Ottonowie. Władza królewska bez państwa

Tłumaczenie: Marta Tycner-Wolicka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Humanisty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
Die Ottonen. Königsherrschaft ohne Staat
978-83-235-0599-0
historia
Łukasz Kuć

Jest to przekrojowe spojrzenie na historię Niemiec w okresie panowania dynastii Ludolfingów, zwanej czasem Ottońską (Ottonów), czyli w X i początkach XI wieku. Autor kreśli panoramiczny obraz kształtowania się i "wyłaniania się" Niemiec po upadku imperium karolińskiego. Pokazuje jak zmodyfikowana, w stosunku do czasów wcześniejszych, struktura plemienna państwa oraz rozwój terytorialny państwa w okresie ottońskim zdeterminowały dalsze losy Niemiec. Książka podzielona jest na siedem rozdziałów poprzedzonych przedmową. Oprócz tego zawiera także spis źródeł oraz opracowań naukowych, drzewo genealogiczne dynastii Ludolfingów oraz skorowidz nazw miejscowych i osobowych.

Można by żywić nadzieję, że historycy nie będą posuwali się do manipulacji przynajmniej nieco odleglejszą historią. Oczywiście nadzieje to próżne, a za ideologiczną podbudowę pracy o Ottonach Gerd Althoff otrzymuje ode mnie ideologiczną ocenę oraz złotego Goebbelsa.

Althoff specjalizuje się w rytuałach związanych z władzą w średniowieczu i gdyby tylko od tej strony podszedł do zagadnienia władzy Ottonów, książka byłaby względnie ciekawa. Niestety, przy całościowym ujęciu dziejów dynastii mamy do czynienia z Tezą (wyjawioną bez ogródek na stronie 53 i innych). Teza brzmi: dynastii ottońskiej od początku zależało jedynie na pokoju i dążeniu do zgody z całym wszechświatem, a kolejni jej przedstawiciele odznaczali się głównie miłosierdziem.
Pod tę Tezę Althoff przedstawia rozliczne przykłady: mediacje między dostojnikami, wielokrotne przebaczanie buntownikom, udawanie się poza granice władztwa – czyli do Italii – nie z własnej woli, lecz na wezwanie. I właśnie wciągnięcie, nazwę to...

| 2015-07-31
Bauero | 2015-07-21