Kariera Nikodema Dyzmy

Wydawnictwo: Zrzeszenie Księgarstwa
83-00-00639-7
literatura piękna
Róża_Bzowa

Powieść, której akcja rozgrywa się w Warszawie przełomu lat 20. i 30., ukazuje przypadkową karierę byłego fordansera z półświatka, pozbawionego skrupułów Nikodema Dyzmy. Dzięki zapotrzebowaniu na "mocnego człowieka" w zdeprawowanym moralnie i skorumpowanym kręgu sanacyjnej elity towarzyskiej Dyzma, używając sprytnej mistyfikacji, właściwie świadomie akceptowanej przez otoczenie, osiąga zaszczyty i pieniądze. Książka jest satyrycznym obrazem pewnego środowiska i zachowuje do dziś, bolesną chwilami, aktualność.

Kochatek | 2019-07-10

Prosta, dobitna , ekstremalna, prawdziwa do bólu...

Mori | 2019-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Wciąż boleśnie aktualna...

Łukaszo | 2019-06-11

Wolnym krokiem zbliżał się do sali. Skupieni wokół niego ludzie z zachwytem spoglądali na jego każdy ruch, tak jakby krążył miedzy nim pan i władca, który właśnie obdarował ich tym czego tylko sobie zażyczyli. Kiedy już wszedł do pełnej sali przywitały go owacje na stojąco. Awans zobowiązywał, nawet osobę o tak nędznej przeszłości, osobę, która jeszcze niedawno wiązała koniec z końcem szukając pracy gdzie popadnie. Szykował się do przemówienia, choć jego grubiańskość była widoczna na pierwszy rzut oka, udało mu się ich omamić. Odnalazł się w odpowiednim miejscu i czasie.

"Kariera człowieka przebiegłego"

Zawsze mnie kusiło, żeby poznać twórczość sławnego, przedwojennego pisarza Tadeusza Dołegi-Mostowicza. Po dość długim czasie udało się...

Petrus79 | 2019-06-04

Książka rewelacyjna.

Dariusz Latawiec | 2019-05-28
Przeczytana: 18 maja 2019

Bardzo dobrze napisana, czyta sie lekko, bez znudzenia, polecam.

Wojciech Dąbkowski | 2019-05-25
Przeczytana: 25 maja 2019

Książka nie jest arcydziełem, nie jest też jakoś przesadnie ambitna. Niemniej w niezwykle aktualny po dziś dzień i wciagający sposób ośmiesza całą konstrukcję społeczną okresu międzywojnia, brutalne karierowiczostwo, świat polityki, arystokrację. W zasadzie każdemu się obrywa. I jakże przewrotnie, to wariat jest najbardziej trzeźwy w ocenie rzeczywistości. Na plus, fajny klimat czasów, które minęły bezpowrotnie - także poprzez wojnę. Po stronie negatywów, w moim odczuciu mimo wszystko nazbyt nierealistyczna fabuła i komiczny wątek z lożą masońską, która w zasadzie była jedynie pretekstem do usunięcia oponenta politycznego Dyzmy.

zeeed | 2019-05-23

Czy gdzieś jest osiągalna wersja oryginalna, drukowana w przedwojennej gazecie w odcinkach ?

Jacek_Galiński | 2019-05-03

jak to zwykle bywa książka lepsza niż ekranizacja:)
Serial jest świetny, ale książka pokazuje o wiele więcej. Tego się nie spodziewałem. Tak jak doskonałego i ponadczasowego języka jakim jest napisana.
Podoba mi się też w jak niewymuszony sposób pokazana jest obyczajowość przedwojennej Warszawy. Tak chciałbym pisać. Zabawnie o poważnych sprawach. Doskonała metafora!

Mateusz Wójtowicz | 2019-04-24
Przeczytana: 2014 rok

Najbardziej znana i ceniona powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Sam Dyzma stał się w języku polskim synonimem dyletatna-karierowicza. Niepowtarzalna, oryginalna fabuła i świetny styl autora. Po mistrzowsku skrojone postacie, wartka akcja, symboliczny wymiar. Ta książka ma wszystko, "rozumie osoba"? :)

Gengulo | 2019-03-25
Przeczytana: 24 marca 2019

Momentami fabuła bardzo naiwna, jednak książka - mimo wieku - wciąż aktualna. Świetna scena końcowa i świetne przybliżenie klimatu międzywojnia. O klasie tego tytułu najlepiej świadczą zresztą liczne odniesienia do niej w kulturze masowej. Polecam