Poza zasadą przyjemności

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Jenseits des Lustprincips
psychoanaliza,
Raptozaur

Książka jest antologią pism twórcy psychoanalizy. Zawiera sześć rozpraw psychoanalitycznych opublikowanych w oryginale w latach 1917-1940.

serwatka | 2012-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2012

Moje pierwsze zderzenie z Freudem przy "Wstępie do psychoanalizy" owocowało odłamkami wielu niedających spokoju spostrzeżeń, które omal nie spowodowały, że nigdy więcej nie powróciłabym do jego pism. Na szczęście, coś mnie podkusiło, żeby kupić zbiór jego późniejszych prac. Po przeczytaniu dostałam olśnienia. W końcu zrozumiałam zależności między ego, id i superego, dychotomicznie podzielone popędy zdają się fantastycznie i zaskakująco trafnie obrazować życie wewnętrzne człowieka. Co najważniejsze, przestałam podzielać jeden z największych zarzutów wysuwanych od zawsze przeciwko psychoanalizie, wcale nie sprowadza wszystkiego do seksualności (wcześniej sama tak myślałam, kajam się teraz), a jedynie wyjaśnia wzajemne relacje między życiem i śmiercią, a ściślej popędom łączenia i destrukcji. Kocham Freuda, nawet jeżeli pozostały we mnie pewne wątpliwości, co do trafności jego wszystkich poglądów.

Lilith021 | 2014-05-12
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Uporządkowane, (jak na Freuda) przejrzyście wyjaśnione założenia psychoanalizy. Często kontrowersyjne poglądy Freuda w tej książce nabierają łagodniejszego wydźwięku przez mniej filozoficzny, niż we "Wstępie do psychoanalizy" język. Nadal trudne do zrozumienia, czasami nie do przyjęcia nawet współcześnie, ale zmuszają do zastanowienia się, czy to na pewno tylko wymysły pierwszego psychoanalityka, czy może jednak prawda o ludzkiej naturze.

Jonathan | 2017-03-04
Jim Moriarty | 2017-02-02