Kochankowie z masakrą w tle

Wydawnictwo: Stentor
7 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
malarstwo historyczne
sztuka
Sirocco

XIX- i XX-wieczna krytyka przypięła malarstwu historycznemu etykietkę nudnego, dydaktycznego, pompierskiego. Szkice Marii Poprzęckiej przeczą tej opinii i uświadamiają nam, że malarstwo historyczne może być dla współczesnego odbiorcy cudownym wehikułem czasu. Obcowanie z dziełami Rubensa, Davida, Delacroix czy Matejki jest niepowtarzalną okazją do fascynującej podróży przez epoki. Dokumentowane całostronicowymi reprodukcjami eseje to często z wielką przenikliwością prowadzone historyczne reportaże śledcze, "w sprawie" i "o dziełach i ich autorach".

Biblioteka Szkolna | 2013-09-29

Do tej pory nie trafiłam na książkę, która łączyłaby na swych kartach literaturę i malarstwo. Przyznam, że podeszłam do lektury dość sceptycznie. Najpierw przejrzałam piękne ilustracje – reprodukcje opisywanych dzieł sztuki, wśród których znaleźć można obrazy takich malarzy, jak: Jan Matejko, Józef Simmler, Artur Grottger czy Eugene Delacroix. Nie bez znaczenia był dla mnie również tytuł, który zapowiadał coś ciekawego i niecodziennego. Postanowiłam więc zmierzyć się z esejami i nie żałuję :-)

Każdy rozdział traktuje o innym dziele oraz o jego autorze. Maria Poprzęcka, która jest historykiem sztuki, do przybliżenia czytelnikom wybranych obrazów wykorzystuje m.in. cytaty z różnych materiałów, dotyczących malarstwa historycznego. Chwilami język książki był dla mnie trudny, ale mimo drobnych problemów zrozumiałam treść lektury. Autorka zwraca uwagę na techniki malarskie i odsłania tajemnice poszczególnych płócien. Poznajemy na przykład dramat Lady Jane Grey, którą skazano na śmierć,...

Czeremcha88 | 2012-10-25

O sztuce trochę inaczej.Chcesz poczytać ciekawą historię przed snem o jakimś znanym obrazie? Ta książka będzie idealna.

nothingwoman | 2015-01-03
Kohaku | 2014-01-27