Granice demokracji liberalnej. Szkice z filozofii politycznej i historii idei

Wydawnictwo: Ośrodek Myśli Politycznej
filozofia i etyka
n0e

"Polityki nie da się na dłuższą - ani nawet na średnią - metę uprawiać skutecznie bez oparcia w gruntownie przemyślanych ideach. Ogromna większość polskich polityków omija szerokim łukiem książki takie jak Granice demokracji liberalnej Dariusza Gawina. Wydaje im się, że to ich decyzje kształtują rzeczywistość. Są w błędzie. Bo finalny skutek działań politycznych zależy od przebiegu debaty publicznej. Tę zaś kształtują filozofowie, tacy jak Gawin. I jeśli kiedyś powstanie polski republikanizm z prawdziwego zdarzenia, to jego źródeł trzeba będzie szukać w książkach, które mówiąc o ideach przygotowują przyszłą postać świata”. - Jarosław Gowin
„Demokratyczny i liberalny kształt ustroju Polski i innych państw Unii Europejskiej wydaje się ich obywatelom oczywisty, z czym wiąże się przekonanie, że demokracja pozwala zrealizować każde pragnienie ludu. Głęboka i zachęcająca do przemyśleń książka Dariusza Gawina studzi ten demokratyczny entuzjazm i w sposób wnikliwy bada zalety i wady demokracji liberalnej w świetle debat filozoficznych o polityce toczonych od czasów antycznych”. - Miłowit Kuniński

mian | 2013-03-13
autofikcja | 2012-03-08