-03-09
Przeczytana: luty 2016