Wielki las

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Miłość i Erotyka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Euro
miłość, erotyka, seks, las
literatura piękna
A--

Powieść o człowieku i jego miejscu w świecie, a konkretnie o współistnieniu człowieka z przyrodą. Autor prezentując pogmatwane losy bohaterów traktuje las jako żywą istotę, z którą należy współistnieć. Jednocześnie przypomina, że przyroda wszechogarnia ludzi i nie należy jej lekceważyć. Tekst z okładki/fragment: Las tutejszy wydawał się niezwykle żywotny, zachłanny na każdy kawałek ziemi....

Tekst z okładki/fragment:

Las tutejszy wydawał się niezwykle żywotny, zachłanny na każdy kawałek ziemi. Gdzie było sucho - zasiewał brzozę, gdzie wilgoć - osadzał olchy i osiki, jeszcze gdzie indziej usadawiał dęby, modrzewie i graby, a wszędzie siał sosny i świerki. Latem wabił aksamitną zielenią, ale wystarczyło wejść nieco w głąb, i pochłaniał człowieka mrok, a dopiero potem zaskakiwał widok rozsłonecznionej polany. (...)

Pojął Horst Sobota, że człowiek jest niczym wobec mocy leśnych i że on sam, choć jeszcze nie stracił domu - kiedyś przegra z lasem nieodwołalnie. Ponieważ człowiek żyje krótko, a las jest wieczny.

Aż zdarzyło się pewnego razu wczesną wiosną, w porze sadzenia drzew, że piaszczystą drogą obok domu Horsta Soboty późnym popołudniem wrcali do swoich domów podchmieleni robotnicy leśni. Zobazyli Horsta w ogródku i jeden z nich zawołał do niego:
- Dawno nie używałeś kobiety, stary Horście. Idź w dwydziesty czwarty oddział, tam leży dziewczyna i czeka na ciebie z rozłożonymi nogami. Spróbuj z nią, może ci się uda. A jak nie, to ona i tak nikomu nic nie powie, bo się zupełnie upiła i pewnie dopiero rano wytrzeźwieje.

Przeraziły te słowa Horsta Sobotę. Wczesnym rankiem widział przechodzącą mimo jego domu gromadkę dziewcząt, zupełnie przyjezdnych: co roku zapraszano młodzież, aby pomagała sadzić las. Czy teraz las dokonał nowej zbrodni?

AniaW | 2019-05-25
Przeczytana: 25 maja 2019

Pokochać można tę książkę, jej autora, papier i tusz, każde słowo.
Zauroczono mnie od samego początku. Wielki las w poszukiwaniu wielkiej miłości.

Jakże piękny pomysł na powieść, starannie dopieszczony opisami wielkiego, złośliwego lasu, misternie opleciony przeżyciami jej bohaterów. Dojrzale przedstawione dusze ludzkie walczące z naturą.

Zazdroszczę talentu, ubolewam nad stratą. Obym trafiła jeszcze na tak dobre książki.

TarjaPirullinen | 2019-04-06

Wstrętna

Robert Sikora | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Zapomniana ale niesłychanie wartościowa. Opowieść o szukanie miłości prawdziwej w tle lasu, wielkiego lasu.

Jan Przemsa | 2018-08-14
Przeczytana: sierpień 2018

Pierwszy raz przeczytałem tę książkę dobre 20 lat temu. Niewiele z niej pamiętałem, więc widząc znajomą okładkę na straganie i na dodatek sprawdzając, że kosztuje tylko 12 złotych, postanowiłem ją sobie przypomnieć. Początkowo kojarzyła mi się - chyba ze względu na styl - z Traktatem o Łuskaniu Fasoli Myśliwskiego, jednak ta refleksja szybko minęła. Traktat bowiem zmęczył mnie i znudził, a Wielki Las wciągnął i zachęcił do przeczytania do końca. Ma bowiem w sobie coś niesamowicie klimatycznego. Kurcze, Nienacki miał pióro...

Khiav | 2018-07-09

Książka o życiu. O zazdrości, zdradzie, przemocy i pragnieniu zemsty za doznane krzywdy. O tym, jak ludzie potrafią racjonalizować zło, które wyrządzają, jak, nierzadko, lekko przychodzi im stwierdzenie, że wyrządzona krzywda to wpływ jakiejś złej siły czy innego ducha. Z jednej strony, dzięki tytułowemu lasowi, ludzie mają pracę i środki do życia, z drugiej-nie przeszkadza im to obarczać lasu winą za swoje występki.

Gusiołki | 2018-03-29

Wielki las-opisy przyrody,trafność przedstawienia zachowań ludzkich,koloryt pracowników leśnych i autochtonów świadczą o niesamowitym zmyśle obserwacyjnym Nienackiego i jego dogłębnej znajomości tematu,który mieszkał w takim środowisku i wiernie je odtworzył( i za to 3 gwiazdki).Wielki las-fabuła to chwilami nierealna (wątek szpiegowski),chwilami banalne romansidło(Weronika i Maryn)zupełnie oderwane od rzeczywistości i nawet soczyste,erotyczne opisy nie są w stanie tego uratować.Lekkie pióro(jeszcze jedna gwiazdka) Nienackiego widoczne,ale talent literacki w tej powieści uciekł lub przeciekł w miałkości treści.

tk1221 | 2017-09-05
Przeczytana: 05 września 2017

Któryś raz już czytam tę powieść. Świetnie zniuansowane psychologiczne aspekty ludzkich wyborów. Zaletą jest z pewnością fakt, że można ją czytać na wielu poziomach. Jako manifest ekologiczny, jako powieść szpiegowską, jak brutalny romans lub nawet erotyk. Nienacki świetnie potrafił odmalować klimat niewielkiej społeczności z jej uprzedzeniami, wstydami i agresją.

Skylla | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Naturalistyczna męska powieść z doskonałym wątkiem leśnym i znacznie gorszym szpiegowskim. Zdecydowanie warto.

Sławek | 2016-12-06
Przeczytana: 05 października 2016

Książka ciekawa, oparta w niecodziennej scenerii i w rzadko spotykanym środowisku społecznym. Dodatkowo okraszona pikantnymi scenami i opisami. Autor nie stroni od poruszania tematyki trudnej, ukazuje codzienność typową dla przedstawianej grupy, nie unika brzydoty, przywar oraz złych cech ludzkich. One istnieją, więc pojawiają się w powieści. Naturalizm. Całość napisana lekko, z humorem. Według mnie książka dobra, zaciekawia.

Alpha | 2016-10-05
Przeczytana: 04 października 2016

To moja pierwsza zaliczona propozycja Autora dla dorosłych. Wciągająca, godna polecenia. Kolejne potwierdzenie na to, że świat kręci się wokół ludzkiego pożądania i całe jego działanie jest, świadomą lub też nie, próbą jego zaspokojenia. A miłość "wielka, czysta i prawdziwa" ma swój finał oczywiście w łóżku ;P.
Na stoliku nocnym już czekają kolejne książki pana Zbigniewa :).