Intertekstualność implikacje dla teorii przekładu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
biznes, finanse

Jak zdefiniować zjawisko intertekstualności na potrzeby teorii przekładu literackiegoa W jaki sposób tekst literacki nawiązuje do tekstów literatury wysokiej, literatury niskiej i innych tekstów kulturya Gdzie i za pomocą jakich sygnałów intertekstualnych ujawnia się w dziele literackim dialog międzytekstowya Jaką wartość semantyczną dla dzieła literackiego mają odwołania intertekstualnea zjawisko intertekstualności a termin o ponad trzydziestoletniej tradycji, lecz nadal aktualny ze względu na wielodyskursywną praktykę literacką a doczekało się pełnego opisu z punktu widzenia zagadnień teorii przekładu. zaproponowana przez autorkę typologia nawiązań intertekstualnych wyznacza kierunki analiz dla teoretyków przekładu, a tłumaczom wskazuje przestrzenie, których pominięcie prowadzi do zubożenia dzieła oryginalnego, a czasem nawet do znaczącego odkształcenia jego pierwotnej intencji. Opisywane tu relacje międzytekstowe wykraczają poza wewnątrzliterackie odniesienia i obejmują również związki z innymi sztukami (np. muzyka, film) oraz z pozaliterackimi dyskursami (media masowe, kultura masowa itp.). Materiałem egzemplifikacyjnym są wczesne powieści autriackiej noblistki Elfriede Jelinek.

Emilia | 2015-03-04
książek: 1939