Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów.

Tłumaczenie: Paweł Kopycki
Wydawnictwo: Fronda
Dark sacrament. True stories of modern-day demon possession and exorcism.
religia
Elena

Autorzy książki, Kiely i McKenna, przeprowadzili niezliczoną liczbę wywiadów z ofiarami opętań, ich rodzinami, świadkami i księżmi, którzy asystowali przy dokonywaniu wielorakich obrzędów egzorcyzmu. Wiele z opisanych tu przypadków opętania jest bardzo świeżych, a niektóre z nich wciąż jeszcze trwają. Stanowią one najbardziej zdumiewające przeżycia, jakich można w ogóle doświadczyć. „Weź do ręki ten opowiadający o prawdziwych wydarzeniach thriller, a możesz być pewien, że już nigdy więcej nie spojrzysz na karty tarota (…) Przykuwająca uwagę i całkowicie pochłaniająca książka, od której nie sposób się oderwać. Ostrzegamy: nie czytaj tej książki nocą, kiedy jesteś sam w domu.” – „Publishers Weekly”*

| 2014-02-14

Może nie jest to tak straszna książka jak krzyczą reklamy i zapewniaj wydawcy ale przyznam że niektóre, bo nie wszystkie, opowieści robią wrażenie. Czytając niektóre w historii dosłownie ciarki przechodziły po plecach. Książka podzielona jest na dwie części i składa się z historii o egzorcyzmach przeprowadzanych przez protestanckiego i katolickiego egzorcystę mieszkających i działających w Irlandii. Jak wynika z książki większość opętań spowodowane jest między innymi ludzką niewiedzą jak np. niewłaściwe lub po prostu używanie tabliczki Ouija przez którą wg autorów mogą nastąpić opętania oraz ataki złych mocy lub zamieszkanie w miejscu w którym z różnych powodów znajduje się zło w postaci demonów, diabła czy uciążliwych duchów. Jak się okazuje nie zawsze egzorcyści są w stanie pomóc a opętania lub uciążliwa obecność „czegoś” może trwać nawet kilka lat lub całe życie. Książkę czyta się szybko i w miarę przyjemnie a to ze względu właśnie na rożnego rodzaju przypadki w niej opisane....

Pasqual23 | 2012-02-17
Przeczytana: 01 lutego 2012

Kolejny już raz powtórzę jak mantrę, że najlepsze historie, scenariusze pisze ludzkie życie. Nieinaczej jest z książką Davida Kiely'ego i Christiny McKenny "Czarny sakrament". Książka jak nietrudno zgadnąć odwołuje się do tej najmroczniejszej strony wiary człowieka. Strony, której istnienia do tej pory wielu nawet zatwardziałych katolików nie potrafi zaakceptować. Pytanie - czy to czego nie potrafimy objąć racjonalnym wytłumaczeniem w rzeczywistości nie ma prawa istnieć? - wydaje się niewystarczającym dla wielu jednak wyjaśnieniem. I tu pojawia się dylemat. Wydaje mi się, że przy tego typu literaturze każdy na swój sposób przeżywa opisywane w niej historie. U każdego w zależności od siły wiary czy też stopnia wierzeń w zjawiska nadnaturalne i paranormalne wywołują zupełnie inny stopień intensyfikacji napięcia. Jednych przerażą (i to dosłownie). Inni przebrną jak przez zwykłą książkę. U reszty wywołają uśmiech na twarzy. Tak więc wszystko oscyluje wokół naszego nastawienia do...

| 2014-12-09
Przeczytana: 03 listopada 2014

Tematyka opętań jest mi osobiście bardzo bliska. I choć sceptycznie podchodzę do wielu przypadków,to jednak książka- dokument "Czarny Sakrament" przemówiła do mnie w sensie swojej wiarygodności. Na odwrocie okładki widnieje napis" OSTRZEGAMY: NIE CZYTAJ KSIĄŻKI NOCĄ, KIEDY JESTEŚ SAM W DOMU"... coś w tym jest, gdyż czytając ją późnymi wieczorami,moją wyobraźnią miotały różnego typu paranormalne obrazy...Choć książka nie przeraziła mnie tak jak "Egzorcysta", to i tak jest przerażająca, zwłaszcza gdy te wydarzenia były autentyczne. Ciekawie napisana i najlepiej czytało mi się ją nocą :)

Patrycja | 2013-03-12
Na półkach: Przeczytane, Religia
Przeczytana: 12 marca 2013

"Czarny sakrament" to książka poruszająca tematykę egzorcyzmów, demonów i wszelkich złych duchów.
Osobiście wierzę w prawdziwość opętania, a także w konsekwencje jakie ono ze sobą niesie. Niestety wiele osób bagatelizuje lub nawet całkowicie neguje tę kwestie, powtarzając, że takie "rzeczy" to średniowiczu się zdarzały.
Jakkolwiek, czytając przedstawione tu historie zupełnie zwykłych ludzi, otwierałam szeroko ze zdumienia oczy, zastanawiając się czy autorzy troszkę nie przekoloryzowali treści. Moje wątpliwości co do wiarygodności mogły być spowodowane prostym stylem, jakim książka jest napisana (a moze to wina tłumaczenia?).
Polecam zapoznać się z "Czarnym sakramentem". Może nie jest to pierwszorzędna pozycja w tej tematyce, ale tym, którzy wątpią lub w ogóle nie wierzą, może dać powód do przemyśleń.

Piotr Siedlczyński | 2012-05-23
Przeczytana: 16 grudnia 2011

Miałem mieszane uczucia czytając "Czarny Sakrament". Nie chodzi o styl czy język a o same historie opętań. Chwilami naprawdę nie wiedziałem czy brać opowieści te za "prawdziwe" w sensie wiarygodności wszystkich faktów. Wiadomo jak jest z tego typu przypadkami. Ludzie przeżywają straszną traumę która pozostaje do końca życia i poniekąd wpływa na ich późniejsze relacje. Nie kwestionuje prawdziwości opisanych zdarzeń, ale myślę że zostały one w pewien sposób ubarwione. Samą książkę momentami przypomina amerykański horror niż prawdziwe przeżycia ludzi opętanych, ale co ja mogę o tym wiedzieć... Mimo wszystko polecam, skłania trochę do przemyśleń nad osobistym postrzeganiem zła w tej rogatej postaci. Jedno opowiadanie nawet zrobiło na mnie duże wrażenie, ale to może zostawię dla siebie;-)

Cuz | 2012-10-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Religia

Jeśli zależy Ci na wiedzy o egzorcyzmach i demonach, to nie zbliżaj się do tej książki! Zbiór słabych opowiadań inspirowanych New Age, które autorzy chyba wymyślili na poczekaniu. Poza tym opętań tu wbrew opisowi nie uświadczycie, można za to do woli naczytać się o nawiedzeniach rodem z podrzędnych horrorów klasy z. Zdecydowanie odradzam. Niczego się nie nauczycie, a jeśli chcecie się bać, to polecam raczej Lovecrafta, Kinga, Poe, czy innych podobnych pisarzy.

Magdale | 2013-04-03
Przeczytana: 2012 rok

Boję się nazwać ją rewelacyjną, każde jej wspomnienie do tej pory budzi we mnie strach. Czytałam ją na raty, by choć trochę się uspokoić przed kolejnym opowiadaniem. Widocznie mam za słabe nerwy na takie książki : )

Marti | 2014-02-13

Bardzo ciekawa książka, przypomina się najczęściej w nocy, kiedy trzeba wstać z łóżka i iść do kuchni lub do łazienki :) Każdy dźwięk wydaje się podejrzany.

| 2011-01-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: grudzień 2010

Zmusza do pewnych przemyśleń

ewelinaB | 2012-04-15

Wcześniej czytałam "Obrzęd" Matt'a Baglio,książka bardziej jest opisem kursu na diecezjalnego egzorcystę, oczywiście też są opisane przypadki opętań. Teraz jestem w połowie "Czarnego Sakramentu" , czytam ta książkę z ogromnym zaciekawieniem i momentami naprawdę mam dreszcze! Książka godna polecenia. Osobom, które mieszkają same i mają słabe serce nie radze czytać bardzo późnym wieczorem tej ksiązki, bo każde stukniecie doprowadzi je do stanu przedzawałowego :P