Z głębokości

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia"
83-85875-14-X
A--

Powieść psychologiczna o zmaganiu się ciężko chorego na płuca z chorobą. Zwraca uwagę bogactwo obserwacji autora, sejsmograficzna wręcz czułość w rejestrowaniu ludzkich przeżyć i uwrażliwienie na to, co w człowieku indywidualne i niepowtarzalne. Choroba bohatera i związane z nią przeżycia każą zastanowić się nad sensem istnienia i śmierci człowieka oraz znaczeniem miłości i przyjaźni. Powieść pokazuje też mechanizm wyzwalania się dobrze skrywanego egocentryzmu u człowieka śmiertelnie zagrożonego. Właściwym tematem książki jest nieuchronność śmierci.

Nitager | 2016-06-06

Powieść niezwykła, bo choć prawie cała akcja dzieje się w szpitalnym łóżku, obfituje ona w ilość wydarzeń. Wydarzenia te są obserwowane przez naszego bohatera, przykutego chwilowo do owego łóżka. Niezwykła próba zmierzenia się z własną śmiertelnością, kiedy to do człowieka dociera wreszcie, że życie nie jest czymś danym na zawsze, że w rzeczywistości jest bardzo kruche i łatwo może zniknąć. Obserwacje współtowarzyszy niedoli dodatkowo wyzwalają w nim myśli, z których nie zdawał sobie nawet sprawy. To jakby cały świat skurczył się do jednego, ciasnego, szpitalnego oddziału. Wstrząsające studium psychologiczne, które może dotyczyć każdego z nas.
Powieść na swój sposób mroczna - mroczna nastrojem, który nieubłaganie udziela się czytelnikowi i burzy jego spokój i zadowolenie z nieznajomości życia.

czarnaanula | 2012-03-24
Przeczytana: 24 marca 2012

„Z głębokości” Zbigniewa Nienackiego to książka niezwykle intensywna i głęboka.
"Intensywna" ze względu na mnogość wnikliwych opisów dotyczących pobytu w szpitalu.
A "głęboka" ze względu na szczegółowy opis przeżyć i rozmyslań głównego bohatera - Piotra, będącego pacjentem tegoż szpitala.

Jednym zdaniem: „Z głębokości” to 140 stron czegoś wyjątkowego!

leszel | 2015-09-09
Przeczytana: 2015 rok

Książka mimo dobrych momentów,jako całość dość przeciętna.
Więcej:

karolka | 2016-04-20