8320537797
historyczna
Jeanpaul

Inne wydania

Powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego, przedstawiająca tragiczne losy jednej z najsłynniejszych królewskich metres Anny Cosel, kochanki Augusta II Mocnego. Powieść (ukazała się w 1873) wraz z Brühlem i Z siedmioletniej wojny tworzy tzw. trylogię saską Kraszewskiego i ma mocne podstawy historyczne. Na podstawie powieści powstał w latach 60. film i serial Hrabina Cosel w reżyserii Jerzego Antczaka, z Jadwigą Barańską w roli tytułowej.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Shimik | 2015-08-31

Och, Anno nie dziwię się, że służba ani dworacy Cię nie lubili, sam miałem dość Twego towarzystwa. Wywyższanie się ponad innych, ciągłe intrygi, zrażanie do siebie innych ludzi. To nie jest to za co można by polubić Twoją osobę. Nie wzbudziłaś mojej sympatii.
Auguście nie stały w uczuciach, zapatrzony w Annę. Ważniejsza jest dla Ciebie kobieta, a nie własny kraj. Codziennie zabawy do białego rana. Mimo wszystko wzbudziłeś u mnie większą sympatię niż Twoja wybranka.
Książka pomimo, że klasyka nie przypadła mi do gustu. Jednak wcale nie żałuję, że ją przeczytałem. Mimo paru minusów uważam, że jest warta przeczytania!

czytający | 2015-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

W mrokach zapomnienia już dawno zgasła miłość, która wolała niewolę od zhańbienia. Uczucie, które będąc uwięzionym wciąż żyło powracającą nadzieją, przeistoczyło się w nienawiść do kata tej wspaniałej namiętności, jakiej współczesny świat przyglądał się z podziwem. Nic już nie wróci czasów sprzed chwili, kiedy o jeden kielich wina za dużo sprowadził rozum do piekła. Kiedy urok nowości przyćmił umysł i z miłości zrobiono igraszkę. Niespodziankę, co prysła wraz z przebrzmieniem weneckich karnawałów. Błahostkę, którą lubieżny satyr z królewskiego rodu sprowadził dla zabawy i zabicia nudy. Z politowaniem można patrzeć na dzieje kobiety, której jedynym przewinieniem było to, że potrafiła panować nad sercem. U jej nóg legły dwa królestwa a ambrozja życia przelewała się na każdej fecie którą mogła zaszczycić swoją obecnością. Lecz niestety to uczucie nie miało szans powodzenia, gdyż ten od którego wszystko zależało sam nie umiał kochać. To wszystko było dla niego żartem bez żadnej...

m_ght97 | 2014-07-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Dla mnie to coś pięknego. Kraszewski się bardzo i to bardzo postarał. Powieść się czyta znakomicie. Gdybym widział wcześniej filmu na podstawie tej książki, nie sięgnąłbym bowiem po nią. Historia, przedstawienie psychologiczne postaci jest o wiele bardziej pogłębione na papierze. Autor ukazuje życie wspaniałej kobiety. Arcydzieło.

książek: 1991

Zdecydowanie najlepsza powieść Kraszewskiego, jaką czytałam (mam za sobą trzy tytuły, co jest raczej kroplą w morzu w porównaniu z resztą książek tegoż autora - ponad 220 pozycji). Nie przepadam za gatunkiem historycznym, ale tutaj, mimo czasem ciężkiego języka, dostaniemy świetną fabułę, w tym portret psychologiczny tytułowej hrabiny, którą uważam za jedną z najciekawszych bohaterek w naszej literaturze. Kobieta, która kocha każdą cząstką siebie, ale niestety dość rozwiązłego mężczyznę, na dodatek króla Polski (podobno August Mocny doczekał się ponad trzystu nieślubnych dzieci z kilkudziesięcioma kochankami) i na dodatek ten związek nie kończy się tak, jak marzyła...
Bardzo też podziwiam autora, że stworzył powieść, gdzie występują wyłącznie osoby prawdziwe, a sama opowieść w zdecydowanej większości wydarzyła się naprawdę. Nie sądziłam, że Kraszewski tam mnie zaintryguje (mam tu na myśli intrygi dworskie). Oczywiście z mojej strony polecam 'Hrabinę Cosel'.

Z historycznego punktu widzenia, książka doskonale przedstawia nam czasy panowania króla Augusta II Mocnego. Poznajemy "z bliska" osobę króla, który otrzymał przydomek Mocny, w związku z tym, że był bardzo silny fizycznie i gołymi rękami łamał żelastwo i podkowy (chociaż może jest inne wytłumaczenie pochodzenia tego przydomka. Z historykami nie będę się kłócić :). Król jawi się nam, jako człowiek nie bardzo dbający o sprawy polityczne kraju. Zresztą za jego panowania kraj charakteryzował się ogólną dezorganizacją, panowała w nim anarchia i samowola szlachty. Król August był znawcą sztuki, architektury i muzyki. Lubił zabawę, dworskie przyjemności, był organizatorem polowań, jarmarków i bali. Do tego, dał się poznać, jako wielki uwodziciel i zdobywca kobiet.
Miał żonę ale w ogóle nie krył się z posiadania wielu kochanek czyli metres.
I właśnie o jednej z nich, najważniejszej chyba w życiu króla, traktuje powyższa książka. Hrabina Cosel, wcześniej znana jako żona ministra Hoyma, była...

Ettelea | 2016-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2016

Czytając powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego nie można się nudzić. Wybuchowe pomieszanie dwóch mocnych charakterów głównych bohaterów, zapewnia czytelnikowi nie lada emocje (szczególnie w tomie drugim). Z jednej strony posiadający ogromną władzę egoistyczny birbant, z drugiej strony wyniosła i uparta, dążąca do osiągnięcia zamierzonego celu boska piękność. Wszystko osadzone w niezwykle zagmatwanym politycznie XVIII wieku, okraszone nutami alchemii, doprawione wyszukanymi maskaradami.

„Hrabina Cosel” będąca powieścią historyczną, jest też świadectwem gorzkiej miłości, która kładzie się cieniem na jej (hrabiny) udręczone życie. Nie zawsze to, co obierzemy sobie za główny cel jest dla nas dobre. Czy warto stawiać wszystko na jedną kartę?

Złośnica | 2014-09-27
Przeczytana: 26 września 2014

"Hrabina Cosel" to jednocześnie wzruszająca, piękna i niezwykła opowieść o dumnej kobiecie o nieugiętej woli i silnym charakterze, oraz historia wielkiej miłości na jednym z najbardziej rozpustnych dworów Europy, dworze króla Polski i Saksonii Augusta II Mocnego. Fryderyk August, o czym dobitnie świadczy historia Anny von Hoym, późniejszej hrabiny Cosel, nie kochał niczego ani nikogo poza zabawą i podziwem oraz zachwytem, który wywoływał w swoich poddanych i dworze, a przede wszystkim w otaczających go kobietach.

wiciu | 2014-09-23

Początek jest może ciut nudnawy, ale potem akcja rozkręca się w niewiarygodny sposób. Autorowi w barwny i ciekawy sposób udało się opisać dwór saski za czasów władcy znanego w Polsce jako August II Mocny. Interesujący jest też kontekst historyczny z wojną północną w tle i zamieszaniem wokół krótkiego zrzeczenia się przez Augusta korony polskiej.
Kraszewskiemu w niezwykły sposób przedstawił także charaktery głównych postaci. Widzimy tu kochającego zabawę i szukającego ciągle nowych rozrywek króla, władczą, ,,noszącą głowę wysoko" Annę Cosel i całą plejadę osób, które albo pozostają pod jej urokiem albo zrobiłyby wszystko by się jej pozbyć.

cynaderki | 2013-04-20

Ha, niespodzianka jaki ten Kraszewski udany i przyjemny w lekturze!
Powieść mocno osadzona w realiach dworu saskiego za panowania Augusta Mocnego. Dobra alternatywa dla wielu dzisiejszych czytadeł byle jakich i o niczym.

Colette | 2014-12-26
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Zaciekawienie postacią hrabiny Cosel towarzyszyło mi już od lata, gdy na urlopie wybrałam się zwiedzać jej pałace i ogrody w Pillnitz. Książka opisująca jej nieszczęśliwe w sumie życie jest pierwszą i nie ostatnią powieścią Kraszewskiego, po którą sięgam. Bardzo ciekawa, pięknie napisana, świetne źródło wiedzy o epoce i o Auguście II Mocnym, dobrze się czyta mimo przyciężkawego czasem stylu.