Panika na poziomie 4

Wydawnictwo: Albatros
Panic in Level 4
978-83-7659-249-7
Ag2S

Niezwykła książka z pogranicza dokumentu i publicystyki – zbiór zręcznie beletryzowanych historii będących rozwinięciami artykułów, publikowanych przez autora w „New Yorkerze”. „Panika na poziomie 4” zabiera czytelnika w zapierającą dech w piersi wyprawę do odrębnych mikrokosmosów, do których zwykły człowiek nie ma na co dzień dostępu. Niepoznane, obce, budzące niepokój zjawiska – Preston podróżuje po bezdrożach nauki, bez ustanku balansując na jej krawędzi. Zagląda w okular mikroskopu, pod którym leży próbka ze śmiercionośnym wirusem Ebola, staje oko w oko z autokanibalami – ludźmi ogarniętymi obsesją odgryzania części własnego ciała i poprzez matematyczne równania usiłuje odkryć tajemnicę białego jednorożca, ukrytego na spodniej stronie tapiserii z nowojorskiego muzeum sztuki. Z niezwykłą pasją, żywym publicystycznym językiem zdaje relację z własnych, często przedziwnych doświadczeń, wciągając czytelnika do swojego niesamowitego świata. „Panika na poziomie 4” to tekst, w którym naukowe informacje stapiają się w jedno z emocjonalnymi doznaniami, a fascynacja sekretami rzeczywistości owocuje zachwytem i czystym przerażeniem.

książek: 1918
Olga | 2013-06-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Ciekawa, chociaż posiadała kilka cech, które mnie irytowały, np. powtarzanie tych samych zdań (klimat amerykańskich programów telewizyjnych), tłumaczenie banalnych rzeczy po kilka razy. Słowniczek zamieszczony na końcu książki wydaje mi się trochę 'na siłę'. Plusem są przypisy tłumacza (chyba tłumacza, w sumie to nie wiem) i bardzo ładne wydanie (wypukłe litery i obrazek na okładce) z czytelną czcionką. Tytuł mnie trochę wprowadził w błąd - zasugerował mi, że to będzie bardziej... hmmm... mrożące krew w żyłach (znów miałam wrażenie, że oglądam jakiś amerykański program w którym robią aferę z niczego). Pomimo wad, książkę czytało mi się dobrze i dowiedziałam się paru ciekawych rzeczy. Biorąc pod uwagę, że swój egzemplarz kupiłam za 10 zł, nie żałuję.

usuahaha | 2013-09-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Autor często się powtarza, uprzedza o czym będzie pisać, chwilkę później powraca do wątku wcześniejszego, po czym dodaje coś całkiem od tematu odbiegającego. Ale wybaczam, mimo wszystko czyta się ją szybko, niemal jednym tchem. Polecam, sama pewnie do niej kiedyś wrócę.

Nerrita | 2013-06-25

bardzo interesujaca ksiazka