Galicyjskość

Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża
debiut, przemyśl, małe ojczyzny
Mateusz

Debiutancka powieść, 24-letniego doktoranta Uniwersytetu Wrocławskiego. Historia wojennych krwawych porachunków ukraińsko-polskich w przemyskim, wpisana w klamrę zachowań młodych Polaków i Ukraińców współcześnie.

Klaudia Raczek | 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

Pozycja bardzo odtwórcza. Nie można w nią "wejść", przeszkadza niezdecydowanie, szczególnie w przypadku języka - jego styl chyba w zamierzeniu miał być lekki, luźny, potoczny, mówiony, a wyszedł tylko bełkot podwórkowy - do tego niekonsekwentny, a co za tym idzie, nieprzekonujący.

Książka jest bardzo nierówna, przegadana. Gdyby miała 50 stron - byłaby skondensowana, warta uwagi, a tak trąci sztucznie upchaną słowną watą. Pomysł był, i to bardzo ciekawy, ale w wykonaniu brakuje warsztatu. Postaci są dosyć papierowe, nie można im uwierzyć.

Do tego wydaje mi się, że zabrakło ręki redaktora. Bo jak można w książce, która nosi tytuł "Galicyjskość" udowodnić, że ona o tej galicyjskości jest? Poprzez wrzucanie na co drugą stronę słów "galicyjski" lub "Galicja"?

Podsumowując, książce brakuje stylu, smaku, pasji. Jest nijaka - ani nie zastanawia, ani nie dostarcza wiedzy. Po co jest?

Tomasz Wojewoda | 2016-09-06
Przeczytana: 2011 rok

Wiele już pomyj wylano na "Galicyjskość" Saturczaka i w większości przypadków raczej słusznie. Zamiast opinii zatem, w punktach wyszczególniam, za co tak niska ocena: kontrowersyjna estetycznie okładka, tytuł (cóż ma wspólnego wojenna historia polsko-ukraińska z przedwojenna Galicją?), narracja cierpiąca na literackie ADHD (jak pisze autor "tak teraz mówią, żywe srebro - kiedyś się mówiło), wyraźny brak korektora, czy nawet redaktora, rażące niekonsekwencje w narracji, błędy i niedopatrzenia, przewidywalność, banał, epatowanie opisami okropieństw wojny, z których nie wynika wiele. Pomijam milczeniem fakt, że autor obraził moje rodzinne miasto (nie chce mi się już nawet przeglądać w poszukiwaniu cytatu), ale nie od dziś znane są przemysko-rzeszowskie antagonizmy i wzajemne obrzucanie się inwektywami. (Czyli jednak tego nie pominąłem). A państwu niezdecydowanym dobrze radzę pominąć - tę książkę.

PolaLondynu | 2012-05-08

Trochę bełkot. Ale artystyczny.

siania | 2012-02-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 26 lutego 2012

warta uwagi

Rosalia | 2013-05-05

Intrygująca. Świat oczami chłopca który 'nie bardzo rozumie'.

shpinac | 2011-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2011

Trochę nudna. Bardzo wtórna.

Pola | 2013-10-05
Przeczytana: 01 grudnia 2010