Choroba małżeńska

Wydawnictwo: Sonia Draga
A Disorder Peculiar to the Country
978-83-7508-192-3
Ag2S

Pełna czarnego humoru opowieść o dwojgu nowojorczykach po trzydziestce, którzy usiłują się rozwieść, choć szybko się okazuje, że nie uda im się tego zrobić w sposób cywilizowany. Zwycięża egoizm i małostkowość, wzajemna nienawiść sięga szczytów, a życie bohaterów zamienia się w prawdziwe pole bitwy. Kiedy rankiem 11 września dwa porwane przez terrorystów samoloty wbijają się w wieże World...

Kiedy rankiem 11 września dwa porwane przez terrorystów samoloty wbijają się w wieże World Trade Center, oboje czują w duchu dziką satysfakcję: Joyce jest pewna, że Marshall zginął w jednej z wież, gdzie pracował, a Marshall sądzi, że Joyce była na pokładzie samolotu, który rozbił się w Pensylwanii. Niestety, muszą przełknąć rozczarowanie: szczęśliwym trafem uszli z życiem...

Marta | 2012-04-21

Zabawna historia nowojorskiego małżeństwa, które próbuje się rozwieść, skutecznie uprzykrzając sobie życie.

Wszystko dzieje się na tle wydarzeń z 11 września 2001 roku. Joyce ma nadzieję, że jej mąż zginął w jednej z wież, natomiast on sądzi, że ona była na pokładzie samolotu, który się rozbił..
Książkę czyta się bardzo szybko. Pomysłowość bohaterów bawi i zaskakuje.

nellanna | 2011-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2011

Błyskotliwa historia małżeństwa, które się nienawidzi i właśnie rozwodzi, rzucona na epickie tło zamachu na WTC. Pamiętna, jakże brzemienna w skutkach tragedia tysięcy ludzi dotyka boleśnie bohaterów, nie dlatego, że kogoś w niej stracili ale, że się tego spodziewali i ...niestety (sic!)...zawiedli.
Spora dawka obyczajowości amerykańskiej, takiej z serialu "Desperate housewifes", która zaczyna dominować także w naszych warunkach, a na pewno w serialach. Ale i wiele złośliwości, którymi częstują się małżonkowie gotowi do rozstania, pod każdą szerokością geograficzną.

monidecor | 2011-06-20
Przeczytana: 18 czerwca 2011

Ken Kalfus - autor powieści "Rosyjskie fantazje" (wydanego przez wydawnictwo Sonia Draga) która zajęła ścisłe miejsce w finale konkursu Pen/Faulkner Award oraz powieści "Choroba małżeńska" która znalazła się w finale konkursu National Book Award. Mieszka w Filadelfii.
"Choroba małżeńska" to słodko-gorzka opowieść o pewnym nowojorskim małżeństwie, które usiłując się rozwieść robi wszystko żeby sobie wzajemnie zatruć życie. Udaje im się to z różnym skutkiem, z czego wynikają zabawne sytuacje.
Historia ta jest osadzona na tle wydarzeń z 11 września 2001 roku gdy porwane przez terrorystów samoloty wbiły się w wieże World Trade Center. Wydarzenia te mają duży wpływ na głównego bohatera który pracował w jednej z wież i udało mu się uniknąć śmierci. Powieść ukazuje także jak te dramatyczne wydarzenia miały wpływ na Nowojorczyków oraz całą dalszą sytuację po tych wydarzeniach, tzn. życie w strachu przed kolejnymi atakami terrorystycznymi, wojna w Iraku.
Książka porusza poważne tematy w...

biebronka | 2013-03-13

Mam wrażenie, że autor nie miał pomysłu na tę książkę, coś mu w głowie świtało, ale było tego za dużo, więc liznął wszystkiego po trosze i stworzył mdłą mieszankę. Ta książka sygnalizuje ważne tematy, ale nic o nich nie mówi.

Kinga | 2013-12-27
Przeczytana: 06 sierpnia 2009

Czasem myślisz sobie: "To będzie dobra książka" i czujesz podekscytowanie. A potem ją czytasz i okazuje się, że to w ogóle nie była dobra książka. I takie jest życie.

"Choroba narodowa" (lub "Choroba małżeńska" w nowszym wydaniu) ma wszystkie odpowiednie składniki: 11 września, Nowy Jork, rozwodzące się małżeństwo (bynajmniej nie polubownie). I z jakiegoś powodu te składniki nie grają ze sobą. Wygląda na to, że Kalfus postanowił wrzucić wszystko do swojej książki, co było ówcześnie na topie. Ataki terrorystyczne, wąglik (pamiętacie wąglika??) i trochę jeszcze Osamy bin Ladena i Afganistanu. Wszystko to bez ładu i składu. Mamy historię dwojga ludzi, którzy w swoim małżeństwie doszli już do punktu czystej, niczym nieskażonej nienawiści i ta opowieść zmierza donikąd. Zaczyna się od tego, że się nienawidzą i na tym też się kończy. A po drodze mamy powrzucane, na chybił trafił, skrawki współczesnej wydarzeń. Wygląda to mniej więcej tak:

"Joyce wróciła do domu i wzięła prysznic. Potem...

Gulbaska | 2011-03-22
Przeczytana: 22 marca 2011

Czarna komedia, czemu nie? Rozpoczynając przygodę z tą książką miałam nieodparte wrażenie, że to będzie pisana "Historia Państwa Rose". Opowieść o wzajemnych docinkach przyszłych nie-małżonków, a tutaj taki zaskoczenie.
Autor opowiada nam o rosnącej wzajemnej nienawiści dwojga ludzi, których łączyło najwspanialsze uczucie na ziemi. O problemach życia razem, ale osobno. O postrzeganiu spraw dorosłych przez dzieci. O rozterkach i załamaniach związanych z tak długo oczekiwanym rozwodem.
A w tle bardzo dobrze opisana psychologia tłumu związana z atakami na WTC. I ukazanie w jaki sposób taka trauma wpływa na życie poszczególnych jednostek.
Niby komedia, ale we mnie wywołała dużą dozę smutku.
Nie mniej jednak polecam.

kareena | 2011-03-03
Na półkach: 2011, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 marca 2011

czyta sie lekko ale spodziewalam sie czegos lepszego

agafil | 2016-10-05
Przeczytana: wrzesień 2016